آب خوردنتان را اینطوری زمان بندی کنید!

به گزارش مجله جهانگیر، باشگاه خبرنگاران/ شهاب اولیایی رژیم شناس و متخصص تغذیه اظهار کرد: آب مورد نیاز بدن باید در طول شبانه روز و به صورت تقسیم بندی شده مصرف شود؛ اگر مقادیر زیادی آب به ناگهان وارد بدن شود، معده را تحت فشار قرار می دهد و مسائل گوارشی را در پی خواهد داشت بنابراین بهترین شرایط برای مصرف آب این است که در هر ساعت، مقداری آب بنوشیم تا کل نیاز بدن، در طول شبانه روز جبران شود.

آب خوردنتان را اینطوری زمان بندی کنید!

او ادامه داد: هر چند توصیه علمی محکمی درباره نوشیدن آب به صورت ناشتا و فواید آن وجود ندارد، اما بر اساس تجربه می توان گفت نوشیدن آب به صورت ناشتا ضرری ندارد و ممکن است فوایدی را نیز به دنبال داشته باشد.

شهاب اولیایی اضافه کرد: اصلی ترین قاعده ای که باید در خصوص مصرف آب رعایت شود این است که حین وعده های اصلی غذا، آب مصرف نشود؛ بهتر است نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذای اصلی آب مصرف نشود. سند علمی مبنی بر مصرف آب قبل از غذا برای لاغر کردن وجود ندارد؛ در واقع اگر دقایقی قبل از غذا آب مصرف کنیم، اسید معده رقیق می شود و این مورد نسبت به هضم غذا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

این رژیم شناس و متخصص تغذیه بیان نمود: یک راه مناسب برای احساس سیری و لاغر کردن این است که مصرف سالاد و سبزیجات در ابتدا و قبل از خوردن غذا انجام شود؛ این کار می تواند حالت سیری کاذب ایجاد و گرسنگی زیاد را کم کند.

شهاب اولیایی گفت: نوشیدن آب قبل و بعد از ورزش بسیار حائز اهمیت است، حتی توصیه می کنیم علاوه بر قبل و بعد ورزش، هنگام ورزش نیز آب نوشیده شود؛ به این صورت که هر 15 دقیقه، مقدار متعادل آب مصرف شود تا فرایند هیدراته کردن بدن در طی ورزش ادامه داشته باشد. هر چه بدن آب بیشتری داشته و هیدراته باشد، ورزشکار از نظر کیفیت و عملکرد ورزشی می تواند فعالیت بهتری انجام دهد. البته با توجه به تعریقی که حین ورزش وجود دارد مصرف آب جایگزین مقداری می شود که بدن از دست داده است.

او در انتها تاکید کرد: ورزشکاران باید به این نکته توجه داشته باشند در صورتی که ورزش بیش از 60 دقیقه طول بکشد بهتر است به جای آب از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنند؛ نوشیدنی های ورزشی که حاوی 6 تا 8 درصد قند و مقدار بسیار کم نمک برای جبران سدیم و الکترولیت های بدن باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 861

به "آب خوردنتان را اینطوری زمان بندی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب خوردنتان را اینطوری زمان بندی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید