خبرنگاران ادامه درگیری ها در قفقاز؛ پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای اروپا

به گزارش مجله جهانگیر، تهران- خبرنگاران- جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر مناقشه قره باغ و احتمال تشدید و تدوام این جنگ، باعث شده تا بعضی تحلیل گران نسبت به بروز پیامدهای خطرناک این جنگ برای اروپا هشدار دهند.

خبرنگاران ادامه درگیری ها در قفقاز؛ پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای اروپا

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، خانم الن اوبرشر رئیس اندیشکده و بنیاد مطالعاتی هاینریش بل وابسته به حزب سبزهای آلمان در خصوص ادامه جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و عواقب امنیتی و خطرناک آن برای اروپایی ها ابراز نگرانی نموده است.

جنگ بین آذربایجان و ارمنستان خطر تبدیل شدن به درگیری گسترده تر و عواقب غیر قابل پیش بینی فراتر از قفقاز جنوبی را به همراه دارد. آتشباری های موجود در میدان جنگ ظاهراً از کنترل خارج شده و بازیگران خارجی بر مناسبات قدرت در منطقه تأثیر می گذارند.

اوبرشر ضمن ابراز تردید در خصوص موثر بودن نقش روسیه به عنوان لنگرگاه ثبات در قفقاز، مداخله کشورهای ثالث از جمله ترکیه در درگیری های کنونی را عامل اصلی تشدید درگیری ها عنوان نمود.

وی واکنش جامعه جهانی نسبت به این جنگ را ناامیدنماینده و غیرمسئولانه دانستو تاکید نمود: برای آتش بس و بازگرداندن صلح به منطقه اقدامات کمی صورت گرفته است. این درگیری در حاشیه اروپا همه ما را نگران می نماید زیرا مردم هر روز می میرند و با وجود همه بحران های دیگر که توجه ما را می طلبد ، پیامدهای امنیتی غیرقابل پیش بینی برای اروپا دارد.

رئیس بنیاد هاینریش بل آلمان در ادامه یادآور شد: صلح میان ارمنی ها و آذربایجانی ها امکان پذیر است. دوره های همزیستی مسالمت آمیز بین دو ملت و اسلاف تاریخی آنها بسیار طولانی تر از دوره های درگیری بوده است. اکنون باید آتش بس بدون تأخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد. این امر فوراً و به طور مداوم احتیاج به تعهد بیشتر بازیگرانی دارد که علاقه واقعی به صلح دارند.

وی از همه روسای جمهور گروه مینسک (فرانسه ، روسیه ، ایالات متحده آمریکا) خواست که به طور فعال و با انرژی برای صلح کوشش نمایند. همزمان آلمان به عنوان رئیس دوره ای شورای اروپا و اتحادیه اروپا باید به طور گسترده تمام مراحل لازم برای تداوم آتش بس را خواهان و پشتیبانی نمایند که در عین حال یک فرایند طولانی مدت و پایدار آرام سازی را امکان پذیر می نماید.

به گفته وی در این شرایط باید جنگ بلافاصله متوقف گردد، ترکیه و روسیه برای پایان دادن به این جنگ همه کوشش خود را بنمایند. همچنین اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن قاطعانه خواهان یک فرآیند آرام سازی پایدار دراز مدت از همه طرفین که مستقیم و غیرمستقیم درگیر آن هستند و به طور فعال از آن حمایت می نمایند، شوند و اطمینان حاصل نمایند که دیگر هیچ اسلحه ای به منطقه تحویل داده نخواهد شد.

اوبرشر یادآور شد: ما روایت های ملی گرایانه ، غیرانسانی و ترویج دهنده جنگ را که همزیستی مسالمت آمیز ارمنستان و آذربایجانی را حذف می نماید و باعث بی ثباتی کل منطقه می گردد، رد می کنیم.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد. پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد که ادامه این اوضاع، پایان به برخورد نظامی میان این دو کشور انجامید.

پایان روز آدینه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو میزبان زوراب منتاسکانیان و جیحون بایراموف وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد و سه طرف پس از 10 ساعت مذاکره در خصوص یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند. به موجب این توافق، از ساعت 12 ظهر روز شنبه 10 اکتبر (19 مهر) در قره باغ آتش بس برقرار شد.

با این حال، جمهوری آذربایجان ارمنستان را به حمله راکتی به مناطق مسکونی شهر گنجه متهم نموده است. مقام های ارمنستانی نیز جمهوری آذربایجان را به گلوله باران شهر خان کندی (استپانتکرت) در قره باغ متهم نموده اند.

این در حالی است که درگیری میان دو کشور طی دو هفته گذشته بیش از 300 کشته برجای گذاشته و زندگی را در قره باغ مختل نموده است. قرار است آتش بسی که با کوشش مسکو برقرار شد به دو طرف اجازه دهد اجساد را از میدان جنگ جمع آوری نمایند و اسرا را با هم مبادله نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1024

به "خبرنگاران ادامه درگیری ها در قفقاز؛ پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ادامه درگیری ها در قفقاز؛ پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید