کشف اولین سیاهچاله تنها در کهکشان راه شیری به وسیله 2 اخترفیزیکدان ایرانی

به گزارش مجله جهانگیر، یک سیاهچاله تنها در کهکشان راه شیری با روش اخترسنجی و ریزهمگرایی گرانشی، با همکاری دکتر سهراب راهوار استاد و عضو گروه کیهان شناسی دانشکده فیزیک و دکتر صدیقه سجادیان دانش آموخته دکتری دانشگاه صنعتی شریف کشف شد.

کشف اولین سیاهچاله تنها در کهکشان راه شیری به وسیله 2 اخترفیزیکدان ایرانی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی دانشگاه شریف؛ یک تیم بین المللی متشکل از محققان بیش از 50 موسسه پژوهشی و گروه های تحقیقاتی شامل دو اخترفیزیکدان ایرانی پیروز شدند با استفاده از اثر اختلاف منظر در ریزهمگرایی گرانشی، جرم و فاصله یک سیاهچاله تنها را در راستای مرکز کهشان راه شیری محاسبه نمایند. با توجه به نتیجه درخشان این پژوهش که دکتر سهراب راهوار، عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک و دکتر صدیقه سجادیان، فارغ التحصیل دکترای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در آن همکاری داشته اند، پیش بینی می گردد روزهای هیجان انگیری در کشف سیاهچاله های منفرد گگردده گردد.

انحراف نور و همگرایی گرانشی از پیش بینی های نظریه نسبیت عام است. همگرایی گرانشی هم اکنون دهه های متوالی است که ابزار رصدی منجمان برای فهم کیهان و مشاهده اعماق آسمان ها شده است.

ریزهمگرایی گرانشی به پدیده افزایش شدت نور یک منبع ستاره ای به علت هم راستا شدن و حرکت نسبی بین عدسی و منبع گفته می گردد.

ریزهمگرایی گرانشی یکی از پیشروترین تکنیک های رصدی برای کشف ویژگی های لنزگرانشی از ستاره تا سیارات فراخورشیدی است. در این کشف با رصد متوالی رویداد OGLE-2011-BLG-0462/MOA-2011-BLG-191 به وسیله تلسکوپ های زمینی به همراه تلسکوپ هابل به مدت چند سال به دست آمده است. جرم این عدسی که اولین سیاهچاله مجزا بدون تابش پرتوهای ایکس است حدود 7 برابر جرم خورشید است.

طبق گفته های ساهو نویسنده مسئول این مقاله به مجله ساینتیفیک امریکن، سرعت نسبی این سیاهچاله که از مرتبه 45 کیلومتر بر ثانیه است نشان از ضربه انفجار ستاره در حال مرگ بوده است. اتفاقی که می توانسته تا 100 میلیون سال پیش نیز اتفاق افتاده باشد.

این کشف راهگشای کشف های جدیدی برای کشف سیاهچاله های تنها در خانه ما کهکشان راه شیری است.

لازم به ذکر است دکتر سهراب راهوار استاد و عضو گروه کیهان شناسی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است. زمینه های تحقیقاتی وی سیارات فراخورشیدی است و علاوه بر آن در پروژه بین المللی کشف سیارات فراخورشیدی همکاری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1754

به "کشف اولین سیاهچاله تنها در کهکشان راه شیری به وسیله 2 اخترفیزیکدان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اولین سیاهچاله تنها در کهکشان راه شیری به وسیله 2 اخترفیزیکدان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید