میدکو، یکی از تولیدکنندگان اصلی در صنعت فولاد کشور

به گزارش مجله جهانگیر، برای دست یابی به تولید 55میلیون تن فولاد در افق 1404، سرمایه گذاری متوازن در حوزه های حمل و نقل، انرژی (گاز و برق) و اکتشافات معادن الزامی است.

میدکو، یکی از تولیدکنندگان اصلی در صنعت فولاد کشور

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک پاسارگاد، مجید قاسمی مدیرعامل این بانک در نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی که به صورت برخط برگزار گشت ضمن بررسی چشم انداز صنعت فولاد در ایران گفت: افزایش ظرفیت تولید فولاد به 55میلیون تن از برنامه های دولت برای توسعه صنعت فولاد ایران در افق 1404 است. واقعیت این است که به دلیل موانعی که از نظر زیرساخت ها داریم، امیدوار هستیم تا سال 1404 به تولید فولاد با ظرفیت 45میلیون تن در کشور برسیم اما هم چنان تا نیل به برنامه اصلی، 10میلیون تن باقی می ماند. به همین دلیل باید در حوزه های حمل و نقل، انرژی (گاز و برق) و اکتشافات برنامه ریزی و سرمایه گذاری های جدی صورت پذیرد.

وی ادامه داد: صنعت فولاد و سیمان دو خمیرمایه مورد نیاز برای توسعه کشور، به لحاظ فیزیکی هستند. البته در رأس این موارد نباید از سرمایه انسانی توانا، هم به لحاظ مدیریتی و هم به لحاظ عشق به توسعه کشور غافل شد.

قاسمی ضمن بررسی شرایط کشورها در صنعت فولاد افزود: اگر 20 کشور نخست تولیدکننده فولاد در دنیا را بررسی کنیم مشاهده می کنیم که کشور چین در سال 2019 با تولید 996.3میلیون تن فولاد در رتبه اول و ایران در همان سال با تولید 25.6 میلیون تن فولاد در رتبه دهم قرار گرفته است. ایران در این جایگاه از کشورهایی مانند ایتالیا، تایوان، اوکراین، ویتنام، مکزیک، فرانسه، اسپانیا، کانادا، لهستان و عربستان سعودی در شرایط بهتری ارزیابی می شود. از طرفی کشور چین به لحاظ صادرات فولاد نیز جایگاه نخست را داراست و ایران در این شاخص با صادرات 8.7 میلیون تن فولاد در رتبه شانزدهم جدول و در رده بالاتر نسبت به کشورهای اسپانیا، آمریکا، استرالیا و لهستان جلوه می کند.

وی با بیان اینکه به لحاظ توزیع جغرافیایی، بیش از 50درصد از تولید و تقاضای فولاد، مربوط به کشور چین است افزود: اتحادیه اروپا اولین واردکننده فولاد در جدول رتبه بندی است. در این حوزه، نام ایران جزء 20 واردکننده اول دنیا قرار ندارد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد در ادامه با اشاره به اینکه ایران از نظر تولید فولاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، با سهمی در حدود 40درصد، پیشتاز است اظهار داشت: وجود معادن غنی سنگ آهن از مزیت های نسبی ایران در توسعه صنعت فولاد است. به طوری که از نظر عیار، 69درصد از معادن در کشور ایران بین 50 تا 55درصد و 8درصد نیز بین 55 تا 60درصد قرار دارند. منابع سرشار از گاز طبیعی، موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب های آزاد، رشد جمعیت و گسترش بازار مصرف، سرمایه انسانی جوان، تحصیل کرده و ماهر، تجربه و دانش فنی طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری، از دیگر مزیت های نسبی ایران در صنعت فولاد هستند.

وی با بیان این مطلب که چشم انداز تولید و تقاضای فولاد در دنیا صعودی است، شرح داد: علاوه بر مزیت های یادشده، تولید فولاد در ایران، بیش از دو برابر مصرف داخلی است. همچنین این کشور دارای توان تولید فولادهای کیفی و انواع فولادهای کربنی و آلیاژی تخت و طویل است. مسافت کوتاه و هزینه کم حمل ونقل و وجود قیمت رقابتی نیز از دیگر مزیت های ایران در صنعت فولاد است. این مزیت ها می تواند ایران را به بازیگر اصلی تأمین کسری فولاد در منطقه تبدیل کند.

وی در ادامه از شرکت میدکو به عنوان یکی از بازیگران اصلی تولید فولاد ایران در افق 1404 یادکرد و افزود: شرکت مادرتخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در سال 1387 تأسیس شد. مأموریت این شرکت سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع مس، فولاد و فروآلیاژها از معدن تا محصول تعریف شد که البته این مأموریت امروز گسترده تر شده است.

در خصوص گستره جغرافیایی فعالیت های میدکو گفتی است: شرکت میدکو در غرب کشور و در استان همدان، در کارخانه فروسیلیس غرب پارس، سالانه 24هزار تن فروسیلیس تولید می کند. عملیات اجرایی ساخت یک واحد برای تولید منیزیم با حجم 6هزار تن نیز در این منطقه آغاز شده که در حدود 25درصد پیشرفت داشته است. میدکو همچنین در منطقه شرق کشور و در کارخانه فرآوران ذغال سنگ پابدانا به تولید 550هزار تن کنستانتره مشغول است. در کارخانه فولاد زرند ایرانیان نیز کک، کنسانتره و گندله تولید می شود. امیدوار هستیم بهره برداری از 1.7میلیون تن فولاد در این کارخانه، از ماه دی سال جاری آغاز شود. در این کارخانه همچنین یک واحد کک سازی با ظرفیت 800هزار تن، دو واحد تولید کنتسانتره در مجموع با ظرفیت 4میلیون تن و یک واحد تولید گندله با ظرفیت 2.5میلیون تن در حال فعالیت هستند.

وی افزود: در کرمان، کارخانه فولاد بوتیای ایرانیان در تولید گندله با ظرفیت 2.5میلیون تن فعال است. در این کارخانه یک واحد تولید فولاد با ظرفیت 1.5میلیون تن نیز خواهیم داشت. در کارخانه بابک مس ایرانیان در شهر بابک مس، لوله مسی با ظرفیت 12هزار تن و کاتد مسی با ظرفیت 50هزار تن تولید می شود. در حوزه کاتد و لوله مسی از پیشرفته ترین تکنولوژی های دنیا استفاده شده است. در این بخش و با بهره مندی از تکنولوژی بیولیچینگ، توفیق پیدا کردیم که دو کارخانه از یک مجتمع مس را حذف کنیم که این امر باعث کاهش قابل توجه قیمت تمام شده مس شده است. به طوری که پس از راه اندازی پیروز این واحد، دولت شیلی طی اطلاعیه ای خوشحالی خود را از اینکه با این تکنولوژی -که اولین سرمایه گذار آن بانک پاسارگاد بود- بهره برداری از معادن غنی و عمیق این کشور، توجیه مالی پیدا کرده ، گفت.

قاسمی در ادامه به سایر ظرفیت های ایجاد شده توسط میدکو اشاره کرد و افزود: در کارخانه فولاد سیرجان ایرانیان، دو واحد کنسانتره 2میلیون تنی فعال است. تولید فولاد با ظرفیت 1 میلیون تن، آهن اسفنجی با ظرفیت 1میلیون تن و گندله با ظرفیت 2.5میلیون تن نیز آغاز شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی هایی که در شرکت میدکو اجرا شده است، این مجموعه هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و در تولید و توسعه فضای سبز نیز نقش مؤثری ایفا کرده است. به عنوان مثال در بحث کک سازی به عنوان یکی از بخش هایی که به لحاظ آسیب به محیط زیست نگرانی ایجاد می کند، سرمایه گذاری در حدود 22میلیون دلار برای ایجاد واحد CDQ اجرا شده که طی آن هیچ آلودگی در محیط منتشر نمی شود.

وی با بیان این که در شرکت میدکو 6.5میلیارد دلار، جهت طراحی و اجرای 35 پروژه اکتشافی، معدنی، فرآوری و متالورژی سرمایه گذاری شده است ادامه داد: حدود 18هزار شغل مستقیم و 360هزار شغل غیرمستقیم که 95درصد آن ها بومی هستند، توسط میدکو ایجاد شده است. همچنین در احداث و راه اندازی پروژه های میدکو، از توانمندی بیش از یک هزار شرکت داخلی استفاده شده است.

وی در خصوص عملکرد شرکت میدکو در سال 1398 ادامه داد: در شرکت میدکو در سال 98، استخراج و باطله برداری به میزان 77میلیون تن، تولید محصولات مختلف معدنی به میزان 19.4میلیون تن و فروش محصول نهایی به میزان 5.5میلیون تن بوده است.

وی اظهار داشت: در شرکت میدکو، از معدن تا محصول، یک زنجیره عمودی ارزش وجود دارد. به دلیل فاصله کوتاه بین معدن تا کارخانجات فرآوری، هزینه حمل کاهش پیدا کرده و در نتیجه قیمت تمام شده محصول نیز پایین است. پروژه ها در مقایسه با سایر پروژه های اجرا شده در کشور، در مدت زمان کمتری اجرا شده اند و حتی در زمان اعمال تحریم های بین المللی علیه کشور نیز پایدار بوده و بدون توقف پیگیری شده اند. این شرکت همچنین از وجود مجرب ترین متخصصان و مدیران برای مشاوره، مدیریت و اجرای پروژه ها بهره می برد.

قاسمی در ادامه شرح داد: ما در کشور برای آنکه بتوانیم بر اساس مقیاس تولید، بهره وری بالایی را ایجاد کنیم، به بنگاه های بزرگ مقیاس نیاز داریم. جهت تقویت واحدهای کوچک و متوسط، محصولات و خدمات آن ها یا باید مصرف عمومی داشته باشند مانند واحدهای تولید لبنیات و سایر کالاهای مصرفی یا باید بنگاه های بزرگی باشند که به محصولات و خدمات این واحدهای کوچک نیاز داشته باشند. در حال حاضر در مجموعه میدکو بیش از یک هزار شرکت کوچک داخلی و متوسط، بدون آنکه نیاز مالی به بانک ها داشته باشند، مشغول به کار هستند. این شرکت ها نیاز مالی خود را از طریق ارائه خدمات و محصولات در پروژه ها، برطرف می کنند.

وی در پایان در خصوص لزوم توجه به زیرساخت ها برای توسعه ظرفیت تولید فولاد کشور شرح داد: باید توجه داشته باشیم که با این ظرفیت معدنی نمی توانیم به برنامه افق 1404 که تولید 55میلیون تن فولاد است برسیم. در این راستا، باید مسئولان محترم توجه جدی به حوزه اکتشافات داشته باشند و سرمایه گذاری های جدی را در این بخش ترغیب و تشویق کنند. توجه به حوزه حمل و نقل اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال میدکو ارتباط واحدها تا خط راه آهن را با سرمایه گذاری خود برقرار کرده است. همچنین باید توان گازرسانی، سوخت رسانی و تأمین برق در کشور تقویت شود. بحث آب هم بسیار جدی است. اگر شرکت میدکو در بخش آب و فاضلاب شهر کرمان سرمایه گذاری نمی کرد، به لحاظ محدودیت های آب نمی توانست چنین اقدامات وسیعی را انجام دهد. در نتیجه تمام موارد یادشده نیاز به یک سرمایه گذاری متوازن دارند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1107

به "میدکو، یکی از تولیدکنندگان اصلی در صنعت فولاد کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدکو، یکی از تولیدکنندگان اصلی در صنعت فولاد کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید