رفتار مناسب با فرد آلزایمری باید چگونه باشد؟

به گزارش مجله جهانگیر، یک روانشناس درباره چگونگی برخورد با فرد مبتلا به آلزایمر توضیحاتی داد.

رفتار مناسب با فرد آلزایمری باید چگونه باشد؟

به گزارش گروه رسانه های مجله جهانگیر، پریسا فرنودیان روانشناس و مشاور خانواده درباره چگونگی برخورد با فرد مبتلا به آلزایمر، اظهار کرد: دمانس یکی از اختلالات شناختی است که آلزایمر یکی از زیرشاخه های آن است .

این روانشناس بیان نمود: افرادی که آلزایمر دارند از اجتماع فاصله می گیرند، هوش و حافظه شان تضعیف می شود به طوری که رویداد های اخیر را فراموش کرده و تنها اطلاعاتی که بسیار تکرار شده است را به یاد دارند .

وی اضافه کرد: پدر و مادرانی که بیماری آلزایمر دارند، در یادآوری اسم یا مکان تولد مسئله ای ندارند، اما در جهت یابی دچار مشکل می شوند، آن ها درون گراتر شده و ممکن است نسبت به مراقبان خود رفتار خصمانه داشته باشند .

فرنودیان ادامه داد: این افراد خنده و گریه بیمارگونه، بی اختکمک ادرار و مدفوع و پرت و پلا گویی دارند؛ همچنین این بیماری بعد از 3 تا 9 سال و یا 5 تا 7 سال منجر به مرگ فرد می شود، قبل از 65 سال آلزایمر زودرس و بعد از 65 سال آلزایمر دیررس است .

این روانشناس درباره عواملی باعث ایجاد آلزایمر می شود، گفت: فشارخون فرد بالا یا پایین، دیابت، قندخون از عواملی است که منجر به آلزایمر می شود .

وی با بیان اینکه میزان مراقبت از فردی که آلزایمر دارند به موقعیت و شدت بیماری دارد، ادامه داد: برای جلوگیری از وابستگی بیمار فقط نظارت بر رفتار و کنترل شرایط محیط کافی است، اما در مراحل نهایی بیماری که فرد کنترل خود را از دست می دهد باید مراقبت اصولی شود .

فرنودیان شرح داد: فرد آلزایمری ممکن است آدرس محل سکونتش را فراموش کند، بنابراین همیشه یک شماره تلفن و آدرس در لباس فرد قرار داده شود؛ همچنین یک موضوعاتی مانند خاموش کردن گاز و ... را مدام برای او تکرار کنند .

این روانشناس گفت: تنها یک نفر از فرد مبتلا به آلزایمر مراقبت نکند و از چند نفر کمک گرفته شود، چراکه باعث خسته شدن مراقب شده بنابراین رفتار های پرخاشگرایانه با بیمار خواهند داشت .

وی اضافه کرد: با فرد مبتلا به آلزایمر مصاحبه صمیمانه، کوتاه، عینی داشته باشند، چراکه این کار باعث آرام شدن او می شود؛ همچنین با کار هایی مانند قدم زدن ذهنشان را منحرف کنید، این کار برای آن ها خوب و کمک کننده است .

فرنودیان اضافه کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته حدود 12 میلیون نفر در جهان مبتلا به دمانس از نوع آلزایمر هستند و تا سال 2040 این تعداد به 15 میلیون نفر افزایش خواهد داشت .

این روانشناس با بیان اینکه افرادی که فعال هستند مبتلا به آلزایمر نمی شوند، اضافه کرد: ورزش های هوازی، سبک زندگی سالم و فعالیت های جسمی، فکری نیز از عواملی است که از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری میکند .

وی گفت: به افراد مبتلا به آلزایمر غذا های سالم و مقوی دهید همچنین رژیم غذایی مدیترانه ای (مصرف میوه، سبزی، غلات، ماهی و عدم مصرف لبنیات و گوشی) برای جلوگیری از پیشروی بیماری مناسب است و مصرف ویتامین، زردچوبه، آنتی اکسیدان ها موثر است .

فرنودیان بیان نمود: برای فرد آلزایمری کتاب نخوانید، کمک کنید که شعر حفظ کند، موسیقی و زبان یاد بگیرند، با آن ها معاشرت کنید و سفر بروید اگر ذهن فرد هنوز به مراحل نهایی بیماری نرسیده آن را فعال نگه داریم چراکه اگر فرد کنار گذاشته شود زندگی آن ها تبدیل به زندگی نباتی می شود .

این روانشناس ادامه داد: فرد آلزایمری باید خود غذا بخورد، خرید کوچک انجام دهد، کار های شخصی اش را انجام دهد، اتوکشی کند، وزرش های مختلف کند، پیاده روی رود، برنامه های تلویزیونی که برابش جالب است ببنید تا از پیشروی بیماری اش جلوگیری شود .

وی اضافه کرد: نوشیدنی کافئین کمتر مصرف کنند همچنین به فردی که مبتلا به آلزایمر است محبت شود تا احساس تنهایی نکند چراکه ایجاد احساس تنهایی در فرد باعث افول شدید بیماری اش می شود .

فرنودیان گفت: فردی که از یک بیماری آلزایمری مراقبت می کند باید صبر و تحمل زیادی داشته باشند .

منبع:باشگاه مجله جهانگیر

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 352

به "رفتار مناسب با فرد آلزایمری باید چگونه باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار مناسب با فرد آلزایمری باید چگونه باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید