رییس سازمان غذا و دارو: خارجی ها برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می گیرند

به گزارش مجله جهانگیر، رییس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به مسائل ناشی از تحریم ها در تامین مواد اولیه دارویی و فشارهای وارده بر کمپانی های خارجی، در عین حال از تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه ها اطلاع داد و گفت: به این ترتیب داروخانه ها از کالا فروشی خارج شده و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی می آورند.

رییس سازمان غذا و دارو: خارجی ها برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می گیرند

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا شانه ساز در هجدهمین همایش سالیانه انجمن داروسازان ایران ضمن تبریک پزشک و داروساز، گفت: پیشکسوتان عرصه داروسازی امروز صندلی داروسازی را به نقطه ای رسانده اند که به یک نقطه قوت بدل شده است. این همایش نیز به نوعی به یک میثاق و مجمعی برای گردهمایی داروسازان سراسر کشور تبدیل شده است. واقعا امروز داروسازی به یک نقطه قوت در کشور بدل شده است. هر چند که ما به عنوان داروساز گلایه های کمی نداریم و بی مهری های بسیاری در سال های اخیر، دل داروسازان را آزرده است.

درخشش صنعت داروسازی علیرغم تحریم ها

وی اضافه نمود: امروز اتفاق بسیار بزرگ و مبارکی اتفاق افتاده است. شاید یکی از برجستگی ها و نقاط درخشانی که در تحریم های ظالمانه اخیر علیه کشورمان وجود داشت، درخشش صنعت داروسازی بود. این درخشش ناشی از برنامه ریزی شما داروسازان بوده و برنامه ریزی دشمنان خارجی برای ایجاد مشکل در تامین داروی مردم، با یاری شما خنثی شد. امیدوارم همه مسئولان اعم از مسئولان اجرایی، قضایی و ... به این خدمات بزرگ توجه داشته باشند.

دروغ بزرگ آمریکا درباره تحریم نبودن غذا و دارو

شانه ساز ادامه داد: اگر چه گفته می گردد که در تحریم ها دارو و غذا استثناء است، اما بنده به عنوان کسی که در تامین دارو نقشی را به عهده دارد، می گویم که این حرف یک دروغ بزرگ است و اتفاقا برنامه ریزی شده که تامین دارو و تجهیزات پزشکی مردم ایران به عنوان اولویت دشمن، دچار مشکل گردد، اما توانمندی شما این نقشه شوم آنها را نقش بر آب کرد.

کمپانی های خارجی برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می گیرند

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید نمود: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. بعضی می گویند یکی از مسائل ما در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بحث نقل و انتقال پول است، اما قضایا فراتر از این موضوع است؛ به طوری که مشخصاً و عمداً شرکت های داروسازی که سال ها با ایران کار می نمایند و در دوره قبلی تحریم ها نیز کارشان را با ایران ادامه می دادند، تحت فشار قرار می گیرند و به زبان می آورند که ما تحت فشار هستیم. بعضی شرکت ها بیش از پنج دهه است که با ایران در حوزه تامین مواد اولیه کار می نمایند، اما در حال حاضر با تأخیر فراوان، مواد اولیه ما را تامین می نمایند. زیرا تحت فشار هستند. به عنوان مثال ما درخواستی برای تامین مواد اولیه به آنها می دهیم اما مدت زیادی طول می کشد و بعد از سه ماه پیگیری از ما تعهد می گیرند که این مواد اولیه را فقط برای صنعت داروسازی مصرف کنیم. درحالی که این مواد به جز در داروسازی کاربرد دیگری ندارند.

شانه ساز با بیان اینکه این فشارها برایمان انگیزه ای می گردد که بتوانیم به خودکفایی برسیم، گفت: اگر در زمینه فراوری مواد اولیه دارویی 50 تا 60 درصد فراوری می کردیم، امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم فراوری مواد اولیه را به 85 تا 90 درصد برسانیم که بسیار اتفاق بزرگی است. افرادی که آشنایی زیادی با علم داروسازی ندارند، همواره موضوعی را به عنوان یک نقطه ضعف اعلام می کردند و می گفتند وقتی مواد اولیه از خارج می آید شما چگونه داروسازی می کنید؟ که این حرف شان را به پای ناآشنا بودن آنها با علم داروسازی می گذاریم.

بازار دارو در اختیار فراورینمایندگان داخلی

وی همچنین گفت: امروز با فشاری که از خارج به ما تحمیل می گردد، ما به این توانمندی رسیده ایم که همت کنیم و مواد اولیه دارویی را در داخل فراوری کنیم و همان طور که توانستیم 97 درصد داروهای مورد نیازمان را در کشور فراوری کنیم، می توانیم در حوزه فراوری مواد اولیه نیز به این اعداد و ارقام برسیم. در حال حاضر از نظر عددی می توانیم 99 درصد داروهای کشور را تامین کنیم. ما به التفاوت بین 97 درصد تا 99 درصد که دو درصد است، داروهایی هستند که وارد می شوند، اما مشابه فراوری داخل شان نیز وجود دارد که البته برای آن ها محدودیت هایی را ایجاد کردیم و بازار را در اختیار فراورینمایندگان دارو قرار داده ایم. اگرچه که بعضی از کمبودهایی که منعکس می گردد در همین دو درصد است.

هدفگذاری برای صادرات داروی ایرانی

شانه ساز با بیان اینکه عزمان را جزم نموده ایم که کشور را در زمینه داروهای ساخته شده و مواد اولیه به مرزهای خودکفایی برسانیم و بعد هم به عنوان صادرنماینده عمده شناخته شویم، گفت: باید توجه کرد که در حوزه مواد اولیه ظرفیت و مزیت ما بیش از داروهای ساخته شده است؛ چرا که در این مملکت خداوند ثروت های زیادی در زمینه مواد نفتی، مواد پتروشیمی، کانی ها و... به ما عطا نموده است که می تواند به عنوان حلقه اولیه فراوری مواد اولیه مورد استفاده قرار گیرند.

شانه ساز در ادامه صحبت هایش گفت: مسائلی با دستگاه های نظارتی داریم که البته علتش این است که تصور می نمایند که اگر ما حرفی میزنیم، از نگاه صنفی است. در حالیکه نگاه ما نگاهی ملی است. یکی از عللی که می خواهیم درباره نحوه ارائه خدمات داروسازی در داروخانه تحول ایجاد کنیم، این است که این دوستان هم از اشتباهات خودشان درآیند.

تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه ها

وی اضافه نمود: همکاران ما در سازمان غذا و دارو سال هاست که زحمات زیادی کشیدند و طی دو سه ماه اخیر با یاری انجمن داروسازان و ...، سند جامع خدمات سلامت در داروخانه های ایران را تدوین کردند که این سند باعث می گردد که از کالا فروشی در داروخانه ها خارج شویم و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی آوریم. امیدواریم بتوانیم این مصوبات و بندها را اجرایی نموده و در کنار آن یک حلقه مفقوده و نقیصه ای که ارائه خدمات داروسازان است و شاید به دلیل مسائل اقتصادی و شرایط سخت داروخانه ها باعث شده این بخش خدمات داروسازی کمتر مورد توجه داروسازان قرار گیرد، رفع گردد.

شرایط سخت اقتصادی در داروخانه ها

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: می دانم که داروسازان شرایط سختی در داروخانه ها تحمل می نمایند و فشار مضاعفی را طی سال های گذشته از نظر اقتصادی تحمل نموده اند. هر چند که کوشش شده تا با اصلاح حداقلی قیمت ها به آنها یاری کنیم البته نمی خواهیم فشار مضاعفی به مردم وارد گردد، اما در حد مجوز زیر 10 درصدی که برای اصلاح قیمت دارو صادر شد، کوشش کردیم که بسیاری از داروهای فراوری داخل را از زیان خارج نمایند.

شانه ساز ادامه داد: متاسفانه چندین سال به داروهای فراوری داخل قیمت نداده بودیم و به همین دلیل بسیاری از داروها در حاشیه زیان قرار گرفته بودند. از طرفی مجبور شده بودیم با ارزبری و قیمت چندین برابر بعضاً از کارخانه های با کیفیت بسیار پایین و با اسامی گمنام این اقلام را وارد کنیم. بر همین اساس سعی کردیم با این اصلاح قیمت داروها از زیان خارج شده و یاریی به نفس تنگ اقتصادی داروخانه ها داده گردد.

وی تاکید نمود: با این حال می دانم که طولانی بودن دوره بازگشت پول از بیمه ها و مسائل تامین نقدینگی داروخانه ها، این واحدها را به فشار مضاعف انداخته و بسیاری از داروخانه ها مجبور به استقراض و استفاده از تسهیلات بانکی شده اند که به همین دلیل در حاشیه زیان قرار دریافتد. می دانم که به دلیل مشکل نقدینگی صنعت ما و شرکت های دارویی و پخش به دریافت وام های بسیار سنگین از منابع اقتصادی و بانک ها روی آورده اند که فشار مضاعفی را بر آنها تحمیل نموده است. در عین حال قائل به این هستیم که ما به عنوان خادمان مردم باید در فشاری که مردم تحمل می نمایند، سهیم باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 28

به "رییس سازمان غذا و دارو: خارجی ها برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس سازمان غذا و دارو: خارجی ها برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید