14 راه حل برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین فردی بچه ها

به گزارش مجله جهانگیر، اعتمادبه نفس بچه م پایینه… رفتارهای توی خونه ش با رفتارهای مهمونی و خارج از خونه ش زمین تا آسمون فرق داره… هیچ وقت برای دوستی با آدم های جدید پیش قدم نیست… گریه و ترسیدن اولین راه حلشه… توان حل مسئله نداره، نگرانشم، ماها که همواره باهاش نیستیم… کلاس زبان و موسیقی و ورزشش رو با انگیزه آغاز می کنه، ولی بعدش دیگه رغبت نداره…

14 راه حل برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین فردی بچه ها

اینها فقط بعضی از مشکلاتی است که این روزها والدین با بچه ها و نوجوانان خود دارند. وقتی از آنها می پرسیم برای این که بچه هاتان خودشان را در جهانشان پیدا نمایند و صندلی خودشان و احساساتشان را بین این همه آدم تشخیص بدهند چه نموده اید، عموما سکوت همراه با کمی گیجی در انتظار ماست.

راهکارهای گام به گام تقویت این فهم نیازمند ایجاد شرایطی در سنین مختلف است:

1) فهم تنهایی بچه هاه 2) فهم حضور خود در خانواده 3) فهم حضور خود میان خویشاوندان و دوستان 4) فهم حضور در گروه همسالان در کلاس های آموزشی و تفریحی 5) فهم حضور خود در میان غریبه ها (به عنوان مثال بین مسافران مترو یا صف باغ وحش و غیره) و…

مرحله بعد شناخت مفاهیم کلیدی در گروه های سنی مختلف است:

نوزاد (صفر تا یک سالگی): عشق، علاقه، توجه، دوری، نزدیکی، گرمی، سردی و…

نوپا (یک تا دو سالگی): احترام، تشویق، تنبیه، آرامش، عصبانیت، زیبایی، خوبی، بدی، آزادی و…

پیش دبستان (2 تا 5 سالگی): انتخاب، استحقاق، کشف، تایید، معما، راز و…

کودکستان و آمادگی (5 تا 8 سالگی): پذیرش، بخشش، سخاوت، خساست، سهم و اشتراک، اختلاف، عدالت و انصاف، قضاوت و…

کودک (8 تا 12 سالگی): انتخاب مستقل، داوری مستقل، بینش و تشخیص مستقل و…

شروع نوجوانی (12 تا 15 سالگی): خودمطلعی، مسئولیت، آزمون و خطا، خودیابی و خوداصلاحی مستمر و…

تکنیک هایی که به ما یاری می نمایند در شرایط سنی مختلف بچه ها را در موقعیت های خودیابی بهتر و ارتباط درست تر با دیگران قرار دهیم:

دیده شدن: نخست فرزند خودتان را ببینید و این دیده شدن را برایش شرح دهید. از همان سنین پایین و نوزادی با ابزارهایی مثل آینه و دوربین عکاسی و فیلم برداری به کودک یاری کنیم تا خودش را آن گونه که دیگران می بینند درک کند. وقتی غمگین است یا خرسند یا ترسیده یا بدعنق، با استفاده از این ابزارها خودش را ببیند و درک کند.

حس کردن: با استفاده از بازی های مختلف و ابزارهای متنوع کودک را در شرایط حس کردن قرار دهیم؛ گرمی ها، سردی ها، نرمی ها، سختی ها و… از بچه های که توان حرف زدن دارند بخواهیم تفاوت حس ها را شرح دهند و برای هر حسی یک نام انتخاب نمایند.

گوش دادن: وقتی کودک شاکی و عصبانی است یا در موقعیت ناخواسته ای واقع شده است، از او بخواهیم به صداها گوش دهد و بعد در نمایشی که راه می اندازیم به او نقش قاضی دادگاه یا موارد مشابه را بدهیم و بخواهیم به اتهامات و حرف های دیگران گوش دهد. در مرحله بعد، پیش از قضاوت، دقیقا گفته های اطرافیان را تکرار کند.

من به جای تو- تو به جای من: از سنین خیلی پایین از کودک بخواهیم خودش را جای دوستانش یا اعضای خانواده تصور کند و به جای آنها تصمیم بگیرد و عوارض و مسئولیت تصمیم خودش را بپذیرد. مثلا اگر شما جای بابا بودی و بابا جای شما و می رفتین خرید، هرچیزی که بابا می خواست براش می خریدی؟ هرچیزی؟ به او مقداری پول نقد بدهید و بگذارید این بازی را واقعا اجرا کند.

پانتومیم و نمایش و زبان بدن: روش های غیرزبانی برای بروز احساسات را به او بیاموزید و از او بخواهید بدون حرف زدن احساساتش در شرایط مختلف را بازی کند، از طرفی از او بخواهید درکش از زبان بدن سایرین را ابراز کند و حالت چشم ها و حرکت دست های دیگران را در موقعیت های مختلف شرح دهد.

طرح معما: وقتی در موقعیت های تکراری و حوصله سربر قرار می گیرد، مانند صف اتوبوس یا مطب پزشک یا پشت چراغ قرمز یا آماده شدن غذا و…، او را در شرایط تخیلی قرار دهید و از او چیزها و معماهای مختلف بپرسید. مثلا فرض کن شما یه برادر دوقلو داری که دوست داره سر امتحان تقلب کنه. اگه تقلبشو بندازه گردن شما، چه جوری به معلمت ثابت می کنی کار شما نبوده؟

مسابقه حدس بزن: وقتی در شرایط مختلف احساسی قرار می گیرد و توان تجزیه و تحلیل کامل ندارد، از او بخواهیم شرایط را حدس بزند؛ مثلا وقتی صدای آژیر اتش نشانی را می شنود، حادثه و دلایلش را حدس بزند، کارهایی را که آتش نشان ها انجام می دهند حدس بزند و… وقتی مادربزرگش غمگین است، دلایلش را پیش از سوال از خودش حدس بزند؛ مثلا خسته است؟ با کسی بحث نموده؟ دیرش شده؟ حس های مختلف در افراد مختلف در شرایط مختلف را حدس بزند و بعد در صورت امکان از آن افراد صحت حدس هایش را بپرسد یا حدس بزند در مکان های ناشناخته ای که تا به حال ندیده چه چیزهایی وجود دارد؛ مثلا در مطب دندانپزشک، باغ وحش، غار علی صدر و…

تکنیک چراغ راهنما: می توانیم با مقوا یک تابلو دستی چراغ راهنما درست کنیم که رنگ های زرد و سبز و قرمز را می توان در چراغ جای داد. از کودک بخواهیم شرایط احساسی خودش را با این چراغ راهنما برای خانواده و عروسک هایش شرح دهد؛ مثلا وقتی بی حوصله یا غمگین و عصبانی است، از چراغ قرمز استفاده کند. همچنین می توان تابلوی ایست درست کرد و از کودک خواست برای شرح احساسش به دیگران در مواقع خاص از تابلوی ایست استفاده کند (در مواقع عصبانیت یا مشاهده دروغگویی و…)

نقاش باشی و حوضش: احساسات مختلفش را با نقاشی یا ساخت کولاژ (چسباندن چیزهای به ظاهر بی ربط کنار هم) نشان دهد و نمایشگاهی با آثار خودش و دوستانش در پارکینگ یا کوچه راه بیندازد. برای بچه ها کوچک تر از رنگ های قابل شستشو بهره ببرید و اجازه دهید در حمام با اثر انگشتان دست و پا نمایشگاه اختصاصی بسازند.

در این زمینه بخوانید:

من به عنوان یک کودک مورد آزار و اذیت قرار گرفتم؛ آیا باید به مادرم بگویم؟

نکاتی که باید درباره صحبت با نوجوانان رعایت کنید

معلم بازی: از کودک بخواهید به شما و دیگران درس بدهد. هر آنچه بلد است شرح بدهد؛ از پاپیون زدن بند کفش تا غذا دادن به گربه محل. در نقش معلم اگر بخواهد به شما چیزی یاد دهد، از چه روشی استفاده می نماید؟ بدون تحمیل روش اجازه بدهید خودش را به عنوان کسی که می تواند الگوی شما و بقیه باشد شرح دهد.

نقشه بکشید: برای انجام دادن کارهای جدید با روش ها و راه های نو نقشه بکشید. روی کاغذ بخش های مختلف نقشه را با نقاشی و رنگ تعیین کنید و برایش شرح های مختلف بدهید؛ مثلا راستا جدید تا مهد کودک را روی کاغذ رسم کنید و از کودک بخواهید اجزای نقشه را وصف کند.

هر کاری هزار تا راه داره: از روش های تکراری برای کارهای روتین مثل غذا خوردن و خوابیدن و حمام و پیاده روی اجتناب کنید، در برابر اتفاقات واکنش های مختلف بروز دهید، شکلک دربیاورید، سوال کنید، بازی کنید، قصه بگویید، برقصید و آواز بخوانید… برای کودک دیدن والدین و اطرافیانی که راه های مختلف برای ارتباط با دنیای پیرامون دارند از امور بسیار واجب است.

پیش بینی کنید و جایزه بگیرید: در ادامه مسابقه حدس بزن می توانید از کودک بخواهید شرایط مختلف بازی فوتبال و حتی آب وهوا و وضع جاده ها و ترافیک را پیش بینی کند و در صورت درست بودن، جایزه بگیرد.

برچسب زدن ممنوع: در دوره های سنی یادشده مخرب ترین اتفاقی که می تواند هویت کودک و شناخت او را از جهانش تحت تاثیر قرار دهد برچسب زدن به اوست؛ این که شلخته است یا بی دقت یا عجول یا…

با استفاده از این تکنیک ها در شرایط مختلف می توان به کودک یاری کرد به شناخت عواطف خودش و هیجانات مختلفش برسد و همچنین دیگران را هم بهتر درک کند، از موقعیت هایی که در آنها قرار می گیرد مطلع باشد و عواقب را بسنجد، در حین تصمیم گیری بهترین و کاراترین مورد را برای خودش و دیگران برگزیند و از زندگی اش بیشتر لذت ببرد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1110

به "14 راه حل برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین فردی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 راه حل برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین فردی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید