درمان حساسیت فصلی در بارداری

به گزارش مجله جهانگیر، حساسیت در دوران بارداری می تواند هر خانمی را کلافه کند. زیرا بارداری با تغییرات زیادی همراه است که به میزان کافی خانم را تحت تاثیر قرار می دهد. بارداری به میزان کافی می تواند زندگی شما و بدن تان را تغییر دهد، پس اضافه شدن یک بینی پر آب که مدام می خارد یا می سوزد، می تواند این چند ماه را تبدیل به مصیبت کند.

درمان حساسیت فصلی در بارداری

آلرژی فصلی چه علائمی دارد؟

سرفه

عطسه

خارش

آبریزش بینی

این شرایط می تواند روی تنفس شما هم تاثیر منفی داشته باشد و به همین دلیل روی شرایط بارداری شما نیز اثرگذار است. اما نگران نباشید. روش های ایمنی وجود دارد که در طول بارداری می تواند به شما برای کنترل علائم آلرژی یاری کند تا یک نفس راحت بکشید!

عوامل بروز حساسیت فصلی در بارداریسیستم ایمنی شما از بدنتان در برابر بچه های بد مثل ویروس آنفلوآنزا، سرماخوردگی و سایر عفونت هایی که می توانند شما را بیمار نمایند، محافظت می نماید. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن شما نسبت به چیزهایی واکنش نشان می دهد که واقعا برای شما مضر نیستند و یکی از این واکنش ها آلرژی فصلی است.

علائم آلرژی فصلی زمانی بروز پیدا می نماید که بدن نسبت به آلرژن ها یا مواد حساسیت زایی که در فصل های خاصی از سال وجود دارند، واکنش نشان می دهد. سر وکله آلرژی فصلی بیشتر وقت ها زمانی پیدا می گردد که در معرض گرده گل ها و گیاهان مختلف قرار می گیرید. گرده ها مواد پودری هستند که گیاهان را بارور می نمایند. آلرژی فصلی معمولا در دو زمان مختلف ایجاد می گردد؛ اوایل بهار تا اوایل تابستان و اواخر تابستان تا اواخر پاییز.

بارداری می تواند علائم آلرژی فصلی را بدتر کند. علاوه بر این رینیت بارداری هم ممکن است علائمی شبیه آلرژی فصلی داشته باشد و اغلب اوقات در سه ماهه سوم بارداری به وجود می آید. اما دلیل بروز رینیت بارداری، افزایش سطح برخی از هورمون هاست، نه آلرژن ها.

درمان های خانگی برای آلرژی فصلی در باردارییک لیوان آب گرم را با نمک مخلوط نموده و یک اسپری بینی خانگی بسازید.

اگر خارج از ایران و در مناطقی زندگی می کنید که گل و گیاه زیادی وجود دارد به وسیله اخبار می توانید اندازه گرده های هر روز را دنبال کنید و در روزهایی که اندازه گرده ها در شهر بالاست، خیلی از خانه یا محیط های سربسته خارج نشوید.

بین ساعت 5 تا 10 صبح از خانه خارج نشوید چون در این ساعت های روز اندازه گرده گیاهان در هوا به بالاترین سطح می رسد.

وقتی از بیرون به منزل برمی شد، دوش بگیرید و لباس های تان را عوض کنید این کار باعث می گردد گرده هایی که روی موها یا لباس هایتان وجود دارد از شما دور شده و بینی تان را تحریک نکند.

وقتی بیرون - به خصوص به پارک و باغ و... - می روید، از ماسک های فیلتردار بهره ببرید.

درمان دارویی برای آلرژی فصلی در بارداریداروهای مختلفی وجود دارد که استفاده از آنها در دوران بارداری برای کنترل علائم آلرژی فصلی ایمن است. اما بهتر است پیش از مصرف هر نوع دارویی با پزشکتان مشورت کنید تا دچار عارضه جانبی خاصی نشوید.

این نکته را نیز نباید فراموش کنید که اگر چه استفاده از این داروهای خوراکی در دوران بارداری ایمن شناخته شده اما در خصوص تاثیر استفاده همزمان اسپری و داروی ضد حساسیت در دوران بارداری تحقیقات چندانی انجام نشده است و بهتر است جز با تجویز پزشک متخصص آسم و آلرژی سراغ درمان ترکیبی نروید.

برخی از خانم ها ممکن است تمایل داشته باشند که برای درمان علائم آلرژی فصلی سراغ روش های تزریقی بروند. در این حالت دوز خاصی از آلرژن ها به بدن تزریق می گردد. اگر قبل از بارداری از این روش استفاده می کردید، می توانید در حال حاضر هم به این کار ادامه دهید، اما دوران حاملگی وقت خوبی برای آغاز درمان تزریقی نیست چون ممکن است باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید گردد.

زایمان با آلرژی فصلیاصلا نگران نباشید! اگر علائم شما در دوران بارداری کنترل شده باشد، هیچ مسئله ای برای زایمان طبیعی نخواهید داشت و حتی به راحتی می توانید تکنیک های تنفسی مانند لازم را انجام دهید.

شیردهی با آلرژی فصلیآلرژی فصلی و مصرف دارو برای کنترل علائم آن منع خاصی برای شیردهی شما ایجاد نمی نماید. نوزاد شما در این دوران اندازه کمتری از ترکیبات دارویی را نسبت به دوران بارداری دریافت خواهد نمود و یادتان باشد که شیر شما باعث می گردد که او سیستم ایمنی قوی تری داشته باشد.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1619

به "درمان حساسیت فصلی در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان حساسیت فصلی در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید