کشف حالت جدیدی از ماده توسط دانشمند ایرانی

به گزارش مجله جهانگیر، پژوهشگران آمریکایی به سرپرستی جواد شبانی دانشمند ایرانی پیروز شدند حالت جدیدی از ماده را کشف کنند.

کشف حالت جدیدی از ماده توسط دانشمند ایرانی

به گزارش مجله جهانگیر و به نقل از فیز، گروهی از فیزیکدانان دانشگاه نیویورک (NYU) به سرپرستی جواد شبانی (Javad Shabani)، استادیار فیزیک این دانشگاه، حالت جدیدی از ماده را کشف کرده اند که می تواند برای افزایش قابلیت های ذخیره انرژی در ابزار الکترونیک امیدوارکننده باشد و محاسبات کوانتومی را بهبود بخشد.

شبانی گفت: ما در بررسی خود پیروز شدیم شواهد تجربی در خصوص حالت جدیدی از ماده کشف کنیم که ابررسانایی توپولوژیک (topological superconductivity) نام دارد. این حالت توپولوژیک می تواند با روش های گوناگونی عمل کند که هم سرعت محاسبات کوانتومی را افزایش می دهند و هم ذخیره انرژی را تقویت می کنند.

فیزیکدانان دانشگاه نیویورک، در این کشف بزرگ با ایگور زوتیک (Igor Zutic)، پژوهشگر دانشگاه بوفالو (UB) و الکس ماتوس ابیاگو (Alex Matos-Abiague)، پژوهشگر دانشگاه ایالتی وین (WSU) همکار داشته اند.

تمرکز این پژوهش، بر روش محاسبات کوانتومی است که با کمک آن می توان محاسبات را بسیار سریع تر از محاسبه معمولی انجام داد. روش محاسبه کوانتومی می تواند ظرفیت و سرعت پردازش داده را افزایش دهد.

شبانی و گروهش در این پژوهش، تبدیل حالت معمولی کوانتومی را به حالت توپولوژیک تحلیل کردند و سد انرژی میان این حالت ها را اندازه گیری کردند. آنها کار خود را با بررسی مستقیم ویژگی های این تغییر حالت در پارامتری که حالت ابررسانایی توپولوژیک را کنترل می کند، کامل کردند.

این محقق ایرانی در خصوص پژوهش انجام گرفته گفت: این کشف جدید در خصوص ابررسانایی توپولوژیک در پلتفرم دوبعدی می تواند راه را برای ساخت کیوبیت های توپولوژیک مقیاس پذیر فراهم کند که نه تنها اطلاعات کوانتومی را ذخیره می کنند، بلکه می توانند حالت های کوانتومی را که بدون خطا عمل می کنند، ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 6

به "کشف حالت جدیدی از ماده توسط دانشمند ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حالت جدیدی از ماده توسط دانشمند ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید