چرا جوجه های یک روزه معدوم شدند؟

به گزارش مجله جهانگیر، به گزارش تجارت نیوز، غلامعلی فارغی رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه کشور، درباره انتشار تصاویری در شبکه های مجازی مبنی بر معدوم سازی میلیون ها قطعه جوجه یک روزه در بعضی استان های کشور اضافه نمود: اکنون تولیدکنندگان جوجه یک روزه حدود دو ماه است که با شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف و تقاضا دچار و ضرر و زیان هستند اما بحث معدوم سازی ارتباطی به ضرر تولیدکنندگان ندارد.

چرا جوجه های یک روزه معدوم شدند؟

وی با اشاره به اینکه معدوم سازی جوجه یک روزه گاهی و به میزان اندک اتفاق می افتد و در صنعت و مسائل مالی موضوعی دور از ذهن نیست، اضافه نمود: اما اینبار حجم معدوم سازی بالاست و این اقدام توسط واحدهای فراورینماینده جوجه یکروزه و به منظور کاهش خسارت های آینده صنعت مرغداری انجام شده است.

رئس انجمن فراورینمایندگان جوجه یکروزه کشور با بیان اینکه هیچ فراورینماینده جوجه یکروزه و مرغداری اقدام به نابودی فراوری و سرمایه خود نمی کند، اظهار کرد: علاوه بر کمبود نهاده های طیور با قیمت های مناسب، به دلیل وجود مرغ گوشتی در سالن های پرورش، امکان فروش جوجه یکروزه وجود ندارد.

به گفته وی، در واقع فراورینمایندگان مرغ گوشتی هر کیلوگرم مرغ زنده را 6 هزار تومان می فروشند در حالی که باید این محصول را حداقل کیلویی 10 هزار تومان بفروشند تا بتوانند نهاده های مورد احتیاج را تامین نمایند.

فاروغی توضیح داد: با توجه به گزارش های موجود به دلیل کاهش تقاضا، مرغ گوشتی روی دست فراورینمایندگان به جامانده است بنابراین تا زمانی که سالن های پرورش خالی نگردد فراورینمایندگان جوجه یکروزه با مشکل روبرو هستند.

وی با بیان اینکه با دو روز معدومی جوجه یکروزه اتفاقی برای صنعت طیور نمی افتد، گفت: در فروردین ماه 120 میلیون قطعه جوجه یک روزه فراوری و وارد سالن های پرورش شد اما طبق برنامه برای اردیبهشت ماه 134 میلیون قطعه جوجه فراوری شده که با توجه به شرایط صنعت طیور و کمبود نهاده ها، مشخص نیست چه میزان معدومی داشته باشیم.

کمبود نهاده های طیور حتی در بازار سیاه

رئیس انجمن فراورینمایندگان جوجه یک روزه کشور گفت: در حال حاضر نهاده های طیور در گمرکات موجود است اما ارز مورد احتیاج این بخش تخصیص نیافته است بنابر این تا زمانی که نهاده طیور نباشد فراوری معنی ندارد زیرا جوجه و مرغ برای زنده ماندن به دان و نهاده احتیاجمند هستند.

وی اظهار کرد: پیش از این فراورینمایندگان با مشکل قیمت نامناسب نهاده های طیور روبرو بودند اما اکنون این نهاده ها در بازار سیاه نیز یافت نمی گردد.

فاروغی با بیان اینکه ارز رسمی برای تامین نهاده های فراوری در چنین شرایطی هدر روی است، اضافه نمود: اکنون مرغی که باید برای وزن 2.5 کیلوگرم نزدیک یک کیلو و 700 گرم دان مصرف کند، وزنش به چهار کیلوگرم رسیده یعنی 2.5 کیلوگرم دان مصرف می نمایند.

بدتصمیمی مسئولان و دعوای وزارتخانه ها چالش صنعت طیور

رئیس انجمن فراورینمایندگان جوجه یکروزه کشور درباره آینده صنعت طیور اضافه نمود: با توجه به شرایط مالی فعلی و با وجود بد تصمیمی و بی تصمیمی های مسوولان، نمی توان برای صنعت مرغداری کشور آینده ای تصور کرد.

وی با بیان اینکه هزینه دعوای بین وزارتخانه ها را فراورینمایندگان صنعت طیور می پردازند، ادامه داد: تصمیم گیری های آنی یکی از چالش های جدی صنعت طیور است.

از دست رفتن بازار صادراتی جوجه یکروزه

فاروغی درباره صادرات جوجه گفت: همچنین به دلیل تصمیم های غیرکارشناسی در ممنوعیت، محدودیت و عوارض صادرات همیشه فراوری با مشکل روبروست به طوری که تا اسفندماه سال 98 با ممنوعیت صادرات جوجه یکروزه روبرو بودیم.

وی با بیان اینکه از اسفندماه 98 ممنوعیت صادرات جوجه یکروزه برداشته شده است، اضافه نمود: بازار صادراتی ما کشورهای عراق و افغانستان و چند کشور دیگر است که اکنون عراق ممنوعیت واردات ایجاد نموده و بازارهای صادراتی این محصول از دست رفته است.

رئیس انجمن فراورینمایندگان جوجه یک روزه کشور با اشاره به اینکه بازار صادراتی به ویژه برای موادغذایی و موجود زنده خمره رنگرزی نیست، اظهار کرد: ما برای داشتن فراوری پیروز باید همانند کشور ترکیه بازارهای صادراتی ثابتی داشته باشیم.

به گفته فاروغی، برای صادرات گوشت مرغ نیز عوارض صادرات پنج هزار تومانی مشخص شده بود که موجب شد فراورینمایندگان حتی نتوانند یک کیلوگرم مرغ صادر نمایند و حدود یک هفته است که عوارض را به یک هزار و 500 تومان کاهش داده اند.

رییس انجمن فراورینمایندگان جوجه یک روزه کشور راه حل برون رفت از این مشکل صنعت طیور را توجه مسوولان به پیشنهادات عملیاتی و واقعی کارشناسان بخش و تشکل ها، برنامه فراوری به اندازه احتیاج کشور و تامین نهاده های طیور با نرخ مناسب و توزیع مستقیم آن به فراورینمایندگان برشمرد.

بازار با کمبود مرغ گوشتی روبرو نمی گردد

فاروغی درباره شرایط بازار مرغ در ماه های آینده گفت: به دلیل انباشت جوجه یکروزه در سالن ها برای ماه های آینده کمبودی در تامین مرغ گوشتی نداریم اما دولت باید تدبیری برای نجات این صنعت بیندیشد.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 734

به "چرا جوجه های یک روزه معدوم شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جوجه های یک روزه معدوم شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید