حدود 25 تا 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین زیر 55 سال است

به گزارش مجله جهانگیر، رئیس دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه حدود 25 تا 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین کمتر از 55 سال به وقوع می پیوندد، گفت: ابتلا به فشار و بیماری های قلبی احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد.

حدود 25 تا 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین زیر 55 سال است

به گزارش گروه اجتماعی مجله جهانگیر، دبیرخانه انجمن سکته مغزی ایران مسعود مهرپور رئیس انجمن سکته مغزی ایران در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره سکته مغزی اظهارداشت: این کنگره 14 تا 16 اسفند ماه سال جاری در سالن همایش های کتابخانه ملی ایران با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این حوزه برگزار می شود و جدیدترین دستاورد های علمی و نوین در زمینه سکته مغزی مورد بحث و مصاحبه قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در کشور های در حال توسعه سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر پس از سکته قلبی است و مهمترین علت ناتوانی و اختلال حرکتی محسوب می شود.

رئیس دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران افزود: مهمترین عوامل خطر که سبب ابتلا به سکته مغزی می شود کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات، ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و فشارخون است که شناسایی به موقع هر یک از این عوامل خطر در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و هزینه های کمی را نسبت به درمان این بیماری دارد.

مهرپور با اشاره به اینکه درمان سکته مغزی به دو بخش درمان کوتاه مدت و بلندمدت (توانبخشی) تقسیم می شود، گفت: در صورتی که بلافاصله و در زمان طلایی، درمان سکته مغزی انجام نگیرد سلول های مغزی نابود و دیگر امکان بازسازی آن ها نیست.

وی بیان داشت: هر چند که آمار دقیق از میزان ابتلا به سکته مغزی در کشور وجود ندارد، ولی بر اساس برخی از مطالعات به طور متوسط سالانه 150 هزار مورد ابتلا به سکته مغزی داریم همچنین باید توجه داشت که سکته مغزی تنها بیماری ویژه سالمندان نیست و در حدود 25 تا 30 درصد موارد در افراد با میانگین سنی کمتر از پنجاه و پنج سال به وقوع می پیوندد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی سبب مرگ و میر می شود و در 30 درصد موارد نیز فرد زنده می ماند و درگیر عارضه های ناشی از این بیماری و ناتوانی است، بیان کرد: زمانی که سکته مغزی در سنین کمتر از 55 سال به وقوع بپیوندد سبب می شود که فرد در سن توانایی بدنی، ناتوان شود و بار اقتصادی، روانی و اجتماعی فراوانی را به همراه داشته باشد بنابراین همه این موضوعات ضرورت پیشگیری از ابتلا به این بیماری را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 499

به "حدود 25 تا 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین زیر 55 سال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 25 تا 30 درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین زیر 55 سال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید