چهره مالی خط مقدم جبهه هاتغییر نکرد، استانی کهمحروم ترینماند

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران - گروه استان ها: می خواهیم سفری داشته باشیم به استان کوچک و 550 هزارنفری ایلام، استانی گمنام و محروم که بعضی شاید ندانند کجای ایران قرار گرفته است، ایلام در غرب ایران خاستگاه مردمانی از جنس مهربانی، مقاومت و غیرت است که با پیشینه 10 هزارساله تاریخی هشت سال حضور در خط مقدم جبهه جنگ تحمیلی را تجربه نموده است.

چهره مالی خط مقدم جبهه هاتغییر نکرد، استانی کهمحروم ترینماند

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی بروشور دو لت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

ایلام با مردمانی کردزبان و شیعه، در گوشه ای از کشورمان با 420 کیلومتر مرز مشترک با عراق قرارگرفته است و چهره محرومیت بعد از گذشت سالها از اتمام جنگ هنوز در شهر و استان وجود دارد.

هشت سال جنگ تحمیلی در استان ایلام فرصتی بود تا مردم این دیار با مقاومت و ایستادگی و بدون حتی یک قدم عقب نشینی در مقابل دشمن متجاوز ایستادگی نموده و به نگین پایداری در دوران دفاع مقدس تبدیل شوند.

مهران، دهلران، موسیان، بانروشان، میمک، قلاویزان و ...همه نامهایی آشنا برای فرماندهان جنگ تحمیلی است چراکه این مناطق روزگاری شاهد نبردهای سخت و جان فشانی های رزمندگان بوده اند و علاوه بر این خود مردم استان نیز 300 بار فقط بمباران هوایی را تجربه نموده اند.

جنگ در ایلام شروع شد

جنگ در ایلام سه ماه قبل از جنگ رسمی یعنی 31 شهریور 59 شروع شد و عراق در خردادماه 59 برای تسخیر میمک که فقط 150 کیلومتر با بغداد فاصله داشت به ایلام حمله کرد چراکه میمک یک نقطه استراتژیک در منطقه محسوب می شد.

روح الله شنبه ای که در 1359/6/20 یعنی 11 روز قبل از شروع جنگ رسمی به شهادت رسید، اولین فرمانده شهید جنگ تحمیلی محسوب می گردد.

از فروردین سال 58 تا انتها جنگ تحمیلی 172 عملیات زمینی، 70 عملیات هوایی و 429 مورد تحرک زمینی در این استان انجام شده و بیش از سه هزار شهید، 10 هزار جانباز و 300 آزاده نتیجه جان فشانی مردم استان ایلام در دوران دفاع مقدس است.

آن روزها در دفاع مقدس مردم ایلام در حملات هوایی به کوه ها و جنگل های استان پناه می بردند و از استان عقب نشینی و فرار نکردند و همین مقاومت ها و حضور فعال رزمندگان باعث شد این استان ماندگار و پایدار بماند و امروز به عروس زاگرس تبدیل گردد.

حال امروز استان ایلام

اما امروز حال عروس زاگرس خوب نیست چراکه به عنوان محروم ترین استان کشور شناخته می گردد و علاوه بر محرومیت ها با آسیب های اجتماعی مثل خودکشی، بیکاری و اعتیاد روبرو شده است.

متأسفانه باگذشت سال ها از اتمام جنگ تحمیلی، استان مورد بی مهری دولت های مختلف نهاده شد و آن طور که شایسته مردم بود، به ایلام توجه نشد، استانی که در زمان جنگ داشته های خود را از دست داد.

بیکاری ازجمله مسائلی است که این استان به رغم کوچک بودن و داشتن ظرفیت های بزرگ همچنان با آن درگیر است به طوری که در میان 5 استان اول کشور درزمینهٔ بیکاری قرار گرفته است.

طبق آخرین آمارها استان ایلام دارای 35 هزار نفر بیکار و 156 هزار نفر شاغل است که با حساب جمعیت 550 هزارنفری استان نرخ بیکاری استان 18 درصد می گردد.

حشمت الله عسگری معاون استاندار ایلام معتقد است که یکی از مهم ترین مسائل در بخش بیکاری و اشتغال در استان بحث پرداختن به فراوری و کارهای فراوریی است.

وی با یادآوری اینکه بخش فراوری استان واقعاً احتیاجمند تحول است چراکه بخش مهمی از اشتغال استان را می تواند حل نماید، می گوید: استفاده از ظرفیت های استان مثل کشاورزی و سرمایه گذاری بر روی نفت و گاز از دیگر راهکارهای بلندمدت برای اشتغال زایی در استان ایلام است.

مشکل بیکاری در استان ایلام در حالی است که بیش از 11 درصد ذخایر گاز و چهار درصد ذخایر نفت کشور در این استان واقع شده و هم اکنون دو واحد صنایع بزرگ پالایشگاه گاز ایلام و پتروشیمی فعال شده است.

به غیر از این دو واحد بزرگ صنعت نفت و گاز، روزانه 180 هزار بشکه نفت از میدان های نفتی چشمه خوش دهلران برداشت می گردد و این استان را به قطب اصلی نفت و گاز در غرب کشور تبدیل نموده است.

با همه این ظرفیت ها محرومیت، فقر و بیکاری از استان 550 هزارنفری ایلام همچنان رخت برنبسته است به طوری که طبق آمارهای غیررسمی بیش از 30 درصد جوانان استان بیکار هستند و 13 هزار فارغ التحصیل بیکار در استان وجود دارد.

طبق آمارهای موجود بیش از 100 هزار نفر از جمعیت استان ایلام تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است. همچنین هنوز هم بیشتر مردم در شهرها با شغل های خدماتی روزگار خود را سپری می نمایند.

مرز مهران امن ترین و مهم ترین مرز زمینی کشور

یکی از مهم ترین ظرفیت های استان ایلام وجود مرز مهران است که امروز به مهم ترین مرز زمینی کشور تبدیل شده و بیش از 70 درصد زوار عتبات عالیات از این مرز عبور می نمایند و مهم تر آنکه در اربعین سال گذشته طی یک هفته بیش از یک میلیون و 500 هزار زائر از این مرز بدون هیچ مسئله ای تردد کردند.

مرز مهران به عنوان یک ظرفیت بزرگ در استان ایلام برای صادرات کالا نیز به شمار می رود و هم اکنون روزانه یک هزار کامیون کالا از این مرز به کشور عراق وارد می گردد.

استانی که آزادراه ندارد

باوجوداین ظرفیت ها ایلام به لحاظ زیرساخت ها همچنان با مشکل جدی روبرو است به طوری که به رغم وجود سه هزار و 214 کیلومتر راه در استان ایلام وجود دارد این استان حتی یک کیلومتر آزادراه ندارد، استانی که در ایام مختلف سال میزبان سیل زائران عتبات عالیات است.

سید کمال الدین میر جعفریان مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام پیش ازاین در رابطه با ضعف زیرساخت های راه در این استان گفته بود: آنچه در استان ایلام اهمیت دارد بحث کیفیت راه های استان است که این بخش احتیاجمند توجه در برنامه های توسعه ای استان بوده چراکه خدمات ارائه شده درراه ها متناسب با حجم تردد نیست.

وی ادامه می دهد آنچه هم اکنون در خصوص شرایط راه های استان می توان گفت این است که با توجه به افزایش ترافیک در جاده ها، کیفیت خدمات افزایش پیدا ننموده و احتیاج است در این بخش در برنامه های کلان استان برنامه ریزی گردد.

وی می گوید: باید ظرفیت جاده های استان ایلام ازجمله با چهار بانده کردن افزایش یابد و شاهد افزایش کیفیت جاده ها متناسب با حجم ترافیک باشیم.

وی می افزاید: در حال حاضر وجود مرز مهران و چاه های نفت در استان ایلام باعث افزایش حجم تردد در جاده های استان ایلام شده لذا دستگاه های اجرایی دیگر مثل وزارت نفت و سازمان حج و زیارت برای جاده سازی در استان با توجه به محدودیت های اقتصادی باید مشارکت نمایند.

وی بیان داشت: زیرساخت های استان ایلام برای تردد روزانه پنج هزار زائر باید بیشتر گردد که البته این مهم احتیاجمند مشارکت دیگر دستگاه های اجرایی است.

عقب ماندگی تاریخی ایلام در بخش راه

شاپور پولادی معاون عمرانی استانداری ایلام همدر این زمینه می گوید: راه های استان ایلام از یک عقب ماندگی تاریخی برخوردار هستند که باعث شده بیشتر محورهای ارتباطی استان مشخصات فنی راه فرعی را داشته باشند.

وی ادامه می دهد: باید راه های استان ایلام با توجه به افزایش ترافیک در محورها ارتقا پیدا کند که البته به دلیل اینکه برای هر کیلومتر راه سازی در استان ایلام دو و نیم میلیارد تومان اعتبار احتیاج است، در یک بازه زمانی کوتاه این مشکل حل نمی گردد.

پولادی با اشاره به اینکه در امسال میزان تصادفات منجر به فوت در استان ایلام 15 درصد افزایش یافته است، می گوید: در حال حاضر پروژه های مختلفی برای بهسازی و حذف نقاط حادثه خیز استان در حال اجرا است که مهم ترین آن تصویب بزرگراه کربلا از جهت کرمانشاه - ایلام - مهران است.

در کنار مسائل جاده های ایلام اگر نبود حمل و نقل ریلی و ضعف حمل و نقل هوایی تنها فرودگاه این استان را هم اضافه کنیم پازل محرومیت ها در این بخش کامل خواهد شد.

ضعف زیرساختهای صنعت و گردشکری

و اما مسائل استان ایلام تنها در بخش زیرساخت های حوزه راه نیست، این استان درزمینهٔ ایجاد زیرساخت های بخش صنعت و گردشگری نیز با مسائل خاص خود روبرو است که برطرف هرکدام از این مسائل احتیاجمند برنامه ریزی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

نبود مراکز اقامتی و گردشگری کافی در استان ایلام یکی از مسائل پیش روی رونق صنعت گردشگری است که بلاتکلیف ماندن احداث هتل پنج ستاره در مرز مهران برای زائران اربعین مشت نمونه خروار طرح های بی انتها این بخش محسوب می گردد.

تعطیلی و رکود در واحدهای صنعتی ایلام به ویژه شهرک های صنعتی استان زخم دیگری بر پیکره اقتصاد این استان است تا مرتضی دارایی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان ایلام بگوید: متأسفانه در سال های قبل به دلیل فشارهای سیاسی نسبت به ایجاد چندین شهرک ها و نواحی صنعتی بدون کار کارشناسی در استان اقدام شده که در حد تابلو رهاشده اند.

این در حالی است که هم اکنون بیش از 700 واحد صنعتی در استان ایلام وجود دارد که طبق آمار غیررسمی بیش از نیمی از واحدهای صنعتی استان ایلام تعطیل و نیمه فعال هستند و دراین بین مسائل اقتصادی در صدر چالش های این بخش قرار گرفته است.

صنعت ایلام چشم به راه حمایت مسئولان

یارلله نصیری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام پیش ازاین به مهر گفته بود که هم اکنون مسائل 64 واحد از واحدهای صنعتی استان ایلام شناسایی شده که بیشتر مربوط به بحث تسهیلات، بدهی و...است.

نصری مطرح نمود: بخشی از این مسائل با همکاری مسئولان، مدیران واحدهای صنعتی و بانک های عامل حل شده و بخش مهمی هم هنوز حل نشده که احتیاج به همکاری بانک های عامل دارد.

این مسئول اضافه نمود: برای حل مسائل واحدهای صنعتی و رونق فراوری در استان ایلام احتیاجمند حمایت بیشتر از سوی مسئولان کشوری هستیم که تحقق این امر نقش مهمی در اشتغال استان دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه قابلیت های نفت و گاز در استان ایلام، گفت: باید از این ظرفیت بزرگ در راستای ایجاد واحدهای صنعتی بزرگ استفاده کرد که این مهم احتیاجمند سرمایه گذاری است.

وی گفت: باید از ظرفیت های مرز مهران در جهت توسعه واحدهای صنعتی استان استفاده کرد.

مسائل ذکر شده در بخش فراوری، صنعت، گردشگری و ... استان ایلام در حالی است که محمدرضا مروارید استاندار ایلام می گوید: طرح های مختلفی برای توسعه استان ایلام از سوی دولت در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: طرح منطقه آزاد تجاری مهران هم اکنون در هیئت دولت به تصویب رسیده و به مجلس رفته که احتمالا تا چند ماه آینده مورد آنالیز نهاده شده و برای تصویب رأی گیری می گردد.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه سرمایه گذاری یک اولویت اساسی در استان ایلام است، خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر با شرکت های مختلف داخلی و خارجی و نهادها برای سرمایه گذاری در استان مذاکره شده که خوشبختانه تفاهم نامه هایی هم برای اجرای طرح های مختلف به امضا رسیده است.

استفاده از شرکت های سرمایه گذاری برای اجرای راه آهن ایلام

وی ادامه داد: هم اکنون در کوشش هستیم علاوه بر اجرای طرح های فراوریی مختلف توسط شرکت های سرمایه گذاری، از توان این بخش در راستای اجرای پروژه های بزرگ عمرانی مثل راه آهن در استان استفاده کنیم.

مروارید اضافه نمود: یکی دیگر از مهم ترین اولویت های استان بحث فعال کردن شهرک های صنعتی است که هم اکنون مشوق های خوبی از سوی دولت برای سرمایه گذاری در این بخش به خصوص در مناطق محروم مثل ایلام اعطا می گردد.

وی توضیح داد: استان ایلام به واسطه مرز مهران شرایط بسیار عالی برای احداث و ایجاد واحدهای صنعتی دارد چراکه صادرات محصولات به راحتی امکان پذیر است.

توسعه کشاورزی ایلام با افزایش 100 هزار هکتار زمین های آبی با استفاده از روش های نوین

استاندار ایلام مطرح نمود: بخش کشاورزی یکی از مهم ترین اولویت های استان ایلام برای اشتغال و توسعه استان است که هم اکنون طرح ها و اقدامات بسیار بزرگی در استان در حال اجرا است.

وی بیان داشت: تا سه سال آینده 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام با استفاده از روش های آبیاری نوین یا همان آبیاری تحت فشار تجهیز می گردد.

وی مطرح نمود: درمجموع زمین های آبی و حاصلخیز استان ایلام با احتساب 80 هزار هکتار موجود به 180 هزار هکتار خواهد رسید.

پروژه راه کربلا؛ برنامه مهم برای توسعه زیرساخت های استان

وی توسعه راه های استان ایلام را نیز از اولویت های مهم استان ذکر کرد و گفت: با توجه به وجود مرز مهران و تردد زوار، هم اکنون پروژه راه کربلا از کرمانشاه - ایلام - مهران در حال اجراست.

مروارید بیان داشت: خوشبختانه این پروژه مورد تصویب قرارگرفته است و از سال آینده در اعتبارات ملی برای این پروژه ردیف اختصاص می یابد.

ایلام قطب سوم پتروشیمی کشور می گردد

استاندار ایلام با اشاره به ظرفیت های نفت و گاز استان ایلام نیز گفت: دولت برای حوزه نفت و گاز استان ایلام برنامه های ویژه ای در نظر گرفته است و در آینده ای نزدیک فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام اجرایی می گردد.

مروارید مطرح نمود: با توجه به پالایشگاه گاز ایلام، هم اکنون فاز اول پتروشیمی ایلام راه اندازی شده و واحد الفین به عنوان مهم ترین قسمت پتروشیمی تا سال 95 به بهره برداری می رسد.

وی اضافه نمود: احداث یک واحد پتروشیمی دیگر در منطقه با توجه به احداث فاز دوم پالایشگاه گاز ضروری بوده و علاوه بر این قرار است 10 واحد صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز در استان احداث گردد.

وی اضافه نمود: قرار است پتروشیمی دهلران نیز با سرمایه گذاری صندوق بازنشستگان وزارت نفت وارد فاز اجرایی گردد که با اجرایی شدن این پروژه ها در مجموع استان به قطب سوم پتروشیمی کشور تبدیل می گردد.

آینده استان پرظرفیت اما محروم ایلام

با توجه به مسائل بی شمار استان ایلام، قطعاً استفاده از ظرفیت های استان با اجرای طرح های مختلف می تواند نقش مهمی در اشتغال و توسعه استان داشته باشد که البته این مهم منوط به اجرای طرح های مطرح شده از سوی مسئولان است.

به هرحال استان کوچک ایلام با توسعه فاصله زیادی در بخش های مختلف دارد که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد آن باشیم این استان به آنچه استحقاقش را دارد، برسد.

خبرنگار: لیلا کایی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 506

به "چهره مالی خط مقدم جبهه هاتغییر نکرد، استانی کهمحروم ترینماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره مالی خط مقدم جبهه هاتغییر نکرد، استانی کهمحروم ترینماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید