ورود مسافر از 32 کشور به ایران ممنوع شد، تعلیق 2 هفته ای ورود مسافران غیر ایرانی از عراق

به گزارش مجله جهانگیر، وزیر راه با اشاره به تعلیق 2 هفته ای ورود مسافران غیر ایرانی از عراق، گفت: دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا به قوت خود باقی است و هیچ فردی حق صدور بخشنامه ای خارج از مصوبات ستاد را ندارد.

ورود مسافر از 32 کشور به ایران ممنوع شد، تعلیق 2 هفته ای ورود مسافران غیر ایرانی از عراق

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح شده است که هر شخصی که می خواهد از کشور خارجی وارد خاک ایران گردد حتماً باید تست PCR منفی از مراکز معتبر به همراه داشته باشد. این تصمیم الزام آور بوده و اکنون نیز در حال اجراست.

وی اضافه نمود: ورود مسافر از 3232کشور از جمله انگلیس به ایران، چه به صورت مستقیم و چه به صورتی ارتباطی، ممنوع است و تمامی پروازها به این کشورها لغو شده اند.

وی توضیح داد: با توجه به شرایط جدید، در ستاد ملی مصوب شد ورود اتباع غیر ایرانی از عراق به کشور به مدت دو هفته تعلیق شده و ورود ایرانی های بالای 8 سال صرفا با انجام تست مجدد PCR در فرودگاه انجام خواهد شد. بر این اساس شرکت های هواپیمایی تنها مجاز به بازگرداندن اتباع خود به کشورشان هستند.

وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از بعضی شنیده ها مبنی بر صدور بخشنامه جدید در حوزه حمل ونقل هوایی، تأکید کرد: هیچ شخصی حق صدور بخشنامه، اظهار نظر و دستور صادر کردن برای حمل ونقل عمومی خارج از مصوبات ستاد ملی کرونا و قرارگاه عملیاتی را ندارد.

اسلامی با اشاره به انتقادهایی که از سوی مسافران نسبت به صف طولانی تست گیری کرونا در سالن های فرودگاه ابراز می گردد، گفت: ضرورت دارد تا هر چه زودتر، به ویژه در ایام نوروز نیروهای بهداشت و ظرفیت تست گیری کرونا در مبادی ورودی پایانه ها از جمله زمینی و هوایی افزایش پیدا کند.

مطابق دستورالعمل مراقبت مسافران ورودی به کشور از مرزهای رسمی هوایی و دریایی که با همکاری وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه تدوین شده، مسافران پیش از برنامه ریزی برای انجام سفر به ایران، باید شرایط زیر را مد نظر قرار دهند:

گام نخست- الزامات پذیرش مسافران در فرودگاه ها/ بنادر در مبدأ کشورهای خارجی:

1-ارائه جواب آزمایش پی سی آر منفی توسط مسافران بالای 8 سال، صادر شده از آزمایشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت کشور مبدأ با اعتبار 96 ساعته، هنگام پذیرش و پیش از سوار شدن به هواپیما/ شناور

2-تکمیل فرم تعهد و اظهارنامه سلامت و درج اطلاعات لازم، به ویژه محل اسکان در ایران

گام دوم- الزامات پذیرش مسافران در بدو ورود به فرودگاه ها/ بنادر مسافری جمهوری اسلامی ایران

1-انجام غربالگری های اولیه مسافران توسط نمایندگان پایگاه مراقبت بهداشت مرزی

2-لزوم ارائه جواب آزمایش پی سی آر منفی صادر شده در مبدأ، توسط مسافران بالای 8 سال

3-لزوم آزمایش پی سی آر مجدد در محل فرودگاه/بندر برای مسافران بالای 8 سال، از مبدأ اولیه کشورهای پرخطر یا عبوری از این کشورها با اقامت بیش از 4 ساعت

4-لزوم آزمایش پی سی آر مجدد برای مسافرانی که به تشخیص پزشکان پایگاه مراقبت بهداشت مرزی دارای علائم مشکوک باشند

گام سوم- اعزام به قرنطینه

1- اعزام مسافران ورودی ایرانی و خارجی بدون علائم ابتلا به جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پر خطر و سایر کشورها، به قرنطینه 14 روزه در محل اسکان شخصی، تحت مراقبت های مدنظر وزارت بهداشت، درمان و

آموزش پزشکی

2- اعزام مسافران مشکوک به ابتلا، به قرنطینه در بیمارستان یا هتل، به تشخیص نمایندگان پایگاه مراقبت

بهداشت مرزی

گفتنی است، مسافرانی که واکسن کووید 19 را دریافت نموده اند نیز مشمول این شرایط هستند.

همچنین مسافران مستقیم و غیرمستقیم از مبدأ کشورهایی که در این دستورالعمل، در لیست کشورهای با شرایط ویژه قرار دارند و ظرف مدت دو هفته قبل از موعد سفر، بیشتر از 4 ساعت در آن ها اقامت داشته اند، امکان سفر به ایران را ندارند.

لیست کشورهای با شرایط ویژه و کشورهای پرخطر در وب سایت سازمان هواپیمایی کشوری در دسترس است و به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تغییر نموده و به روز خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1309

به "ورود مسافر از 32 کشور به ایران ممنوع شد، تعلیق 2 هفته ای ورود مسافران غیر ایرانی از عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود مسافر از 32 کشور به ایران ممنوع شد، تعلیق 2 هفته ای ورود مسافران غیر ایرانی از عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید