گوگل با یک لوگوی مناسبتی 116 مین سالگرد تولد مارلین دیتریش ، هنرپیشه عصیان گر هنجارشکن دنیای سینما، را گرامی داشت

به گزارش مجله جهانگیر، اگر دقت نموده باشید، امروز گوگل یک لوگوی مناسبتی از یک زن را درج نموده است. زنی به نام مارلین دیتریش. اما او کیست؟

گوگل با یک لوگوی مناسبتی 116 مین سالگرد تولد مارلین دیتریش ، هنرپیشه عصیان گر هنجارشکن دنیای سینما، را گرامی داشت

در سال 1975، یعنی پیش از اینکه خیلی از ماها به جهان آمده باشیم، عملا عمر بازیگری مارلین دیتریش به انتها رسید.

با این همه او که زاده سال 1901 در برلین بود، در طی دوران فعالیت اش آنقدر فعالیت هنری و حاشیه در زندگی داشت که داستان زندگی اش تا دهه ها بعد هم می تواند دست مایه نوشتن کتاب های بیوگرافی و یا احیانا فیلم های سینمایی باشد.

در دهه های ابتدایی قرن بیستم، زمانی که هنوز بیشتر نقش های زنان، حتی اگر مایه هایی از هنجارشکنی داشت، از نظر پوسته ای با هیئتی روتین صورت می گرفت. او بود که کت و شلوار به تن کرد و کلاه سیلندر به سر گذاشت و دیدگان را متوجه خود کرد.

او در عین حال که به صورت شفاهی اظهار می کرد که حوصله فمینیسم و افکار اینچنینی را ندارد در عمل عصیان گری بود که جلوه هایی از دیدگاه را به نمایش گذاشت.

زیبایی او در فیلم ها اغواگرانه مردها را به زانو درمی آورد و در خارج پرده نقره ای هم زندگی او حاشیه های فراوان داشت. در بین عشاق او نام هایی مانند ارنست همینگوی و اریش ماریا رمارک دیده می شوند.

اما در بین همه حاشیه ها شاید بازی موش و گربه با دستگاه تبلیغات آلمان نازی و گوبلز، بیشتر از همه او را بر سر زبان ها انداخت.

پروپاگاندای نازی می خواست ستاره هایی پرآوازه در مقابل هالیوود آمریکا داشته باشد و مسلما نمی توانست به هیچ عنوان از مارلین چشم بپوشد. اما بعد از مدت زیادی خواهش و تقاضا و وعده از سوی نازی ها، خاتمه مارلین آنها را سر کار گذاشت و در اقدامی که بسیاری از آلمانی ها از آن حتی بعد از انتها جنگ تعبیر به خیانت کردند، به هالیوود پیوست و بسیار فعالانه از جبهه غرب و ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم حمایت کرد.

گرد پیری خاتمه از مقدار فعالیت هنری او کاست و دیگر گریم و تمهیدات جانبی و البسه خاص او نمی توانست این پا به سن گذاشتن را مخفی نمایند.

بعد از خواندن این پست می توانید به یوتیوب سری بزنید. بیشتر فیلم های مشهور مارلین دیتریش در یوتیوب قابل دستیابی هستند.

دیتریش که در زمان فعالیت برای خود ابرمدونابود و به تعبیر درست تر این مدونا بود که سال ها بعد در جنبه هایی از او تقلید می کرد، در زندگی خصوصی آنقدر حاشیه داشت که وصیت نموده که تا 25 سال بعد از فوت دخترش نامه های او به صورت عمومی منتشر نشوند.

نام مارلین دیتریش در کنار ابرستاره های زنی مثل گرتا گاربو، زارا لیندر، ماریا ریوا، جون کرافورد، ریتا هیورث، کاترین هپبورن، بت دیوس، آوا گاردنر، لورن باکال، گریس کلی و … می درخشد.

نام او یادآور سینمای دوست داشتنی سیاه و سفید دهه ها قبل است که حتی عصیان گری هایش هم در موارد زیادی در مقابل روتین های بی محتوای کنونی، معصومانه می نمود!

منبع: یک پزشک
انتشار: 19 آذر 1401 بروزرسانی: 19 آذر 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1935

به "گوگل با یک لوگوی مناسبتی 116 مین سالگرد تولد مارلین دیتریش ، هنرپیشه عصیان گر هنجارشکن دنیای سینما، را گرامی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل با یک لوگوی مناسبتی 116 مین سالگرد تولد مارلین دیتریش ، هنرپیشه عصیان گر هنجارشکن دنیای سینما، را گرامی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید