ارتباط با وویجر 2 پس از هفت ماه

به گزارش مجله جهانگیر، ناسا پس از هفت ماه ناتوانی در برقراری ارتباط با وویجر 2، خاتمه به لطف ارتقا یکی از آنتن های زمینی با این فضاپیما ارتباط برقرار کرد.

ارتباط با وویجر 2 پس از هفت ماه

فضاپیمای وویجر 2 بیش از چهار دهه قبل به فضا پرتاب شد و حالا در فاصله بیش از 18 میلیارد کیلومتری از زمین قرار گرفته است. فاصله بسیار زیاد وویجر 2 از زمین، برقراری ارتباط با آن را سخت کرده و حدوداً 17 ساعت زمان می برد تا سیگنال های ارسال شده از آن به زمین برسند. البته برقراری ارتباط با این فضاپیما فقط به تأخیر محدود نمی شود و مشکل دیگری هم وجود دارد. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره ارتباط با وویجر 2 پس از 7 ماه بخوانید.

وویجر 2 پس از عبور از مشتری، زحل و اورانوس، در سال 1989 به نپتون رسید. محققان علاقه داشتند این فضاپیما از کنار قمر مرموز نپتون یعنی تریتون هم پرواز کند، به همین دلیل وویجر 2 با دریافت سیگنال از زمین بر فراز قطب شمال تریتون پرواز کرد و در نتیجه در راستای نسبت به منظومه شمسی قرار گرفت که برقراری ارتباط با آن را سخت تر شد.

این تغییر راستا برقراری ارتباط با وویجر 2 توسط شبکه فضایی دوردست ناسا (DSN) را مشکل تر کرده است. این شبکه شامل سه آنتن رادیویی بزرگ می شود که در کالیفرنیا، اسپانیا و استرالیا مستقر شده اند. پخش شدن آنتن های ارتباطی این شبکه در سطح زمین سبب شده تا تمام فضاپیماهای فعال ناسا بتوانند حداقل از طریق یکی از این آنتن ها با زمین ارتباط برقرار کنند.

اما از آنجایی که این فضاپیما به خاطر تغییر راستا در جنوبی ترین قسمت صفحه منظومه شمسی قرار گرفته، حالا فقط می تواند با آنتن مستقر در استرالیا و با قرار دریافت در راستای دید آن با زمین ارتباط برقرار کند. چون حدود 5 دهه از قدمت این آنتن می گذرد، تعمیر و آپگرید آن از ماه مارس امسال شروع شده و تا به امروز خاموش مانده است، بنابراین ناسا از آن زمان تا به امروز (تقریباً هفت ماه) قادر به برقراری ارتباط با وویجر 2 نبود.

حال ناسا به منظور آزمایش تجهیزات جدید آنتن مستقر در استرالیا، برای اولین بار پس از هفت ماه یک سری سیگنال به فضاپیما ارسال کرد و این فضاپیما با موفقیت به آن ها پاسخ داد. وویجر 1 و 2 با خارج شدن از منظومه شمسی در فضای بین ستاره ای در حال سفر کردن هستند. وویجر 2 اطلاعات ارزشمندی از سرعت، چگالی، دما و فشار ذرات باردار فضای بین ستاره ای به زمین ارسال می کند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب کشف جدید فضاپیمای وویجر در فضای میان ستاره ای را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1064

به "ارتباط با وویجر 2 پس از هفت ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط با وویجر 2 پس از هفت ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید