بهترین جاهای جهان برای سفر رودخانه ای؛ از راین تا می سی س پی

به گزارش مجله جهانگیر، قایق های مورداستفاده برای سفر رودخانه ای معمولا بسیار کوچک تر از کشتی های اقیانوس پیما هستند و به طور خاص برای حرکت در رودخانه طراحی می شوند. سفر رودخانه ای با هدف بازدید از شهرها و مناظر زیبای حاشیه رودخانه انجام می گردد. در ادامه خبرنگاران 10 مقصد برتر برای سفر رودخانه ای در جهان را به شما معرفی می نماید.

بهترین جاهای جهان برای سفر رودخانه ای؛ از راین تا می سی س پی

10. سفر رودخانه ای دورو (Douro)

در مقایسه با مقصدهای نام آشنای سفر رودخانه ای در اروپا، رودخانه دورو زیاد شناخته شده نیست ولی این مسئله دلیلی برای جذاب نبودن آن به شمار نمی آید. در حاشیه این رودخانه اعجاب آور که از پرتغال تا اسپانیا امتداد دارد، باغ های انگور وسیع و روستاهای قدیمی با ظاهر قرون وسطایی به چشم می خورد. سفر رودخانه ای دورو به طور خاص برای کسانی مناسب است که از غلبه بر مخاطرات و درگیر شدن با ماجراجویی های کوچک لذت می برند. این سفر از سرچشمه رودخانه دورو در نزدیکی پورتو (Porto) شروع می گردد و شامل بازدید از باغ های انگور محلی، قلعه ها و کلیساهای حاشیه رودخانه است.

9. سفر رودخانه ای می سی سی پی (Mississippi)

رودخانه عظیم و پرتلاطم میسی سیپی یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان است که در قلب آمریکا و مجاورت برخی از زیباترین مناظر این کشور در جریان است. بسیاری از کشتی هایی که در این رودخانه رفت وآمد می نمایند، به شکل کشتی های بخار قدیمی مجهز به پاروهای چرخ مانند عظیم ساخته شده اند تا اصالت میسی سیپی حفظ شده و لذت سفرهای بدون شتاب و مفرح روزگار گذشته برای گردشگران تداعی گردد. گردشگران رودخانه میسی سیپی سوار بر کشتی و بر اساس برنامه ریزی برگزارنماینده سفر، می توانند از شهرهای جذاب و غیرمعمول حاشیه رود ازجمله شهرهای عظیم سنت لوئیز (St. Louis) و لوئیزویل (Louisville)، خانه های روستایی و صحنه نبرد تاریخی نیو اورلئان (New Orleans) بازدید نمایند. مدت تورهای سفر رودخانه ای میسی سیپی از چند ساعت تا سه هفته و گاهی بیشتر متغیر است.

8. سفر رودخانه ای تالاب کرالا (Kerala)

گردشگرانی که به زیبایی و جذابیت تالاب های هندوستان علاقه مند هستند، حتما از سفر رودخانه ای در منطقه شگفت انگیز کرالا لذت خواهند برد. تالاب کارالا شامل یک دریاچه دوست داشتنی و تعداد زیادی کانال است که گشت و گذار در آن جذابیت زیادی دارد و تجربه زندگی همانند ساکنان بومی منطقه را در اختیار بازدیدنماینده می گذارد. این تالاب یک اکوسیستم منحصربه فرد دارد که از ترکیب آب شیرین رودخانه های مجاور و آب شور دریای عمان به وجود آمده است. در این مرداب چندین نوع قایق مختلف در دسترس گردشگران واقع شده است ازجمله کتووالامز (kettuvallams) که نوعی قایق محلی سرپوشیده است و به یاری پارو یا موتور به حرکت درمی آید.

7. سفر رودخانه ای ولگا (Volga)

ولگا عظیم ترین رودخانه اروپا و رودخانه ملی کشور روسیه است. در سفر رودخانه ای ولگا بسته به برنامه سفر می توان از سنت پترزبورگ، مسکو یا شهرهای دایره طلایی کشور روسیه بازدید کرد. شرکت در سفر رودخانه ای ولگا راهی مناسب برای آشنایی با جنبه های فرهنگی قدیمی و مدرن روسیه است. در سفر رودخانه ای ولگا می توان از برنامه های متنوعی مثل باله، سیرک یا بازدید از قلعه های باشکوه لذت برد.

6. سفر رودخانه ای راین (Rhine)

همان طور که انتظار می رود، این مورد یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین سفرهای رودخانه ای در اروپا به شمار می آید چراکه گردشگران در طی این سفر، با آرامش و بدون شتاب چند مورد از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان ازجمله سویس، فرانسه، آلمان و هلند را بازدید می نمایند. به گفته بسیاری از کسانی که سفر رودخانه ای راین را تجربه نموده اند، فاصله بین شهرهای کوبلنز (Koblenz) و بینگن (Bingen) در آلمان، زیباترین قسمت جهت است و در آن می توان از تماشای برخی از چشم نوازترین مناظر اروپا لذت برد ازجمله قلعه های قرون وسطایی، باغ های زیبای انگور و شهرهای بی نظیر که جلوه ای افسانه ای دارند. سفر رودخانه ای راین در قالب تورهای منطقه ای 12 ساعته یا تورهای چند کشوری 11 روزه و حتی طولانی تر انجام می گردد.

5. سفر رودخانه ای میکانگ (Mekong)

رودخانه میکانگ از کشورهای چین، برمه، لائوس، ویتنام، کامبوج و تایلند می گذرد و به همین دلیل سفر روی آن تجربه بازدید ترکیبی جالب از شهرهای مدرن و روستاهای شناور سنتی و تاریخی را در اختیار گردشگران می گذارد. این سفر بسته به برنامه تور می تواند شامل تجربیات خاطره سازی مثل بازدید از مجموعه معابد باستانی انگکور وات (Angkor Watt) در کامبوج یا روستاهای شناور و بازارهای رنگارنگ دلتای رود میکانگ در جنوب ویتنام باشد. سفر رودخانه ای میکانگ یکی از بهترین راه ها برای شناخت کامل قاره آسیا محسوب می گردد.

4. سفر رودخانه ای دانوب (Danube)

برای بسیاری از افراد، سفر رودخانه ای دانوب به معنای تحقق رؤیاها خواهد بود. دانوب که دومین رود عظیم اروپا است، از 9 کشور اتریش، بلغارستان، کرواسی، آلمان، مجارستان، رومانی، اسلواکی، صربستان و اکراین می گذرد. این تور در انواع یک روزه یا یک هفته ای و بیشتر برگزار می گردد و با توجه به برنامه ریزی برگزارنماینده، شامل سفر بر روی دانوب سحرانگیز و بازدید از قلعه ها و استحکامات نظامی تاریخی و همین طور برخی از زیباترین شهرهای اروپا است. به عنوان مثال در برنامه برخی از تورها بازدید از سه پایتخت باشکوه اروپایی یعنی بوداپست در مجارستان، وین در اتریش و براتسیلاوا در اسلواکی گنجانده شده است.

3. سفر رودخانه ای یانگ تسه (Yangtze)

یانگ تسه سومین رودخانه طولانی جهان و طولانی ترین رودخانه آسیا است و از کنار برخی از زیباترین مناظر چین ازجمله منطقه مسحورنماینده سه دره (Three Gorges) شامل دره های کوتانگ (Qutang)، وو (Wu) و زیلینگ (Xiling) می گذرد. در سفر رودخانه ای یانگ تسه گردشگران چند مورد از زیباترین مناظر این کشور پهناور را از روی کشتی مشاهده می نمایند و همین طور می توانند در چند نقطه به ساحل رفته و در مناطقی مثل معبدهای باستانی و شهرهای متروکه به گشت وگذار بپردازند. علاوه بر این یانگ تسه زیستگاه چند نمونه از جانوران آبزی کمیاب ازجمله تمساح چینی و دلفین رودخانه ای است. این سفر معمولا بین 4 تا 13 روز به طول می انجامد.

2. سفر رودخانه ای آمازون (Amazon)

از دیرباز گشت وگذار در جنگل های انبوه حاشیه رودخانه خروشان و رام نشده آمازون و کشف رازهای نهفته در آن محبوب علاقه مندان هیجان و استقبال خطر بوده است. در گذشته فقط جهانگردان بی باک و ماجراجو جرات ورود به مناطق حوضه آبریز رود آمازون را به خود می دادند ولی خوشبختانه اکنون به لطف قایق هایی که در این منطقه تردد می نمایند، این سفر مهیج بسیار آسان شده است. این قایق ها در انواع لوکس و معمولی در دسترس هستند و برخی از آن ها حتی به کابین های درجه یک و پنجره های عریض مجهز هستند که این مسئله به مسافران اجازه می دهد فارغ از آب وهوای گرم و مرطوب منطقه از مناظر آمازون لذت ببرند. رودخانه آمازون از هشت کشور آمریکای جنوبی می گذرد ولی فقط جهت بین بندرهای مانائوس (Manaus) و بلم (Belém) در برزیل قابلیت کشتیرانی دارد. البته کشتی های تفریحی کوچک تر می توانند تا بندر ایکویتوس (Iquitos) در پرو به حرکت خود ادامه بدهند.

1. سفر رودخانه ای نیل (Nile)

بهترین راه برای داشتن یک بازدید کامل از شکوه و عظمت باستانی کشور مصر به خصوص اهرام و مجسمه ابوالهول، سفر رودخانه ای نیل است چراکه این کشور اصولا به دلیل وجود رود نیل به وجود آمده و در سراسر ساحل آن رشد نموده است. در حال حاضر حدود 400 کشتی تفریحی روی رود باشکوه نیل تردد می نمایند و به همین دلیل گردشگران گزینه های زیادی دارند. برخی از این کشتی ها امکانات لوکسی مثل استخر، عرشه مخصوص حمام آفتاب و چشمه آب معدنی در اختیار مسافران قرار می دهند. سفر رودخانه ای نیل به طور متوسط بین 3 تا 7 روز طول می کشد و در جهت بین منطقه های لاکسار (Luxor) و اسوان (Aswan) انجام می گردد. منبع : Touropia

منبع: کجارو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1238

به "بهترین جاهای جهان برای سفر رودخانه ای؛ از راین تا می سی س پی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین جاهای جهان برای سفر رودخانه ای؛ از راین تا می سی س پی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید