ژاپن بودجه نظامی خود را افزایش داد

به گزارش مجله جهانگیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، کابینه ژاپن امروز دوشنبه بودجه نظامی سال اقتصادی 2021 را تائید کرد که رقمی حدود 52 میلیارد دلار برآورد می گردد و شامل مواردی چون توسعه جنگنده های پیشرفته و تامین هزینه موشک های ضدکشتی دوربُرد هم هست.

ژاپن بودجه نظامی خود را افزایش داد

این نهمین سال متوالی است که ژاپن بودجه نظامی خود را افزایش می دهد و تصمیم سال جاری کابینه حاکی از التزام یوشیهید سوگا نخست وزیر فعلی این کشور به طرح مناقشه برانگیزی است که شینزو آبه نخست وزیر سابق برای توسعه توان نظامی ژاپن پیشنهاد داد.

طبق این طرح، ژاپن باید برای مقابله با تهدیدهای خارجی از جمله چین، به هواپیماهای تازه، موشک های با برُد بیشتر و بعلاوه ناوهای هواپیمابر مجهز گردد.

به این ترتیب، بعد از 3 دهه، ژاپن در پی خرید جنگنده های تازهی است که تا سال 2030 تحویل داده می شوند و 40 میلیارد دلار هزینه خواهند داشت. از این میزان، 706 میلیون دلار آن از محل بودجه سال میلادی آینده تامین خواهد شد.

323 میلیون دلار هم به توسعه موشک های ضدکشتی دوربُردی اختصاص داده می گردد که از مجمع الاجزایر اوکیناوا حراست می نمایند. 628 میلیون دلار دیگر هم صرف خرید 6 فروند جنگنده رادارگریز اف -35 خواهد شد.

912 میلیون دلار هم به ساخت 2 رزم ناو اختصاص می یابد که در مقایسه با ناوشکن های معمولی به سرنشینان کمتری احتیاج دارند. ژاپن به 2 رزم ناو دیگر هم برای استقرار سامانه دفاعی ایجیس احتیاج دارد که هزینه آن هنوز برآورد نشده است.

به گزارش خبرنگاران، افزایش بودجه نظامی ژاپن با توجه به رویکرد آمریکا در چرخش به ایندوپاسیفیک قابل ارزیابی است چراکه عملاً از بعد از جنگ جهانی دوم، استراتژی نظامی ژاپن در درجه نخست بر مبنای تکیه بر آمریکا تعریف می گردد به این معنا که باید برای راضی نگه داشتن واشنگتن، در مواقع غیر ضروری کمترین و در مواقع ضروری بیشترین کوشش را به خرج دهد. این یکی از اصلی ترین دلایلی بود که دولت توکیو را واداشت تا در تاریخ 19 سپتامبر سال میلادی 2015 با اتخاذ یک تصمیم امنیتی جسورانه از منشور صلح خود فاصله گرفته و به نام مقابله با چالش های دنیای تازه، خواهان تصویب قانون حضور ارتش در جنگ های فرا سرزمینی گردد.

در شرح این قانون باید گفت که با اتکا به آن، توکیو می تواند در صورت تهدید منافع ملی خود و یا یکی از متحدینش (به طور خاص واشنگتن)، قوای نظامی خود را برای نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم، به شرکت در جنگ های برون مرزی وادار کند.

در این میان، احساس احتیاج واشنگتن به تسلط بر اقیانوس آرام از راهی که احتیاج به حضور بلندمدت قوای نظامی آمریکا را در منطقه به حداقل برساند و در عین حال، ارضای حس خود برتربینی ژاپن به اسم تنها قدرت آسیایی که واحد نظامی برون مرزی ندارد، این کشور را وا می دارد تا از راه تصویب قانون حضور در جنگ های فراسرزمینی به بازتعریف مسئولیت هایی بپردازد که در خور شأن یک قدرت منطقه ای باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1526

به "ژاپن بودجه نظامی خود را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن بودجه نظامی خود را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید