پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی با دویدن بیشتر

به گزارش مجله جهانگیر، تعجب آور نیست که ورزش موجب زندگی سالم می گردد و در حال حاضر، محققان جزئیات بیشتر این سودمندی را شناسایی کردند. محققان انجمن رادیولوژی آمریکا گزارش می دهند که ورزش با خطر طولانی مدت کاهش برونشکتازی، بیماری بالقوه جدی مجاری تنفسی مرتبط است.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی با دویدن بیشتر

به نقل از نیوز، برونشکتازی باعث ایجاد چرخه های التهابی متعدد و تکراری می گردد که می تواند به مجاری تنفسی آسیب برساند و باعث عظیم شدن، زخم شدن و عدم توانایی پاک کردن مخاط گردد. همه این موارد می تواند بیماران را بسیار مستعد ابتلا به عفونت کند و با افزایش سن و وجود سایر شرایط زمینه ای مانند فیبروز کیستیک (بیماری ارثی غدد تولیدنماینده مخاط و سایر غدد برون ریز بدن) این خطر افزایش می یابد. علاوه بر این، هنوز هیچ درمانی برای بیماری برونشکتازی شناخته نشده است.

پزشکان چگونه برونشکتازی را تشخیص می دهند؟

هرچند بعضی افراد به این بیماری مبتلا هستند اما علائم ظاهری ندارند و معمولا پزشکان برای تشخیص این بیماری از سی تی اسکن استفاده می نمایند.

با این حال، تا به امروز روش های کاهش خطر ابتلا به برونشکتازی تا حد زیادی به صورت معما باقی مانده است. بنابراین، گروه تحقیقاتی برای یافتن پاسخ سوالات خود کوشش و داده های جمع آوری شده مطالعه طولانی مدت بیماری عروق کرونر در عظیمسالان جوان (CARDIA) را تجزیه وتحلیل کردند. CARDIA برای اولین بار در سال 1984 راه اندازی شد تا عوامل خطر بیماری عروق کرونر را در عظیمسالان جوان آنالیز کند.

در کل، این مجموعه داده 2077 عظیمسال سالم را در سنین 18 تا 30 سال شامل می شد. شرکت نمایندگان طی یک دوره 30 ساله به وسیله آزمایش های آمادگی جسمانی و سی تی اسکن ردیابی شدند.

محقق ارشد این تحقیق، آلخاندرو آ. دیاز، استادیار پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد و دانشیار در بخش پزشکی مراقبت های ریوی بیمارستان بریگام و زنان بوستون اظهار کرد: ما از تناسب اندام قلبی تنفسی سال صفر و سال 20 همچنین مدت زمان ورزش در تردمیل و برونشکتازی تعیین شده بر روی سی تی اسکن قفسه سینه استفاده و ارزیابی کردیم که آیا اختلاف در طول تردمیل بین سال صفر و 20 با برونشکتازی در سی تی اسکن در سال 25 ارتباط دارد یا خیر.

در بین کل این گروه، 209 نفر (9.6 درصد) تا سال 25 مبتلا به برونشکتازی شدند. با این حال، حفظ تناسب قلبی تنفسی احتمال برونشکتازی در سی تی اسکن را در سال 25 کاهش داد.

دکتر دیاز شرح داد: در یک مدل تنظیم شده، یک دقیقه زمان بیشتر قرار داشتن بر روی تردمیل بین سال صفر تا 20 با 12درصد احتمال پایین تر برونشکتازی در سی تی اسکن سال 25 و حفظ تناسب اندام در سنین میانسالی با احتمال کمتر برونشکتازی همراه است.

چگونه ورزش از بیماری جلوگیری می نماید؟

محققان در خصوص ارتباط بین تناسب قلب و ریه با برونشکتازی، نظریه های کمی دارند. تناسب قلبی تنفسی، باعث کاهش سطح التهاب در ریه ها می گردد و احتمالا به جلوگیری از برونشکتازی یاری می نماید. علاوه بر این، تناسب قلب و ریه به طور پیوسته خطر ابتلا به سایر بیماری های مرتبط با برونشکتازی مانند آسم و ذات الریه را کاهش می دهد یا ممکن است پاکسازی مخاط را برای مجاری هوایی آسان کند.

گفتنی است، در این تحقیق میزان برونشکتازی بالاتر از مطالعات قبلی دیده شده است. محققان می گویند: این مورد نشان می دهد، سی تی اسکن به ویژه در تشخیص برونشکتازی موثر است.

محقق این تحقیق اضافه نمود: نتایج این مطالعه نشان می دهد، تشخیص برونشکتازی با سی تی اسکن ممکن است بیشتر از آنچه قبلا تصور شده امکان پذیر باشد. با این حال، هنوز پیامدهای بالینی یافتن برونشکتازی در سی تی اسکن در افراد بدون علائم یا با علائم خفیف تعیین نشده است.

دکتر دیاز نتیجه گیری کرد: این نتایج فواید تناسب اندام برای سلامتی انسان را افزایش می دهد، در حالی که یک سبک زندگی بی تحرک یک بیماری همه گیر جهانی است اما نقش تناسب اندام به عنوان ابزاری برای حفظ سلامت ریه را برجسته می نماید. راه های تنفسی با آنچه در هر دقیقه تنفس می کنیم به چالش کشیده می شوند و تناسب اندام می تواند به حفظ سلامت ریه در برابر آسیب ها یاری کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Radiology منتشرشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1447

به "پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی با دویدن بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی با دویدن بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید