پرورش و نگهداری از گیاه مقاوم آگاو

به گزارش مجله جهانگیر، گیاهان آگاو گیاهانی هستند با خار و برگ های پهن و عظیم که برای رشد به نور و آفتاب زیادی احتیاج دارند اما در برابر خشکسالی بسیار مقاوم هستند.

پرورش و نگهداری از گیاه مقاوم آگاو

راهنمای جامع نگهداری و کاشت گیاه آگاو

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ، گیاهان آگاو برگ خنجری به عنوان گیاهان شاداب با برگ های عظیم خاردار، شناخته می شوند. در نگاه اول، احتمالا شاید گیاه بدون گل به نظر برسد. بسیاری از انواع رایج گیاه برگ های پهن با خارهای خطرناک دارند. تنوع زیادی در آگاو برگ خنجری وجود دارد بعضی از آنها کوچک و نرم و بعضی دیگر سفت و تیز هستند که می تواند تا عمق 6.09600 متر رشد کند.

در بعضی مناطق دنیا به علت شباهت ظاهری گیاه آگاو به Aloe (گیاه مولد صبر زرد از تیره لاله) به غلط Aloes می گویند . گیاه آگاو از خانواده نرگس یا Amaryllidaceae می باشد (در بعضی منابع از خانواده Agavaceae ذکر شده است). همچنین دارای 300 گونه دائمی است.

برگ های گیاه آگاو :

چنانچه در نمناک گفته ایم همه انواع آگاو بدون ساقه و تقریبا به همین ترتیب تیز هستند. شاخ و برگ آگاو تقریبا آبی - سبز در انواع سخت و سبز -خاکستری در آب و هوای گرم است . هم چنین بعضی از آن ها رنگارنگ و با نشانه های سفید یا طلایی هستند.

گل ها:وقتی گیاه آگاو در 6-8 سالگی بالغ می گردد، ساقه گل بلندی از مرکز گیاه رشد می نماید. گل ها ناقوس شکل و بلند و به رنگ های سفید، زرد و سبز در قسمت انتهایی ساقه مولد گل هستند. در بسیاری از گونه های آگاو، زمانی که گل ها دانه را فراوری می نمایند، گیاه می میرد .

نام رایج گیاه آگاو:

گیاهان آگاو عموما به نام آگاو منسوب هستند. آگاو آمریکایی به عنوان گیاه قرن و این نام معمولی گاهی برای همه گونه آگاو به کار می رود.

مناطق سرد:

بیشتر گیاهان آگاو در برابر سرما مقاوم نیستند، اما بعضی نیز مانند آگاو پاری وجود دارند که سرما را تحمل می نمایند . با این حال بیشتر آن ها فقط در مناطق کشاورزی 8 یا 9 ایالت متحده وجود دارند.

نور:

گیاهان آگاو به آفتاب کامل و بخشی سایه نیاز دارند. هر چه آب و هوا گرم تر باشد، سایه بیشتری را می گیرد.

اندازه بالغ گیاهان آگاو:

تنوع زیادی در اندازه گیاهان آگاو وجود دارد. آن ها می توانند از چند اینچ تا چند متر قطر داشته باشند.

دوره شکوفه دادن آگاو :

آگاو با شاخ و برگ های زیبایی رشد می نمایند و نه با گل ها. این خوب است زیرا آن ها تنها زمانی شکوفه می دهند که کاملا بالغ می شوند. گیاه می تواند در هر جایی از 5 تا 40 سال عمر کند.

گیاهان آگاو در محیط کشت نسبت به حیات وحش بیشتر شکوفه می دهند. بیشتر گیاهان پس از گل دادن می میرند. با این حال، معمولا گیاهان کوچک بنیادی وجود دارند که می توانند دوباره کاشته شوند.

توصیه هایی برای طراحی گیاهان آگاو :

یک آگاو عظیم تمام چیزی است که برای ایجاد یک نقطه کانونی لازم است. فقط مطمئن شوید که فضای کافی برای قدم زدن در اطراف آن وجود داشته زیرا با نوک تیزی که دارد موجب آسیب می گردد و زمانی که انواع مختلفی از آگاو را برای چشم انداز انتخاب می کنید، ابتدا، بافت آن ها را در نظر بگیرید و با دقت انواع گیاه های خاردار را از محیط های پر تردد دورکنید.

آن ها همچنین می توانند مرز خوبی را با کاشت چندین گونه از این گیاه ایجاد نمایند. آن ها بافتی دارند که تضاد روشنی با گیاهان دیگر دارند. جفت کردن آن ها با گیاهان زینتی، به زیبایی محیط می افزاید .

برگ های آن ها اغلب قهوه ای نمی گردد و نمی ریزد و در تمام طول سال جذابیت خود را حفظ می نمایند.

انواع گیاه آگاو

آگاوه اتنواتا

آگاوه اتنواتا یک نوع مشهور از این گیاه است که نیز به نام دم روباه یا اژدها شناخته می گردد و در حدود 1.52400 متر رشد و کمی پهن می گردد.

آگاو پارویفلورا

برگ ها سفید با علامت های گرافیکی و رشته های پیچ خورده دارند که به آن ها ظاهر مویی شکل می دهد تنها در حدود 0.1524 متر ارتفاع دارند و شش تا هشت سال با گل های سبز شکوفه می دهد.

آگاو تکوییلانا

آگاو آبی وبر برای ساخت تکوییلانا، درمکزیک استفاده می گردد، اما یک گیاه بسیار جذاب نیز برای باغها است که به بلندی 1.8288 مترمی رسد. وبه مدت شش تا هشت سال گل می دهد و به ارتفاع 4.57200 متر می رسد.

آگاو آمریکایی

آگاو آمریکایی (1.5 تا 2 متر)ارتفاع و پهنا دارند . برگ های سبز - آبی با حاشیه های دندانه دار و تیغ های بلند نوک هر برگ در نورکامل آفتاب و بخشی از سایه به سرعت رشد می نمایند و رنگهای متنوعی دارد و کمی سرما را تحمل می نماید.

آگاو آنگوستیفولیا

1.2 متر ارتفاع و 1.8 متر پهنا با شاخ و برگ های سبز خاکستری و دندانه های تیز در حاشیه برگ ها دارد و با افزایش سن خنثی می گردد .

آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا 60 مترارتفاع دارد و پهن است. برگ های سبز باریک با تارهای سفید در حاشیه برگ. به آفتاب کامل نیاز دارد و تحمل بسیار کمی در سرما دارد

آگاو شاوی

60تا 91 متر ارتفاع با برگ های سبز پهن با حاشیه های قرمز دندانه ای و نوک قرمز - سیاه دارد به آفتاب کامل نیازدارد و تحمل یخ بندان را ندارد .

آگاو ویکتوریا

به تدریج که گیاه بالغ می گردد، برگهای پهن به سمت داخل حرکت و گنبدی شکل می شوند ارتفاع آن به حدود 0.3048متر می رسد. گل های کرم در 20 تا 30 سال ظاهر می شوند.

نکاتی برای رشد آگاو :

آگاو براحتی و بدون توجه خاصی به سرعت رشد و تمام سال جذابیت خود را حفظ می نمایند. در اینجا چند نکته برای به پرورش گیاهان آگاو وجود دارد.

تکثیر: سال ها طول می کشد تا گیاه آگاو بذر فراوری کند، اغلب با بذر یا به وسیله پاجوش تکثیر می شوند.

خاک: آگاو هر گونه خاک خوب زهکشی شده را تحمل خواهد نمود، اما اولویت آن ها خاک های ماسه ای و سخت است و خاک آن pH خاصی ندارد.

آب: با اینکه گیاهان بالغ بسیار مقاوم در برابر خشک سالی هستند، زمانی که برای اولین بار کشت یک گیاه را در فضای باز شروع می کنید، هر چهار ،پنج روزآبیاری کنید. پس از یک هفته، بسته به آب و هوا، یک هفته در میان گیاه را آبیاری کنید.

نور: گفتم این گل در شرایط سخت مقاوم است،به نور زیادی نیاز دارد و تابش آفتاب مستقیم برای حفظ طراوت و شادابی این گیاه لازم است.

تغذیه: به آگاو غذا ندهید .به نظر می رسد آگاو ها از خودشان مراقبت می نمایند تغذیه گیاه باعث گل دادن آن و سپس مرگ آن می گردد که ما نمی خواهیم این اتفاق بیفتد.

همچنین باید اندازه آگاو دل خواه را در نظر بگیرید. بسیاری از گیاهان خیلی عظیم می شوند. گیاهان ، وقتی کشت می شوند، نمی توانند جابجا شوند و واقعا قادر به هرس کردن آن ها نیستند. دقت کنید که نوع مناسبی از آن را برای محیط انتخاب کنید.

کاشت گیاهان آگاو در گلدان:

همانند بسیاری از گیاهان باطراوت، آگاو ریشه های کم عمقی دارند بنابراین می توانید آن ها را در هر محفظه ای مانند گلدان با هر اندازه ای بکارید زیرا به خاک زیادی نیاز ندارند. از یک خاک خوب زهکشی شده بهره ببرید.

هردو سال، خاک گلدان با خاک تازه تعویض کنید آگاو می توانند ریشه های مکنده فراوری نمایند. اگر گلدان ها بیش از حد پر از ریشه باشد، ریشه ها را ببرید. قبل از اینکه دوباره آن را آب دهید آن را تعدیل کنید.

هفته ای یک بار در تابستان و در زمستان به صورت ماهیانه گیاه را آبیاری کنید. صبر کنید تا سطح خاک قبل از آبیاری خشک گردد. در شرایط بسیار خشک آگاو ممکن است پیوسته به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشد.

آفات و مسائل گیاهان آگاو :

آگاوها مسائل بسیار کمی دارند. آگاو وقتی زیر زمین خاک می گردد شپش ها در مرکز گیاه تخم می گذارد که منجر به فروپاشی آن گردد. متاسفانه، متوجه این موضوع نخواهید شد تا وقتی که خیلی دیر می گردد و سپس گیاه را بردارید و به دنبال آفات بگردید.

موارد استفاده از گیاه آگاو

کاربرد تزیینی برای فضای سبز و محوطه سازی:

این گیاه به علت داشتن برگ های همواره سبز مورد توجه زیادیمی باشد. با کاشت آن در یک گلدان به عنوان یک گیاه پاسیویی، می توان از آن در نماهای محوطه های مناطق با آب و هوای مدیترانه ای و حتی در روف گاردن در مناطق دارای آب و هوای خشن استفاده کرد.

کاربرد گیاه آگاو در پزشکی:

از شیره گیاه آگاو به عنوان مدر و ملین استفاده می گردد. آب گرفته شده از برگ های آن برای برطرف کبودی مناسب است و برای سوء هاضمه، نفخ، یبوست، یرقان و اسهال خونی کاربرد دارد.

شیره agaves به عنوان یک ماده چسبنده برای پودر های مختلف به عنوان مرهم بر زخم استفاده می گردد. همچنین در درمان اسهال، اسهال خونی و غیره استفاده گردد. شیره آگاو ضد عفونی نماینده، معرق، مدر و ملین است. علاوه بر این می تواند به عنوان یک ضد عفونی نماینده پوست سر و صورت در موارد ریزش مو استفاده گردد.

مصارف غذایی:

ساقه گل و قلب گیاهآگاو شیرین و سرشار ازفیبر است و می تواند بو داده و خورده گردد. دانه های آن را آرد نموده به نان اضافه کنید و همچنین به عنوان قوام دهنده برای سوپ استفاده می گردد.

کاربرد الیاف:

از الیاف برگهای گونه ای به نام پتیا برای ساخت طناب، بوریا بافی، پارچه های درشت و گلدوزی شده از چرم استفاده میگردد. و از صمغ آن برای قوام دادن به طنابهای دست ساز استفاده میشده است.

کاربرد های دیگر:

این گیاه حاوی ساپونین است. عصاره برگ به عنوان یک صابون کاربرد دارد. از خار روی برگ ها در ایام قدیم به عنوان سنجاق و سوزن استفاده می شد. گل خشک ساقه به عنوان یک کاهگل ضد آب و به عنوان یک طناب کوتاه در مناطق بومی آن به کار میرود. این گیاهان در طرح های احیای زمین ها در مناطق خشک دنیا بسیار کاربرد دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1174

به "پرورش و نگهداری از گیاه مقاوم آگاو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش و نگهداری از گیاه مقاوم آگاو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید