معرفی سبزیجات معطر برای خوش طعم کردن غذا

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگارانـ آشپزی دنیای رنگارنگی از عطر ها و طعم هاست. برای پخت یک غذای خوشمزه و خوش رنگ و لعاب همواره دانستن روش پخت و داشتن مواد اولیه کارساز نیست. گاه برای اینکه غذای خوشمزه تری تهیه کنیم، احتیاج داریم تا با بعضی از چاشنی ها در دنیای آشپزی آشنا شویم. چاشنی هایی که می توانند در کنار مواد اولیه تازه و مرغوب به بهتر شدن کیفیت غذا هم یاری نمایند. چاشنی ها شامل انواع ادویه، سبزیجات معطر، انواع سس و... هستند که هر کدام کاربرد جداگانه ای در دنیای آشپزی دارند.

معرفی سبزیجات معطر برای خوش طعم کردن غذا

به گزارش خبرنگاران، یکی از مهم ترین این چاشنی ها، سبزیجات معطر هستند که عطر و طعم غذا ها را دگرگون می نمایند، با این شرط که بدانیم کدام سبزی را برای طبخ چه غذایی استفاده کنیم. در این مطلب می خواهیم 6 نوع سبزی خوشبو و پرکاربرد را برای طبخ انواع غذا به شما معرفی کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

برگ بو

برگ بو طعم تندی دارد و اگر آن را خرد کنید، این بوی تند و قوی بیشتر می گردد. هر قدر زمان پخت غذا بیشتر باشد، طعم برگ بو هم بهتر خواهد شد. از برگ بو برای پخت مرغ، گوشت و طعم دار کردن ماهی می توانید بهره ببرید.

رزماری

رزماری خشک شده نسبت به نوع تازه آن عطر و طعم تندتری دارد. از این سبزی می توانید برای مزه دار کردن مرغ و گوشت و بعلاوه برای طعم دادن به سیب زمینی بهره ببرید.

ریحان

ریحان طعم شیرین و تندی دارد و عطر خشک شده این سبزی نسبت به تازه اش، تندتر است. ریحان را معمولا همراه با سیر در غذا به کار می برند و برای طعم دادن به انواع سالاد و سس ها بعلاوه در غذا هایی که دارای گوجه فرنگی هستند، از آن استفاده می گردد.

شوید

شوید تازه نسبت به خشک شده اش عطر و طعم بیشتری دارد. از شوید برای طعم دار کردن سس ها و چاشنی های سالاد استفاده می گردد؛ بعلاوه برای خوشمزه شدن خیارشور و در کنار ماهی و سبزیجات از آن استفاده می نمایند.

مرزنجوش

مرزنجوش به خصوص نوع وحشی آن طعم تندی دارد. از مرزنجوش در غذا های تند مدیترانه ای و غذا هایی که دارای گوجه فرنگی است، استفاده می گردد؛ بعلاوه برای طعم دار کردن سس پاستا و یا ریختن روی انواع پیتزا کاربرد دارد.

مریم گلی

مریم گلی خشک شده طعم تلخ و قوی ای دارد. از این سبزی برای طعم دار کردن گوشت گوساله، اردک و سوسیس استفاده می گردد.

یک نکته کلی درباره سبزیجات معطر

سبزیجات معطر تازه برای استفاده در سالاد و سس نسبت به انواع خشک شده آن ها بهتر هستند. استفاده از سبزیجات خشک شده در غذا هایی مانند خوراک یا خورش که زمان پخت طولانی تری دارند، بهتر است. سبزیجات خشک به صورت فریز شده عطر و بو و مزه بهتر و بعلاوه طعم قوی تری دارند؛ بنابراین نسبت به نوع تازه آن باید به میزان کمتری از آن ها استفاده کرد. اگر سبزیجات خشک شده را داخل ظروف در بسته و در جای تاریک نگهداری کنید، عطر و بوی آن ها تا بیش از یک سال باقی می ماند و قابل استفاده است.

سبزیجات مخلوط

سبزیجات معطر مخلوط ترکیبی از مرزنجوش، ارگانو، رزماری، مرزه و آویشن هستند. از ترکیب این سبزیجات می توانید برای تهیه انواع سس، خوراک ها و غذا هایی که با گوجه فرنگی پخته می شوند، بهره ببرید. این سبزیجات برای روی انواع پیتزا و سیب زمینی سوخاری نیز کاربرد دارند. به طور کلی از ترکیب این سبزیجات می توانید برای تهیه خورش هایی که مرغ و گوشت دارند، بهره ببرید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1401 بروزرسانی: 10 مهر 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1908

به "معرفی سبزیجات معطر برای خوش طعم کردن غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سبزیجات معطر برای خوش طعم کردن غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید