رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران | سرویس اخبار - محمدرضا نجفی منش در گفت و گو بااقتصاد آنلاین درباره شرایط صنعت قطعه و خودرو اعلام کرد: شنبه هفته آینده وزیر صنعت درمورد قیمت خودرو و شرایط تامین قطعه با فعالان این بازار نشست برگزار خواهد نمود.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

این عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این که تامین مواد اولیه برای قطعه سازان به معضل جدی تبدیل شده است، گفت: بعضی قطعه سازان به دلیل مشکل تامین مواد اولیه نتوانسته اند قطعه مورد احتیاج خودروسازان را تهیه نمایند اما آن هایی که کمتر با این مشکل روبرو اند حتما به خودروسازان قطعه می دهند.

وی ادامه داد: اکنون برخلاف گذشته باید هزینه مواد اولیه را نقدی پرداخت کنیم و با این شرایط نمی توانیم به خودروسازان با روش سابق قطعه بدهیم چرا که آن ها بعد از حدود سه الی چهار ماه پول ما را تسویه می نمایند.

نجفی منش در واکنش به این که بعضی می گویند قطعه سازان عمدا قطعه مورد احتیاج خودروسازان را تامین نمی نمایند، اضافه نمود: با توجه به تغییر شرایط به خودروسازان پیشنهاد کردیم که حداکثر یک ماهه پول قطعه را بدهند تا ما نیز بتوانیم مواد اولیه بخریم بنابراین بحث نخواستن ما نیست بلکه نتوانستن است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی درباره بدهی 15هزار میلیارد تومانی خودروسازان به قطعه سازان شرح داد: همواره یک مقدار بدهی در این میان وجود داشته اما در این شرایط 15هزار میلیارد تومان مبلغ کمی نیست و از طرفی فرایند پرداخت بدهی خودروسازان نیز به شدت کند است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید نمود: اگر همین فرایند ادامه یابد تا دو ماه آینده هم صنعت قطعه سازی و هم خودروسازی ورشکست خواهد شد.

او درباره راه چاره های موجود برای جلوگیری از این بحران اعلام کرد: آزادسازی قیمت خودرو، تعدیل قیمت قطعات، پرداخت هزینه قطعات حداکثر طی یک ماه و سه برابر کردن تسهیلات مورد احتیاج قطعه سازان و خودروسازان از جمله راه چارههای موجود برای برطرف موانع موجود بر سر راه این دو صنعت است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی همچنین درمورد نحوه تخصیص ارز به این صنعت بیان نمود: دریافت ارز به شدت سخت است و بانک مرکزی اعلام نموده که می خواهد روش جدیدی برای تخصیص ارز ما در نظر گیرد.

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع: setare.com
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1397

به "رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید