گزارش، خشم اروپا از تصمیم کرونایی عجیب ترامپ علیه قاره سبز

به گزارش مجله جهانگیر، تصمیم اخیر ترامپ، برای ممنوعیت 30 روزه سفر اتباع اروپایی به ایالات متحده برای مقابله با شیوع کرونا و استثنائاتی که در این تصمیم در نظر گرفته شده خشم مقامات اروپایی را برانگیخته است.

گزارش، خشم اروپا از تصمیم کرونایی عجیب ترامپ علیه قاره سبز

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ممنوعیت یک ماهه سفر اروپاییان به آمریکا که از طرف دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تصویب شده است خشم مقامات اروپایی را برانگیخته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نخستین سخنرانی خود در خصوص شیوع ویروس جدید کرونا اظهار داشت که از بامداد آدینه(23 اسفند ماه) سفر شهروندان 26 کشور اروپایی به آمریکا برای مدت 30 روز ممنوع خواهد بود .

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی و چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی این تصمیم ترامپ را به عنوان اقدامی یکجانبه و بدون مشورت و هماهنگی با اروپا رد کردند و هشدار دادند که اپیدمی کرونا یک بحران دنیای است و محدود به یک قاره نمی گردد.

دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج شنبه تاکید نمودند که مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا بیشتر به همکاری جمعی احتیاج دارد تا تصمیم های یک جانبه و کشورهای اروپایی قاطعانه در جهت محدود کردن دامنه شیوع بیماری کووید- 19 اقدام می نمایند .

ممنوعیت 30 روزه ورود به آمریکا شامل 26 کشور اروپایی منطقه پیمان شنگن می گردد. از این ها 22 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند و چهار کشور دیگر عبارتند از: نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین . بریتانیا از کشورهایی است که ممنوعیت یک ماهه سفر به آمریکا شامل آنها نمی گردد .

اعضای پیمان شنگن شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا به جز رومانی، بلغارستان، کرواسی و ایرلند، و چهار کشور دیگری است که مشمول ممنوعیت سفر به ایالات متحده شده اند .

ممنوعیت ورود به ایالات متحده برای تمام کسانی است که در 14 روز قبل از سفر در یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن حضور داشته اند و شامل شهروندان آمریکایی نمی گردد .

فون در لاین و میشل اتهامات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا اقدامات کافی برای مبارزه با ویروس کرونا انجام نداده را رد و تاکید نمودند که ویروس کرونا یک بحران دنیای است و محدود به یک قاره نمی گردد و دراین شرایط به جای اقدامات یکجانبه به همکاری احتیاج است. این دو مقام اروپایی تاکید نمودند که اتحادیه اروپا قاطعانه رفتار می نماید تا شیوع این ویروس را کاهش دهد.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین در این باره اظهار نظری نکرد که آیا اتحادیه اروپا هم محدودیت های مسافرتی از آمریکا را در دستور کار قرار می دهد. اریک مامر، سخنگوی اتحادیه اروپا در این باره گفته است که سیاست خوب به تامل و مشورت احتیاج دارد.

وی تاکید نمود: ما عواقب این سیاست آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و مراحل بعدی را آنالیز می کنیم.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی هم درباره عواقب مالی ممنوعیت سفر آمریکا برای اروپاییان هشدار داده و در پیامی توئیتری اعلام نموده است که باید از اختلال مالی جلوگیری گردد.

پیتر بییر، هماهنگ نماینده مناسبات دو سوی آتلانتیک در دولت فدرال آلمان هم انتقاد شدیدی به تصمیم کرونایی ترامپ علیه اروپا وارد و این انتقاد را به رئیس جمهور آمریکا وارد نموده که از ویروس کرونا سوء استفاده سیاسی می نماید. وی ممنوعیت ورود اروپاییان به آمریکا را تصمیمی افراطی از طرف ترامپ دانست.

این مقام آلمانی همچنین این را منطقی ندانست که چرا انگلیس از ممنوعیت سفر به آمریکا معاف شده در حالی که از نظر جغرافیایی به اروپا تعلق دارد. وی این فرضیه ترامپ که اروپا به این دلیل که پروازها از چین را به موقع متوقف ننموده در شیوع ویروس کرونا مقصر است را اطلاعات نادرستی از طرف ترامپ برای منحرف کردن اذهان از نقاط ضعف سیستم بهداشت و سلامت آمریکا دانست.

وی تاکید نمود که در آمریکا احتمالا موارد ابتلا به ویروس کرونا بسیار بالا است چرا که مردم این کشور به ندرت در معرض تست کرونا قرار می گیرند.

آنجلیکا نیبلر، رئیس گروه مجلسی حزب سوسیال مسیحی در مجلس اروپا هم در انتقاد از این تصمیم ترامپ گفته است که دوستی دو سوی آتلانتیک احتیاجمند اقداماتی هماهنگ است.

نه تنها اتحادیه اروپا بلکه سیاستمداران احزاب مختلف آلمانی هم از این تصمیم ترامپ غافلگیر شده اند. آن ها این تصمیم ترامپ را غیر قابل درک دانسته و خشم خود را از آن نشان داده اند.

یورگن هاردت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی آلمان در این باره به روزنامه دی ولت گفته است: من بر این عقیده ام که ممنوعیت سفر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در آمریکا مناسب نیست. در هر صورت در آمریکا موارد قابل توجهی از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد. وی همچنین دلیل استثناء قائل شدن انگلیس از این تصمیم ترامپ را قابل درک ندانست.

هاردت در این باره ابراز نگرانی کرد که ترامپ بخواهد با این تصمیم خود در بین مردمش یک احساس فریبنده امنیت را ایجاد کند. به گفته وی سران کشورها باید در تصمیم گیری های خود ترس و انتظارات دروغینی که می تواند ایجاد گردد را در نظر بگیرند.

یورگن تریتن، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان هم این انتقاد را به ترامپ وارد نموده است که اوضاع را درست متوجه نشده و ضرورت همبستگی بین المللی را نادیده گرفته است.

وی تاکید نمود که ترامپ از این شرایط استفاده می نماید تا از آن برای سیاست خود علیه اروپا سوء استفاده کند. به گفته این سیاستمدار آلمانی برای ترامپ حتی در سایه این بحران کرونا همچنان این جمله قدیمی مطرح است که اروپا از چین بدتر است.

وی تاکید نمود که ترامپ به جای همکاری های بین المللی برای مقابله با کرونا از این بیماری برای ادامه جنگ مالی خود علیه اروپا استفاده می نماید.

الکساندر گراف لامبسدورف، از سیاستمداران بلند پایه حزب لیبرال دموکرات آلمان هم استثناء قائل شدن برای انگلیس در تصمیم ترامپ علیه مسافران اروپایی را نشانگر این دانست که برای ترامپ یک مسئله سیاسی و نه مسئله ای مربوط به سلامت مطرح است.

نیلز اشمیدت، سخنگوی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در مجلس آلمان هم در این باره گفته است که اکنون احتیاج به هماهنگی تنگاتنگ و همکاری نزدیک برای اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه بین کشورهای دنیا وجود دارد. واقعیت این است که بیماری کرونا هیچ مرزی نمی شناسد و مدتهاست که وارد ایالات متحده هم شده است.

کلاوس ارنست، سخنگوی سیاست مالی چپ ها هم درباره عواقب مالی اظهارات مبهم ترامپ درباره بیماری کرونا هشدار داده و گفت: نحوه برخورد رئیس جمهور آمریکا با بیماری کرونا نشان می دهد که این خطر نه تنها از طرف ویروس کرونا بلکه از سوی عملکرد بد و عجیب مقامات کشورها ناشی می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 640

به "گزارش، خشم اروپا از تصمیم کرونایی عجیب ترامپ علیه قاره سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، خشم اروپا از تصمیم کرونایی عجیب ترامپ علیه قاره سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید