با انواع ویزای شینگن آشنا شوید

به گزارش مجله جهانگیر، ویزای شینگن با توجه به هدف سفر، نوع ورود و مدت زمان اقامت دارای انواع مختلفی است و برای هر یک از این ویزاها باید مدارک خاصی ارائه شوند.

با انواع ویزای شینگن آشنا شوید

شینگن یا شنگن پیمانی است که به موجب آن تعدادی از کشورهای اروپایی از مرزی واحد برخوردارند و شهروندان خارج از این پیمان جهت سفر و اقامت ملزم به اخذ ویزایی موسوم به ویزای شینگن هستند.

ویزای شینگن این امکان را به فرد می دهد تا برای مدت زمان و شرایطی مشخص که بر اساس ماهیت و هدف سفر مشخص می گردد، به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کند. البته ویزای شینگن بر اساس هدف سفر، نوع ورود و مدت زمان اقامت دارای چند زیر دسته است.

ویزای اتحادیه شینگن (USV)

دارنده ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را برای حداکثر 90 روز در بازه زمانی 180 روزه در اختیار دارد. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می گردد. کشورهای اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس عضو پیمان شینگن هستند. البته با توجه به هدف متقاض از سفر به این کشورها، یکی از انواع ویزای B ،A یا C به وی تعلق می گیرد.

ویزای نوع A

این ویزا نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که دریافت آن به مسافر اجازه می دهد تا در یکی از فرودگاه های محدوده شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کند. به همراه داشتن این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه های محدوده شینگن معتبر است.

ویزای نوع B

این ویزا نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که به همراه داشتن آن به مسافر اجازه می دهد تا برای مدت زمان حداکثر پنج روز از خاک کشوری در ناحیه شینگن عبور کند.

ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع ویزا کوتاه مدت است و مدت اعتبار آن به هنگام صدور ویزا مشخص می گردد. دریافت نمایندگان ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از سه نوع ویزا را دریافت می نمایند:

  • ویزای یک بار ورود (Single-entry): این ویزا فقط برای یک بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اعتبار دارد و به محض ترک کشور مقصد، اعتبار ویزا فارغ از اینکه مدت زمان آن به خاتمه رسیده یا نه، منقضی می گردد. نکته قابل توجه اینکه در اختیار داشتن ویزای شینگن شرط لازم و کافی برای ورود به کلیه کشورهای منطقه شینگن نیست؛ برای نمونه، ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا با نام ویزا متحدالشکل کوتاه مدت (ویزای شینگن) برای اقامت حداکثر 90 روزه در یک بازه زمانی 180 روزه جهت سفر به حوزه شینگن صادر می گردد، مشروط بر اینکه تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر ایتالیا باشد. کشورهای عضو پیمان شینگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر دریافت دستورالعمل فوق، ویزا شینگن اخذ نموده اند، جلوگیری نمایند.
  • ویزای دو بار ورود: این ویزا نیز شرایطی مشابه با ویزای یک بار ورود دارد با این تفاوت که مسافر تا دو بار اجازه ورود به کشور مقصد را دارد. نکته قابل توجه اینکه استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی مشخصی قابل استفاده است.
  • ویزای چند بار ورود (Multiple-entry): تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن 90 روز به ازای هر 6 ماه از سال است. زمان این 90 روز به محض ورود مسافر به هریک از کشورهای ناحیه شینگن محاسبه می گردد.

ویزای اعتبار محدود منطقه ای (VLT)

این ویزا به فرد اجازه می دهد تا فقط به همان کشوری که از آن ویزا دریافت نموده یا چند کشور دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده سفر کند. صدور این ویزا در شرایط خاص صورت می گیرد؛ برای مثال، برای دلایل انسان محبت آمیز یا مواردی که در شرایط اضطراری اتفاق می افتد. این نوع ویزا بیشتر به پناهندگانی تعلق می گیرد که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه شینگن شده اند.

ویزای ملی (National Visas)

این ویزا که از آن با عنوان ویزای نوع D هم یاد می گردد برای دانشجویان، تجار یا کسانی که برای مدت زمان مشخصی قصد دارند در ناحیه شینگن اقامت داشته باشند، صادر می گردد. ویزای نوع D هم می تواند یک بار ورود باشد. ویزای یک بار ورود نوع D برای کسانی صادر می گردد که به دلایل مشخص مانند خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره ای مشخص شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازمی گردند. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون احتیاج به اخذ ویزا دیگری می توان به تمامی کشورهای ناحیه شینگن بدون محدودیت سفر کرد. برای دریافت ویزای چندبار ورود نوع D متقاضی باید یکی از شرایط ذیل را دارا باشد؛

  • دانشجویان بین المللی که برای انجام پروژه های تحقیقاتی برای مدتی مشخص (که کمتر از یک سال است) به ناحیه شینگن سفر می نمایند.
  • دانشجویان بین المللی که قصد آغاز تحصیل در یکی از دوره های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه ویزای یک ساله اعطا می گردد که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
  • کار علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هریک از کشورهای اتحادیه شینگن. این ویزا با توجه به آنالیز سوابق فرد و اعضای خانواده اش صادر می گردد.
  • متخصصانی که باهدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به ناحیه شینگن سفر می نمایند. هنرمندان، ورزشکاران یا هر حرفه تخصصی دیگری در این گروه قرار می گیرند.
  • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه شینگن نباشد.
منبع: کجارو / schengenvisainfo.com
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 128

به "با انواع ویزای شینگن آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انواع ویزای شینگن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید