وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1100 کیلومتر مربع افزایش یافت

به گزارش مجله جهانگیر، رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 814 کیلومترمربع رسیده، بیان نمود: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک هزار و 104 کیلومترمربع افزایش دارد.

وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1100 کیلومتر مربع افزایش یافت

فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: تراز دریاچه ارومیه نیز طبق آخرین پایش به یک هزار و 271 متر و 28 سانتی متر رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته یک متر و 2 سانتی متر افزایش دارد.

وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن یک متر و 26 سانتی متر افزایش یافته، اضافه نمود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در آب در بعضی نقاط عمیق تر نیز شده است.

وی با اعلام اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و تراز آن در فصل گرما کاهش می یابد، اضافه نمود: هرچند میزان تبخیر در دریاچه ارومیه به دلیل افزایش عمق و میزان ورودی آب نسبت به سال گذشته کم شده است ولی تراز دریاچه تا آغاز فصل بارش ها به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، اعلام کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و کوشش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

وی با بیان اینکه بارش های مناسب امسال به همراه اقدامات صورت گرفته در ستاد احیا باعث افزایش چشمگیر تراز دریاچه ارومیه شد، اعلام کرد: هرساله شاهد کاهش نزدیک به 70 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم اما این مقدار در زمان بارش ها جبران می گردد.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا انتها امسال به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: در صورت بهره برداری از این طرح ها، تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، افزود: امسال چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال /از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 181

به "وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1100 کیلومتر مربع افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1100 کیلومتر مربع افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید