محصول سبک دانشجویی برای کاهش خسارات سنگین زلزله

به گزارش مجله جهانگیر، تیم عمران دانشگاه اراک پیروز شد برای دومین سال پیاپی رتبه اول مسابقات انجمن بتن ایران را در رشته تیر سبک خمشی کسب کند.

محصول سبک دانشجویی برای کاهش خسارات سنگین زلزله

به گزارش مجله جهانگیر، گروه عمران دانشگاه اراک با تکرار قهرمانی خود در مسابقات انجمن بتن ایران ثابت کرد که متخصص ساخت تیرهای سبک خمشی است. یا بهتر است بگوییم در این زمینه حرف هایی برای گفتن دارد.

ایمان میرزایی مقدم در این دو مسابقه سرپرست تیم بتن دانشگاه اراک بوده است و در حال حاضر ضمن انجام پژوهش پیرامون سازه های مقاوم در برابر زلزله، به تربیت مغزهای جوان رشته عمران دانشگاه اراک نیز مشغول است.

آنچه در ادامه خواهید خواند مصاحبه مجله جهانگیر با او به بهانه موفقیت اخیر این تیم است.

تیم دانشگاه اراک دوسال پیاپی قهرمان بخش تیر سبک خمشی مسابقات کشوری شده است، کاربرد این تیر سبک خمشی چیست؟

این تیرها دو شاخصه مهم دارند، خمشی بودن و سبکی. قطعات اصلی یک سازه ساختمانی تیر و بتن هستد که اسکلت روی آنها بنا می گردد، تیرهای داخل یک اسکلت سنگین بتنی در معرض فشار زیادی هستند و اصطلاحا دچار خمش می شوند. ویژگی تیرهای سبک خمشی این است که در عین سبک بودن می توانند در برابر فشار خمشی مقاومت نمایند. یعنی می توان با آنها یک سازه سبک و مقاوم ساخت که در برابر زلزله ایمن باشد.

ویژگی دیگر این تیرها، بتنی بودن آنهاست و استفاده از آنها در صنعت ساختمان باعث صرفه مالی و همچنین مقاومت در برابر آتش سوزی نیز می گردد.

در حال حاضر کدام مسابقات داخلی و بین المللی را پیش رو دارید؟

یکی از مسابقات پیش رو، مسابقات انجمن بتن آمریکا، شاخه ایران است که دیماه در سالروز زلزله بم برگزار می گردد و قصد داریم اگر دانشگاه حمایت کند در این مسابقات نیز شرکت کنیم.

درباره مسابقات بین المللی هم باید بگویم که منتظر فراخوان مسابقاتی در کوالالامپور هستیم. من همیشه مسابقات بین المللی را رصد می کنم و در کارگاه با اعضای تیم مواد آن مسابقات را تمرین می کنیم تا همیشه آمادگی شرکت در مسابقات جهانی را داشته باشیم.

بسیار مشتاق شرکت در چنین مسابقاتی هستیم و اگر دانشگاه حمایت کند و مشکل خاصی پیش نیاید، فروردین ماه سال آینده در مسابقات کوالالامپور شرکت خواهیم کرد.

این تیم 10 عضو دارد، پنج دختر و پنج پسر، این تساوی جنسیتی اتفاقی بوده یا برنامه ریزی شده؟

زمانی که فراخوان جذب برای تشکیل تیم را منتشر کردیم تعداد تقریبا مساوی از خانم ها و آقایان متقاضی شرکت در مسابقات شدند. در نهایت تصمیم گرفتم تعداد مساوی خانم و آقا برای تیم اصلی انتخاب کنم.

برنامه شما برای آینده چیست؟

در وهله اول ارتقاء سطح بتن استان مرکزی و کشور. سعی داریم با همکاری سازمان نظام مهندسی علم خود را به صنعت تزریق کنیم و کیفیت کار تولیدنمایندگان بتن در ایران را ارتقا دهیم.

برنامه بعدی ما تثبیت صندلی بتن سبک در ایران است. من 14 سال در این زمینه تحقیق و پژوهش نموده ام ولی متاسفانه هنوز بتن سبک را آنچنان که باید و شاید در ساخت و سازها نمی بینم.

ما به بتن سبک احتیاج داریم. خطر زلزله همیشه ما را تهدید می نماید ولی ما هیچ گام موثری برای مقابله با آن برنداشته ایم.

به نظر من بتن سبک راه چاره بسیار مناسبی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله در ایران است. چون کشور ما صاحب معادن بسیار خوبی در این زمینه است و مصالح بتن سبک حقیقتا مقرون به صرفه هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 209

به "محصول سبک دانشجویی برای کاهش خسارات سنگین زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصول سبک دانشجویی برای کاهش خسارات سنگین زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید