مخالفت رئیس جمهوری ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل ارتش، اصرار مخالفان بر برکناری پاشینیان

به گزارش مجله جهانگیر، رئیس جمهور آرمن سارکیسیان از امضای دستور برکناری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان که نخست وزیر پاشینیان همچنان بر آن اصرار دارد، خودداری و این درخواست را مغایر با منافع ملی این کشور ارزیابی کرد.

مخالفت رئیس جمهوری ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل ارتش، اصرار مخالفان بر برکناری پاشینیان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری ارمنستان بیان کرد که آرمن سارکیسیان دستور برکناری اونیک گاسپاریان از سمت ریاست ستادکل نیروهای مسلح این کشور که نخست وزیر نیکول پاشینیان خواهان آن است را امضاء ننموده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در بیانیه منتشره از سوی دفتر ریاست جمهوری ارمنستان آمده است: پیش نویس این دستور توسط وکلا و کارشناسان مورد آنالیز نهاده شد و در نتیجه تصمیم گرفته شد که این کار مغایر با قانون اساسی ارمنستان است. رئیس جمهور در چارچوب اختیارات قانونی خود، می تواند با چنین درخواستی مخالفت نموده و آن را به دولت بازگرداند.

در این سند یادآوری شده که رئیس جمهور سارکیسیان از هیچیک از نیروهای سیاسی در داخل کشور حمایت ننموده و تصمیمات وی صرفاً بر اساس منافع ملی ارمنستان راهنمایی و اتخاذ می گردد.

رئیس جمهوری ارمنستان در این بیانیه تأکید نموده است: در این واقعیت که ارتش باید در مسائل سیاسی بی طرف باقی بماند، تردیدی وجود ندارد. واضح است که در ارتباط با ترکیب پرسنل نیروهای نظامی، بیش از هر زمان دیگری احتیاج به دقت و حمایت وجود دارد. تصمیم گیری درباره مسئله انتصاب و عزل مقامات نظامی در اولویت قرار داشته و در هیچ شرایطی نباید از آن غفلت کرد.

آرمن سارکیسیان روز آدینه با اونیک گاسپاریان رئیس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان ملاقات و با وی گفت وگو نموده بود. جزییات این مذاکرات فاش نشده است.

در خبر دیگری گزارش شده، شب گذشته (شنبه) بعد از خودداری سارکیسیان از امضای دستور برکناری گاسپاریان، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بیان کرد که باز دیگر پیشنهاد برکناری رئیس ستادکل نیروهای مسلح را برای رئیس جمهور فرستاده است.

به عقیده پاشینیان، این تصمیم رئیس جمهوری ارمنستان با فرایند حل و فصل اوضاع پیچیده کنونی در داخل کشور مطابقت ندارد. وی گفت: من بار دیگر این درخواست را به دفتر سارکیسیان فرستادن و منتظر هستم تا در اسرع وقت امضاء گردد.

این در حالی است که سخنگوی مخالفان در ارمنستان بیان کرد که مخالفان نیکول پاشینیان، تا برکناری وی از سمت نخست وزیری، در چادرهای خود مقابل ساختمان دولت در مرکز ایروان باقی خواهند ماند.

به گفته خبرنگار این خبرگزاری، شب ها در چادرهای برپا شده توسط مخالفان پاشینیان، حدود 20 الی 30 نفر باقی مانده و تعداد این افراد در روز به 200 نفر می رسد. مخالفان نخست وزیر گفته اند که اعتراضات بدون محدودیت زمانی آنها تا استعفای پاشینیان ادامه خواهد داشت.

ضمن اینکه سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه برای دومین بار طی چند روز گذشته، مذاکرات تلفنی با واگارشاک آروتونیان وزیر دفاع ارمنستان انجام داد. طرفین مسائل مربوط به همکاری های دوجانبه، فرایند اوضاع کلی در منطقه، تحقق وظایف مربوط به رعایت آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی و اوضاع داخلی در ارمنستان را آنالیز کردند.

وزرای دفاع روسیه و ارمنستان روز پنج شنبه نیز با یکدیگر رایزنی نموده بودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1272

به "مخالفت رئیس جمهوری ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل ارتش، اصرار مخالفان بر برکناری پاشینیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت رئیس جمهوری ارمنستان با برکناری رئیس ستادکل ارتش، اصرار مخالفان بر برکناری پاشینیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید