کشورهایی که بهترین و بدترین عملکرد را در دوران شیوع کرونا داشتند

به گزارش مجله جهانگیر، در این مطلب قرار است تا نگاهی بر آمار و ارقامی بیاندازیم که ویروس کرونا در کشورهای مختلف از خود به جا گذاشته است و آنالیز کنیم که چه کشورهایی بهترین عملکرد را در کنترل این ویروس داشته اند و همچنین چه کشورهایی بدترین عملکرد را برای مهار کرونا از خود نشان داده اند.

کشورهایی که بهترین و بدترین عملکرد را در دوران شیوع کرونا داشتند

آخرین به روز رسانی محتوای این مطلب در تاریخ 99/10/27 انجام شده و تمامی اعداد و ارقام نیز بر اساس داده های گوگل نیوز گردآوری شده اند.

چه کشورهایی بدترین عملکرد را در مهار کرونا داشته اند؟

برای معین کردن کشورهایی که بدترین عملکرد را داشته اند 5 عامل در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

میزان مبتلایان

میزان جانباختگان

میزان مبتلایان نسبت به جمعیت

میزان جانباختگان نسبت به مبتلایان

مدیریت و مهار ویروس پس از شیوع در کشور

5. انگلیس

انگلیس کماکان بدترین روزهای کرونایی خود را سپری می نماید و پس از آمریکا و برزیل که به طور متوسط روزانه 231 و 54 هزار مبتلای جدید را در خود ثبت می نمایند انگلیسی قرار گرفته است که با جمعیت 66.5 میلیون نفری خود به طور میانگین روزانه دارای 51 هزار نفر فرد کرونا مثبت است.

از نظر رسانه های مختلف، قرنطینه دیر هنگام بریتانیا توسط دولتمداران یکی از اصلی ترین عامل های شیوع کرونا در این کشور عنوان می گردد. در انگلیس از هر 762 نفر یک نفر جان خود را از طریق ابتلا به کرونا از دست می دهد و از هر 20 نفر نیز یک نفر به این بیماری مبتلا می گردد. در مجموع 87.200 شمار جانباختگان و 3.316.00 شمار مبتلایان کرونایی در بریتانیا است.

4. هند

هند دومین کشور از لحاظ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و سومین کشور از لحاظ مرگ میر بر اثر کرونا در دنیا است. کشور هند نسبت به سایر کشورهای این فهرست دیرتر با پاندمیک کرونا روبرو شد اما زمانی که تعداد مبتلایان این کشور در تاریخ 18 اردیبهشت از 50 هزار نفر عبور کرد موجی سهمگین از بیماران و جانباختگان در این کشور به ثبت رسید. در تاریخ 5 خرداد، هند با پشت سر گذاشتن ایران به دهمین کشوری تبدیل شد که بیشترین آمار مبتلایان را در دنیا داشت. اما طولی نکشید که در عرض 1 ماه، تا 5 تیر تعداد متلایان از 139 هزار نفر به 473 نفر افزایش پیدا کرد و در عرض 5 ماه از رقم 8 میلیون مبتلا عبور کرد. هند پس از آمریکا بیشترین آمار مبتلایان را داشته و از لحاظ مرگ و میر نیز پس از آمریکا و برزیل در صندلی سوم قرار می گیرد.

هم اکنون تعداد مبتلایان و جانبختگان در هند بسیار زیاد (15 هزار مورد در روز) است اما نسبت به گذشته کمی راستا نزولی به خود گرفته است و نسبت به کشورهایی چون انگلیس و اسپانیا روزهای آرام تری را سپری می نماید.

3. مکزیک

کشورهایی مثل ایتالیا و آلمان حدودا از 11 اسفند درگیر شیوع کرونا شدند و بخش زیادی از مبتلایان و جانباختگان را به خود اختصاص داده اند، اما با اقداماتی مانند قرنطینه زود هنگام، بستن مرزهای خود به دیگر کشورها. دولت این دو کشور نقش مهمی در کاهش ضررهای ناشی از کرونا بر جا گذاشت.

این تعاریف به کشور مکزیک ارتباطی ندارد اما گفتیم که بدانید مکزیک درست برعکس کشوری مثل آلمان عمل کرد تا نامش در این فهرست حضور داشته باشد. دولت مکزیک بسیار دیر برای مهار و پاسخ به ویروس کرونا اقداماتش را آغاز کرد. آندراس ابرادور، رئیس جمهور این کشور که نقش کلیدی در این زمینه بر عهده داشت، پیش از شکل گیری موج نخست کرونا در کشورش طی یک سخنرانی اظهار داشت که اعتقادات مذهبی برای دفع بلا کار ساز خواهد بود و دستور لغو هیچ پرواز بین المللی را صادر نکرد. بنابراین مرزهای آمریکا و مکزیک کماکان باز بودند تا آمریکایی که در همان ماه های نخست شیوع کرونا درگیر اعداد و ارقام زیادی از مبتلایان بود، ساکنینش امکان سفر به مکزیک را داشته باشند. در اواسط مارس هم پرزیدنت بارادور اظهار داشت که زندگی همانند قبل جریان دارد و اصرار داشت به دلیل تضعیف نشدن اقتصاد کشور به بیرون بفرایند و خرید نمایند. حتی فستیوال 40.000 نفری Vive Latino music نه تنها لغو نشد بلکه جهانگرد هایی از آمریکا و اروپا نیز برای حضور در آن شرکت کردند.

این موارد سبب شد تا مکزیک امروزه حدود 14.000 مبتلای روزانه داشته باشد. 1.6 میلیون نفر از ساکنین مکزیک به این ویروس مبتلا شوند و بیش از 139.000 نفر نیز جان خود را از دست دهند.

2. برزیل

با وجود اینکه جمعیت برزیل به طور قابل توجهی از هند کمتر است (حدود 211 میلیون نفر) و مناطق توسعه یافته در برزیل وضیعت بهتری نیز دارند، آمار کشتگان در این کشور بیشتر است. حدود 208.000 نفر از مجموع 8 میلیون و 393 هزار نفر مبتلا در برزیل جان خود را از دست داده اند و اکنون که تاریخ شانزده ژانویه 2021 است شیب مبتلایان و جانباختگان کاملا صعودی بوده. به طور میانگین روزانه 54 هزار نفر در برزیل به این ویروس مبتلا می شوند، رقمی که تنها از ایالات متحده آمریکا کمتر است.

نکته دیگر، آغاز دیرتر شیوع کرونا در برزیل نسبت به کشورهایی چون ایتالیا و آمریکا است. 12 اردیبهشت 1399 تاریخی است که کشور برزیل حدود 87 هزار نفر فرد مبتلا را در تقویم خود ثبت کرد و به دهمین کشور از حیث بیشترین تعداد متبلا به کرونا تبدیل شد. در این تاریخ کشورهایی نظیر ایران، ایتالیا، آمریکا و اسپانیا از چندین ماه پیش با همه گیری کووید 19 سر و کار داشتند.

پس از 12 اردیبهشت تا 3 خرداد، در کمتر از یک ماه برزیل صندلی دوم تعداد مبتلایان را به نام خود ثبت کرد و حدودا تا 5 ماه پس از آمریکا، کماکان بیشترین مبتلایان متعلق به این کشور بود که در تاریخ 17 شهریور 1399 شیوع کرونا در هند پیشی گرفت و تا امروز که در میانه زمستان به سر می بریم برزیل سومین کشور و هند دومین کشور از لحاظ بیشترین مبتلایان کرونایی است.

جالب است بدانید تا به امروز هیچ برنامه ای برای قرنطینه کردن و محدودیت های کرونایی در برزیل تنظیم نشده است.

1. ایالت متحده آمریکا

همانطور که قابل پیشبینی هم بود ایالات متحده آمریکا بدترین آمار و ارقام مرتبط با کرونا را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر بیش از 23 میلیون و 600 هزار نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد حدود 392.000 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. به عبارتی با درنظر دریافت جمعیت 328 میلیون نفری آمریکا می توان گفت که از هر 14 آمریکایی تا به امروز یک نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و از میان هر 845 مبتلا نیز یک نفر جان خود را از دست داده است. آمریکا از تاریخ 8 فروردین با کنار زدن ایتالیا تا الان در صدر بیشترین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونایی قرار گرفته است. ساکنین لس آنجلس و نیویورک سیتی بدترین شرایط را میان دیگر نقاط آمریکا تجربه نموده اند.

البته بد نیست تا به حقایقی هم در این باره گفته گردد. تست های کرونای گرفته شده در آمریکا نسبت به تمامی کشورهای دنیا بیشتر بوده و بیش از 250 میلیون تست کرونا از ساکنین این کشور گرفته شده است. همچنین آمریکا از کشورهای پیشتازی بوده است که با تهیه یا خرید واکسن های مورد تائید سازمان بهداشت دنیای (World Health Organization) پیروز به آغاز فرایند واکیسناسیون در کشور خود شده است.

کشورهایی که بیشترین مبتلایان را در اختیار دارند:

آمریکا: 23.6 میلیون نفر

هند: 10.5 میلیون نفر

برزیل: 8.3 میلیون نفر

روسیه: 3.4 میلیون نفر

بریتانیا: 3.3 میلیون نفر

فرانسه: 2.8 میلیون نفر

ایتالیا: 2.3 میلیون نفر

ترکیه: 2.3 میلیون نفر

اسپانیا: 2.2 میلیون نفر

آلمان: 2 میلیون نفر

کشورهایی که بهترین عملکرد را در دوران کرونا داشتند:

7. چین

چین، کشوری که خیلی ها آن را مهد کرونا می دانند در حال حاضر روزهای آرام تری را سپری می نماید. تفاوت اصلی چین با سایر کشورهایی که اقدامات مناسبی برای مهار کرونا داشته اند در دو مورد خلاصه می گردد. اول اینکه کشور چین جمعیت بسیار زیادتری نسبت به سایر کشورهای پیروز این موضوع داشته است و طبعا مهار کرونا در یک کشور 1.3 میلیارد نفری نسبت به سنگاپور 5 میلیون نفری امر دشوارتری است.

و دوم اینکه در روزگاری نه چندان دور چین نخسین رتبه را از لحاظ مرگ و میر و مبتلایان به خود اختصاص داده بود. به طور دقیق تر در 11 بهمن 1398 زمانی که آمریکا 6 مورد از مبتلایان را در کشور خود ثبت نموده بود، چین با 11.791 مبتلا (طبق آمار رسمی) با اختلاف فاحشی در صدر مبتلایان و جانباختگان قرار داشت، امّا به مرور زمان در 7 فروردین 99 چین پیروز به کنترل تعداد مبتلایان شد و تا 12 اردیبهشت با یک فرایند کاملا نزولی حتّی در ده کشور نخست نیز قرار نداشت (زمانی چین جای خود را به برزیل داد).

در حال حاضر طبق آمار رسمی دولت چین، در این کشور حدود 87 هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند و حدود 4.600 نفر جان خود را از دست داده اند؛ که از این دید چین اکنون جزو 80 کشور پرمبتلا نیز محسوب نمی گردد.

سایر کشورهایی که عملکرد پیروزی در مهار کرونا داشته اند عبارتند از:

6. تایلند: 11,680 مبتلا و 70 جانباخته

5. ویتنام: 1.536 مبتلا و 35 جانباخته

4. سنگاپور: 59.059 مبتلا و 29 جانباخته

3. ایسلند: 5.956 مبتلا و 29 جانباخته

2. تایوان: 843 مبتلا و 7 جانباخته

1. نیوزلند: 2.246 مبتلا و 25 نفر جانباخته

نباید فراموش کنید که ...

نباید فراموش کنید که کشورهایی مانند هند، آمریکا و برزیل که تعداد بالایی از مبتلایان و جانباختگان از خود به جا گذاشته اند دارای جمعیت بیشتری نسبت به نیوزلند یا سنگاپور هستند. به طبع نظارت بر مهار کرونا و پیاده سازی استراتژی های مختلف در کشورهای کم جمعیت بسیار آسان تر خواهد بود.

بنابراین قضاوت عملکرد یک کشور تنها بر اساس آمار مبتلایان و جانباختگان کار دقیقی نخواهد بود و باید پارامترهای دیگری مانند میزان توسعه یافتگی و امکانات موجود در آن کشور، جمعیت و ده ها عوامل موثر دیگر را نیز درنظر گرفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1220

به "کشورهایی که بهترین و بدترین عملکرد را در دوران شیوع کرونا داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهایی که بهترین و بدترین عملکرد را در دوران شیوع کرونا داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید