دلایل سردرگمی آمریکا در مذاکرات هسته ای به روایت مرکز پژوهش های مجلس

به گزارش مجله جهانگیر، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی علل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای پرداخت.

دلایل سردرگمی آمریکا در مذاکرات هسته ای به روایت مرکز پژوهش های مجلس

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز طی گزارشی به بررسی علل و ابعاد ابهام و سردرگمی آمریکا در روند مذاکرات هسته ای پرداخت.

در این گزارش آمده: دور تازه مصاحبه های هسته ای از 13 مرداد ماه 1401 در وین از سرگرفته شد. در یک ارزیابی کلی اخبار مثبتی در مورد این دور از مصاحبه ها منتشر شد و بر همین اساس احتمال احیای توافق هسته ای افزایش یافت. با این حال پس از گذشت چند هفته، تحول خاصی در زمینه احیای این توافق به وقوع نپیوست. روشن است که تطویل فرایند مذاکرات ناشی از ناسازگاری های آمریکا به عنوان مقصر اصلی برهم زدن توافق هسته ای است.

در این گزارش تصریح شده: با این حال جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا و معاون او انریکه مورا به عنوان هماهنگ کنندگان اروپایی، با جمع بندی ادوار قبلی مذاکرات پیش نویس پیشنهادی خود را در مذاکرات مرداد ماه به طرفین تحویل دادند. جمهوری اسلامی ایران ملاحظات خود را درخصوص این پیش نویس با تأکید بر مواضع اصولی نظام به طرف مقابل ارائه داده است.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس ذکر شده: به همین علت تروئیکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) و همچنین چین و روسیه پیشنهاد های اصلاحی ایران بر روی پیش نویس را معقول و واقع بینانه ارزیابی کرده اند. بر این اساس این ارزیابی در محافل سیاسی به وجود آمد که مصاحبه های اخیر مرداد ماه به شکل بالقوه از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به ایستگاه پایانی مذاکرات لغو تحریم ها برخوردار است. نهایتاً آمریکایی ها نیز به عنوان مقصر اصلی برهم خوردن توافق 2015 پاسخ خود را به پیشنهاد های ایران به طرف اروپایی به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات ارائه دادند.

با این حال مقامات آمریکایی ضمن تعلل در ارائه پاسخ در حین بررسی پاسخ ایران و پس از آن، به ارائه پیام ها و اتخاذ مواضع متناقض پرداختند که خود حاکی از بحران تصمیم گیری واشنگتن در قبال مذاکرات هسته ای است. در این گزارش ضمن اشاره ای کوتاه به فرایند مذاکرات، مهم ترین دلایل آشفتگی طرف آمریکایی در فرایند مصاحبه ها مورد اشاره قرار می گیرد.

خبرنگاران سیاسی مجلس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1897

به "دلایل سردرگمی آمریکا در مذاکرات هسته ای به روایت مرکز پژوهش های مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل سردرگمی آمریکا در مذاکرات هسته ای به روایت مرکز پژوهش های مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید