چالش های محیط زیستی استان البرز از زبان ابتکار

به گزارش مجله جهانگیر، جلسه بررسی چالش های محیط زیستی استان البرز با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سید حمید طهایی استاندار البرز و نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، نهاد ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، معاونت اجرایی ریاست جمهوری، وزارتخانه های نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت و به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد.

چالش های محیط زیستی استان البرز از زبان ابتکار

به گزارش خبرنگاران و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، ابتکار با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه، گفت: اینکه کیفیت هوای استان البرز در شش ماه نخست سالجاری بهترین شرایط طی پنج سال گذشته را داشته یا اینکه وزارت نفت در اجرای طرح کهاب موفقیت های چشمگیری در استان داشته یا وزارت صنعت، معدن و تجارت از تکمیل سیستم تصفیه فاضلاب و پساب کلیه شهرک های صنعتی استان تا پایان سال 96 خبر می دهد، اگرچه به واسطه اینکه آثار و نتایج مثبت اقدامات دولت یازدهم، راضی کننده است اما به دلیل عقب ماندگی های بسیار استان در حوزه محیط زیست، مطلوب نیست.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت پیشگیری از افزایش معضلات و چالش های محیط زیستی استان البرز، شرح داد: بارگذاری بیش از ظرفیت جمعیت و صنعت در استان منجر به ایجاد چالش های بسیاری برای مردم شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شرایط محیط زیست استان بسیار شکننده است و در صورت عدم توجه، در بلند مدت می تواند منجر به ایجاد هزینه های اجتماعی سنگین برای استان و کشور شود، اظهار کرد: هماهنگی بین بخشی و دستگاهی برای اجرای درست برنامه های محیط زیستی استان بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: به همین دلیل پیشنهاد می شود با ایجاد مرکز پایش مشترک میان دستگاه های مرتبط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت برای پایش، کنترل و نظارت بر شرایط کیفی آب، هوا، خاک استان به صورت مداوم و منظم صورت پذیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم اصلاح و بازنگری در سیاست ها و برنامه ریزی های کلان کشور بر اساس طرح آمایش سرزمین، شرح داد: این بازنگری و اصلاح به ویژه در بخش های گردشگری، صنعتی و جمعیتی کشور ضروری است.

ابتکار گفت: یکی دیگر از اولویت های این استان، الزام بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی سراسر کشور به ویژه استان البرز به تصفیه فاضلاب و پساب خود و جلوگیری از سرریز شدن آن به منابع آبی است.

معاون رئیس جمهور گفت: از دیگر اولویت های استان، نوسازی صنایع و جایگزینی آن ها با صنایع کم آب بر و کم آلاینده تر و ترجیحاً فن آوری های نوین و دانش بنیان است.

وی همچنین با اشاره به چالش بزرگ استان در حوزه پسماند، بر ضرورت همکاری دستگاه ها در رفع این چالش تاکید کرد.

ضرورت قرار دریافت رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال استان البرز در راستا توسعه پایدار

در ادامه، سید حمید طهایی، استاندار البرز با اشاره به چالش های مختلف استان به ویژه در حوزه محیط زیست، گفت: استان البرز با جمعیتی حدود مجموع جمعیت چهار استان کشور و برخورداری از رشد سه برابری جمعیت نسبت به میانگین کشوری، نیازمند توجه ویژه ای در حوزه های مختلف به ویژه حوزه محیط زیست است.

استاندار البرز ادامه داد: سرریز جمعیت به واسطه احداث 110 هزار واحد مسکن مهر، در حالیکه چالش های متعدد استان نو پای البرز رفع نشده بود و خود استان نیز با بارگذاری بیش از ظرفیت جمعیت روبرو بود، تنها منجر به افزایش معضلات استان شد.

طهایی ضمن تاکید بر ضرورت رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال در استان، شرح داد: البته این موضوع باید در قالب توسعه پایدار صورت پذیرد تا شاهد افزایش چالش های استان به ویژه در حوزه محیط زیست نباشیم.

رتبه سوم البرز در تغییر کاربری باغات

بنابراین گزارش، حسین محمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز نیز با ارائه گزارشی از چالش های محیط زیستی استان، گفت: البرز با سه دهم مساحت کشور، هشت درصد فعالیت های صنعتی و چهار درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک در استان به 13.5 تن در هکتار رسیده که سه برابر میانگین کشوری است، اظهار کرد: در حال حاضر 10 درصد مساحت استان به کانون های گرد و غبار تبدیل شده است.

محمدی اشاره ای هم به تغییر کاربری باغات در البرز داشت و اضافه کرد: در حال حاضر استان البرز پس از استان های تهران و مازندران در جایگاه سوم کشوری به لحاظ تغییر کاربری و تخریب باغات قرار گرفته است و این موضوع در کنار برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی و فرونشست شدید دشت ها به یکی از نگرانی های مهم در استان البرز تبدیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز یکی دیگر از معضلات مهم محیط زیست استان را فعالیت 50 درصد واحدهای صنعتی خارج از شهرک ها مطرح نمود و اضافه کرد: متاسفانه عدم رعایت قانون نفی استقرار صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری تهران منجر به ایجاد چالش جدی برای البرز از ناحیه توسعه ناپایدار صنعت شده است.

به گفته وی، غالب این صنایع فاقد مجوز هستند و سالانه 100 هزار تن پسماند صنعتی در استان تولید می کنند.

محمدی اشاره ای هم به تغییر بسیار مثبت کیفیت هوای استان به دلیل اقدامات متعددی همچون حذف سوخت مازوت نیروگاه منتظرالقائم و توزیع سوخت استاندارد یورو 4 داشت و اظهار کرد: کیفیت هوای استان البرز در شش ماه نخست سال جاری بهترین شرایط طی پنج سال گذشته را داشته است.

در ادامه نیز سایر حاضران گزارشی از فرایند اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه های خود برای بهبود شرایط محیط زیستی استان البرز ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 573

به "چالش های محیط زیستی استان البرز از زبان ابتکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های محیط زیستی استان البرز از زبان ابتکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید