رسانه انگلیسی به ترامپ: تمایل به یاری به ایران با جلوگیری از اعطای وام جور در نمی آید

به گزارش مجله جهانگیر، یک رسانه انگلیسی موضع گیری های متناقض مقام های دولت آمریکا درباره اعطای یاری به ایران از یک سو و جلوگیری از اعطای وام به این کشور توسط صندوق بین المللی پول را در کنار هم قرار داده است.

رسانه انگلیسی به ترامپ: تمایل به یاری به ایران با جلوگیری از اعطای وام جور در نمی آید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه مستقر در انگلیس به مواضع متناقض دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای تمایل به یاری به ایران از یک سو و جلوگیری از اعطای وام به این کشور توسط صندوق بین المللی پول اشاره نموده است.

پایگاه میدل ایست مانیتور نوشته ترامپ مایل به ارائه یاری به ایران است اما جلوی اعطای وام صندوق بین المللی پول به این کشور را گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا در یک نشست خبری شب گذشته درباره یاری به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا گفت: اگر ایران در این خصوص به یاری احتیاج داشته باشد من تمایل دارم [یاری کنم].

میدل ایست مانیتور نوشته ایران با توجه به اینکه قبلاً از دولت ترامپ خواسته برای مبارزه با شیوع کرونا تحریم ها علیه این کشور را برطرف کند این سخنان ترامپ را ریاکارانه خواهد دید.

سران کشورهای جهان از دولت ترامپ خواسته اند با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران تحریم ها علیه این کشور را کاهش دهد.

دولت آمریکا، اما به رغم افزایش شمار قربانیان در ایران با مسدود کردن درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول عملاً فشارها علیه تهران را افزایش داد. تهران واشنگتن را به جنایت علیه بشریت متهم نموده است.

میدل ایست مانیتور نوشته ایرانی ها مقام های آمریکایی را به بیان سخنان متناقض و دوسوگرا متهم نموده اند.

هفته گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد دولت ایالات متحده آمریکا در صدد است از فرایند استفاده صندوق بین المللی پول برای استفاده از یکی از مهم ترین ابزارهایش، موسوم به حق برداشت ویژه (SDR) برای یاری به ایران در مبارزه با اثرات شیوع ویروس کرونای جدید مانع تراشی کند.

حق برداشت ویژه نوعی پول بین المللی است که صندوق بین المللی پول برای تخصیص به کشورهای عضو ایجاد نموده است.خبرگزاری رویترز، این نوع پول را معادل چاپ پول جدید توسط بانک مرکزی دانسته است.

SDR می تواند تا 500 میلیارد دلار نقدینگی مورد احتیاج در مواقع اضطراری را برای 189 کشور عضو صندوق بین المللی پول تأمین کند. وزیران دارایی کشورها قرار است در نشست مجازی صندوق بین المللی پول و نشست های فصلی بانک جهانی درباره این موضوع گفت وگو نمایند.

منابع خبری به رویترز گفته اند آمریکا به عنوان سهام دار اصلی صندوق بین المللی پول به شدت با ایجاد این مکانیسم جدید مخالف است. دو منبع گفته اند دولت دونالد ترامپ نمی خواهد ایران و چین بدون هیچ شرطی به میلیاردها دلار منابع جدید دسترسی پیدا نمایند.

صندوق بین المللی پول در جریان بحران مالی سال 2009 امکان تخصیص 250 میلیارد دلار در قالب SDR را فراهم کرد و از این طریق به افزایش نقدینگی کشورهای احتیاجمند یاری کرد.

رئیس کل بانک مرکزی روز 22 اسفندماه گفت طی نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول خواهان تسهیلات 5 میلیارد دلاری از طرح 50 میلیارد دلاری تسهیلات سریع آن صندوق برای پیشگیری و درمان و مقابله با آثار مالی ویروس کرونا شده است.

عبدالناصر همتی در یک پست اینستاگرامی نوشت: رئیس صندوق بین المللی پول چند روز پیش در بیانیه رسمی و نیز مصاحبه ای که داشت، صریحا گفت که جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزارهای مالی خود به یاری کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی ها را در قالب یاری های مالی اضطرای به میزان 50 میلیارد دلار اعطا کند.

او خاطرنشان کرد واکنش جامعه جهانی و صندوق بین المللی پول می تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعاهای آنها در یاری به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 756

به "رسانه انگلیسی به ترامپ: تمایل به یاری به ایران با جلوگیری از اعطای وام جور در نمی آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه انگلیسی به ترامپ: تمایل به یاری به ایران با جلوگیری از اعطای وام جور در نمی آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید