پیشنهادات دانشجو برای مخاطبان جشنواره تلویزیونی مستند در تعطیلات کرونایی

به گزارش مجله جهانگیر، حالا اگر کرونا همه ما را خانه نشین کرده، حداقل جشنواره تلویزیونی مستند فرصتی شده تا سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و با قصه های مختلف آشنا شویم.

پیشنهادات دانشجو برای مخاطبان جشنواره تلویزیونی مستند در تعطیلات کرونایی

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران: عباس اسماعیل گل؛ دو هفته از فرصت برگزاری جشنواره تلویزیونی مستند باقی مانده و در این فرصت قرار است چند مستند ویژه به روی آنتن شبکه مستند سیما برود. آثاری که هر کدام روایتگر قصه ای تازه برای مخاطبانی است که در این روزهای کرونا و خانه نشینی تشنه دیدن فیلم های تازه هستند. به ویژه آن که به تازگی اعلام شد شهر تهران و برخی دیگر از استان های کشور قرار است به مدت یک هفته تعطیل باشند و این تعطیلی یک هفتگی منجر به تعطیل شدن همه فعالیت های فرهنگی و هنری از جمله تعطیلی سینماها و تئاترها شده است. حالا بیشتر از همیشه مخاطبان نیازمند دیدن آثاری تازه هستند؛ آثاری که مخاطبان شبکه تلویزیونی مستند را از سراسر ایران، مهمان یک سفر رایگان به دور تا دور ایران می کنند. حالا اگر کرونا همه ما را خانه نشین کرده، حداقل جشنواره تلویزیونی مستند فرصتی شده تا سری به گوشه و کنار ایران بزنیم و با قصه های مختلف آشنا شویم.

از میان آثاری که قرار است در این دو هفته به روی آنتن برود، تعدادی را انتخاب کردیم تا در قالب گزارشی برای مخاطبانمان معرفی کنیم.

مستند یازده جولای روایتی از جنگ بوسنی و نسل کشی مسلمانان در این کشور است. این اتفاق پس از برگزاری رفراندومی در سال 1370 شمسی برای استقلال کشور جمهوری بوسنی و هرزگوین از کشور یوگسلاوی و رای 99.4 درصدی موافق مردم به این رفراندوم رخ داد. صرب ها که کمتر از 30 درصد جمعیت بوسنی را تشکیل می دادند، بر خلاف مسلمانان و کروات ها این انتخابات را تحریم کرده بودند زیرا می گفتند مسلمانان به دنبال تشکیل جمهوری اسلامی در قلب اروپا هستند ولی دلیل واقعی این بود که صرب ها به دنبال تجزیه این کشور و الحاق آن به صربستان بودند.

ایران و بسکمک از کشورها استقلال بوسنی را پذیرفته بودند و این کشور به عضویت سازمان ملل هم در آمده بود ولی این ماجرا جنگ های قومیتی چند ساله در بوسنی ختم شد که یکی از تاریک ترین روزهای اروپا بود؛ صرب ها با بی رحمی تمام به قتل عام مسلمانان می پرداختند و مدعیان حقوق بشر هم ساکت بودند.

مستند یازده جولای روایتی است از این روزهای سیاه و جنگی خانمان برانداز که نتیجه آن، نسل کشی گروه زیادی از مسلمانان بود. این مستند با نویسندگی و کارگردانی محمدحسین فروغی و تهیه کنندگی سید محمدحسین هاشمی قرار است سه شنبه 15 مهر ماه، در قالب چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند ساعت 21 به روی آنتن شبکه مستند سیما برود.

حسن حبیب زاده مستندسازی بود که چند سال پیش به واسطه ساخت مستند جلال در اسالم با موضوع زی و زندگی جلال آل احمد در شهر اسالم به شهرت رسید، این بار به سراغ داستان دختر شهیدی رفته که در انتظار این است که دوستان پدرش پیکر پدر شهیدش را پیدا کنند اما اتفاقی دیگر قصه زندگی او را دستخوش تغییر می کند.

این مستند نیز یکی دیگر از آثار راه یافته به بخش مسابقه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند است که چهارشنبه، 16 مهر ماه قرار است ساعت 21 به روی آنتن شبکه مستند سیما برود.

حجت الله عدالت پناه از آن دسته مستندسازانی است که همیشه دوست داشته تا به سراغ موضوعات جنجالی روز برود. عملیات ویژه عنوان یکی از آثار جدید اوست که به موضوع کرونا مرتبط است. این مستند جدیدترین محصول گروه مستند روایت فتح با کارگردانی عدالت پناه است، به فعالیت های فداکارانه پرسنل اورژانس کشور در مقابله با ویروس کرونا می پردازد.

کارگردان این اثر در گفتگویی درباره مراحل ساخت این مستند گفته بود: ما در مستند عملیات ویژه سعی کردیم تا زحمات این عزیزان را ثبت کنیم و در این راه تمامی تیم تولید2 روز را کنار این فداکاران عرصه سلامت گذرانده و حاصل 2 روز زندگی کردن ما با آنها، مستند 30 دقیقه ای عملیات ویژه است.

این مستند نیز از جمله آثار راه یافته به چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند است که یکشنبه، 20 مهر ماه قرار است ساعت 21 به روی آنتن شبکه مستند سیما می رود.

مستندهای بیوگرافی همیشه مشتری های پروپاقرص خود را در میان مخاطبان دارند. شادخوان درباره 60 سال زندگی حرفه ای منوچهر آذری است و در آن با استفاده از تصاویر آرشیوی و عکس، یادی خواهد شد؛ از فرهنگ مهرپرور و همچنین زنده یاد حسین عرفانی زوج هنری آقای آذری که در سال 97 فوت کرده بود، یاد می شود. آقای آذری با مرحوم عرفانی رفاقتی دیرینه داشتند و حتی در دوران دبیرستان در یک تئاتر با یکدیگر همبازی شده اند.

بخش هایی از این مستند به خاطره بازی در ساختمان ارگ رادیو می گذرد، آقای آذری از برنامه تلویزیونی شبکه صفر وارد برنامه های رادیویی شد و فعالیت خود را در رادیو ارگ شروع کرد.

این مستند به کارگردانی ابوالفضل توکلی قرار است سه شنبه 22 مهر ماه، در قالب چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند ساعت 21 به روی آنتن شبکه مستند سیما برود.

مستند مقطوع جدیدترین اثر مؤسسه روایت فتح است که به کارگردانی علی نیکبخت تولید شده است. این مستند روایتی متفاوت از ارسال کمک های انسان محبت آمیز مردم هندوستان به سیل زدگان خوزستان از طریق کننده رهبری است و فعالیت جهادی عمرانی طلاب این کشور در روستای مقطوع را به تصویر می کشد.

این روستا که کشاورزی و دامداری، معیشت شان را شکل می دهد، در سیل، آسیب های جدی در بخش کشاورزی دیده بود و فقر امکاناتی در آنجا کاملاً مشهود بوده و این مستند روایتگر همدلی و برادری طلاب هندی با برادران مسلمان ایرانی خود است.

این مستند به عنوان آخرین اثری که قرار است در چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند به نمایش درآید، چهارشنبه 23 مهر ساعت 21 به روی آنتن شبکه مستند سیما می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1002

به "پیشنهادات دانشجو برای مخاطبان جشنواره تلویزیونی مستند در تعطیلات کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادات دانشجو برای مخاطبان جشنواره تلویزیونی مستند در تعطیلات کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید