همه چیز درمورد آسیب های رنگ مو و دکلره

به گزارش مجله جهانگیر، این روزها بازار مد و زیبایی مثل قبل و حتی بیشتر از گذشته داغ است و رنگ مو و زیبایی مو هم از مواردی است که همواره از سوی بانوان با استقبال رو به رو می گردد اما همه چیز زیبایی نیست و در درجه اول مو باید از سلامت خوبی برخوردار باشد. حتما شنیده اید که رنگ مو و دکلره به مو آسیب می زنند. دراین مطلب به صحت و سقم این ادعا می پردازیم:

همه چیز درمورد آسیب های رنگ مو و دکلره

رنگ موهای تیره تر مانند مشکی و قهوه ای حاوی مواد شیمیایی بیشتری هستند که ممکن است بیشتر از رنگ های روشن تر، سرطان زا باشند. درصد نسبتاً زیادی از خانم های بالای 18 سال از رنگ مو استفاده می نمایند و درصدی از مردان بالای 40 سال نیز موهای خود را رنگ می نمایند.

شاید این سؤال برای شما هم مطرح شده باشد که آیا رنگ مو می تواند باعث ابتلا به سرطان گردد؟ تحقیقات اجرا شده در این زمینه، نتایجی ضد و نقیض و غیرقابل اطمینان ارائه داده اند. در سال 2010، آژانس بین المللی پژوهش در خصوص سرطان نتیجه گرفته که شواهد کافی وجود ندارد که معلوم کند فرد با استفاده از رنگ مو، بیشتر مستعد ابتلا به سرطان می گردد.

از آن به بعد، تحقیقات بیشتری انجام شد و مسائل کمی شفاف تر شدند. رنگ موها زمانی حاوی بعضی مواد شیمیایی بود که آزمایشات اجرا شده روی حیوانات نشان داده بود سرطان زا هستند. در بین سال های 1980 تا 1982، فرمولاسیون تمام رنگ موها تغییر داده شد تا حاوی این مواد شیمیایی نباشند.

اما همچنان هزاران مواد شیمیایی وجود دارد که تولیدنماینده های رنگ مو ممکن است از آنها در محصولات خود استفاده نمایند و این احتمال وجود دارد که بعضی از این مواد شیمیایی سرطان زا باشند. شما هر چه بیشتر در معرض مواد سرطان زا قرار بگیرید، احتمال اینکه دچار سرطان شوید بیشتر است.

اینکه شما تا چه اندازه در معرض مواد سرطان زای موجود در رنگ مو هستید به عواملی بستگی دارد از جمله: چگونگی در معرض قرار دریافت.

افرادی که در سالن های آرایشی خدمات مربوط به رنگ مو ارائه می دهند، خیلی بیشتر از سایر افرادی که فقط موهایشان رنگ شده است، در معرض مواد شیمیایی هستند.

مدت زمان استفاده از رنگ مو

افرادی که پیش از سال 1980 که فرمولاسیون رنگ مو تغییر داده شد، آغاز به رنگ کردن موهای خود نموده بودند، بیشتر از افرادی که بعد از آن سال آغاز به استفاده از رنگ مو نموده اند، در معرض مواد شیمیایی اند.

دفعات استفاده از رنگ مو

هر چه شما به دفعات بیشتری از رنگ مو بهره ببرید، بیشتر در معرض مواد شیمیایی موجود در آن خواهید بود

رنگ موی مورد استفاده

رنگ موهای تیره تر مانند مشکی و قهوه ای حاوی مواد شیمیایی بیشتری هستند که ممکن است بیشتر از رنگ های روشن تر، سرطان زا باشند.

محققان اخیراً دریافته اند ژنتیک می تواند فاکتور مهم دیگری در ارتباط با احتمال ابتلا به سرطان با رنگ مو باشد. برای آرایشگرهای باردار هم توصیه می گردد از دستکش استفاده نمایند و در محلی کار نمایند که دارای تهویه مناسبی باشد و مهم تر این که بیش از 35 ساعت در هفته کار ننمایند.

چه نوع سرطانی؟

سرطان خون

بعضی مطالعات نشان داده اند استفاده از رنگ مو، توانسته بود ریسک ابتلا به لنفوم غیرهوچکین و سرطان خون در زنان را افزایش بدهد اما بیشتر این خانم ها، پیش از سال 1980 استفاده از رنگ مو را آغاز نموده بودند. سایر مطالعات نشان می دهند ارتباطی میان رنگ مو و این سرطان ها وجود ندارد. مطالعه ای در سال 2017 نیز نشان داد ارتباط قابل توجهی میان رنگ مو و سرطان خون وجود ندارد.

از طرفی دیگر، پژوهشی در سال 2018 نشان داد زنانی که از رنگ مو استفاده می نمایند ممکن است در معرض ابتلا به لنفوم غیرهوچکین باشند خصوصاً آن هایی که به مدت 20 سال یا بیشتر از رنگ مو استفاده نموده اند.

سرطان مثانه

در پژوهشی معلوم شد افرادی که به طور مرتب با رنگ مو کار می کردند، ریسک ابتلا به سرطان مثانه در آن ها کمی افزایش یافته بود اما سایر پژوهش ها، شواهدی مبنی بر ارتباط میان سرطان مثانه و رنگ مو ارائه نداده اند.

سرطان سینه

مطالعه ای در سال 2017 نشان داد میان رنگ های تیره مو و سرطان سینه در زنان آفریقایی آمریکایی ارتباطی وجود دارد اما به گفته خود محققان این مطالعه محدودیت هایی داشته و بنابراین به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

سرطان پروستات

مطالعه ای در سال 2016 دریافته رنگ مو می تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش بدهد اما کارشناسان عقیده دارند این مطالعه ارزشمند نیست زیرا مسائلی در نحوه اجرا و تفسیر این مطالعه وجود داشته است. پژوهش دیگری در خصوص ارتباط رنگ مو و سرطان پروستات انجام نشده است و بنابراین شواهد دیگری در این مورد وجود ندارد.

کدام نوع رنگ مو، خطر بیشتری برای سلامتی دارد؟

رنگ موها دو نوع دارند و تفاوتشان در چگونگی تغییر دادن رنگ اصلی مو و مدت زمان ماندگاری رنگ مو است: رنگ موی اکسیداتیو (دائمی) حاوی موادی مثل آمونیاک و پراکسید هیدروژن است. آمونیاک، لایه بیرونی بدنه مو را باز می نماید و رنگ دانه های طبیعی مو را از بین برده و رنگ دانه های جدید را به بدنه مو می چسباند. این اتفاق به طور دائمی رنگ موهایتان را تغییر می دهد.

رنگ موی غیر اکسیداتیو (موقتی و نیمه دائمی)، فقط بدنه مو را می پوشاند یا رنگ دار می نماید. این نوع رنگ مو به این دلیل که نمی تواند رنگدانه های طبیعی مو را تخریب کند، نمی تواند رنگ هایتان را روشن تر کند و فقط آن ها را تیره تر می نماید. رنگ موی غیر اکسیداتیو دو نوع دارد:

نیمه دائمی

این رنگ موها، مدت زمان کوتاهی وارد بدنه مو می شوند و بعد از چند هفته یا حدوداً پنج بار شستشو از بین خواهند رفت.

موقتی

این رنگ موها طوری طراحی شده اند که بعد از یک بار شستشو پاک شوند.

رنگ موهای اکسیداتیو دارای مواد شیمیایی بیشتری نسبت به رنگ موهای غیر اکسیداتیو هستند. این رنگ موها قوی تر بوده و بیشتر ممکن است به پوست سر آسیب بزنند. در نتیجه زمینه ای برای نفوذ رنگ مو به بدن فراهم می گردد. بنابراین اگر بعضی از این مواد شیمیایی سرطان زا باشند، احتمال سرطان زا بودن رنگ موی اکسیداتیو نسبت به رنگ موی غیر اکسیداتیو بیشتر خواهد بود.

دکلره کردن در برابر رنگ کردن مو، یک عامل اکسیداتیو است که رنگدانه های مو را تخریب می نماید و در نتیجه مو کاملاً روشن می گردد. رنگ موهای موقتی یا نیمه دائمی، عامل اکسیداتیو ندارند، بنابراین نمی توانند موهای طبیعی شما را روشن نمایند. رنگ مو ترکیبی از عامل اکسیداتیو، آمونیاک و عوامل رنگی است و نقطه مقابل دکلره است زیرا به موهایتان رنگدانه اضافه می نماید. عامل اکسیداتیو موجود در رنگ مو معمولاً پیش از افزودن رنگدانه های جدید به مو، رنگدانه های طبیعی آن را تخریب می نماید.

در خصوص نقایص جنینی چه طور؟

نگرانی دیگری که برای بسیاری از خانم ها مطرح است، خطر نقص جنینی هنگام تولد است چه به وسیله استفاده شخصی از رنگ مو و چه به وسیله در معرض آن قرار دریافت در محیط کار.

بعضی از مطالعات حیوانی اثرات تراتوژنیک یا ایجاد نقص در هنگام تولد را با دوزهای بسیار بالا نشان داده اند اما در خصوص انسان ها ارتباطی مشاهده نشد که احتمالاً به این دلیل است که جذب مواد شیمیایی به وسیله پوست بسیار محدود است.

با این وجود پزشکان متخصص برای احتیاط، توصیه می نمایند که خانم ها در دوران بارداری رنگ کردن موهایشان را نهایتاً به سه تا چهار بار محدود نمایند. برای آرایشگرهای باردار هم توصیه می گردد از دستکش استفاده نمایند و در محلی کار نمایند که دارای تهویه مناسبی باشد و مهم تر این که بیش از 35 ساعت در هفته کار ننمایند.

چگونه می توان از رنگ مو با امنیت بیشتری استفاده کرد؟

به طور کلی با توجه به نتایج تحقیقات متناقض در خصوص رنگ مو و سرطان، FDA دستورالعمل های زیر را برای استفاده ایمن صادر می نماید:

- رنگ مو را فقط به اندازه زمان توصیه شده، روی سرتان بگذارید.

- هنگام رنگ کردن مو دستکش بپوشید.

- بعد از رنگ آمیزی، پوست سر را به خوبی با آب بشویید.

- هرگز محصولات رنگ موی مختلف را با هم مخلوط نکنید.

با رعایت تمام دستورالعمل ها و هشدارها، در صورت وجود سایر مسائل مانند درماتیت تماسی یا حساسیت به رنگ مو از استفاده آن خودداری کنید.

منبع: سلامت نیوز

منبع: همگردی
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 367

به "همه چیز درمورد آسیب های رنگ مو و دکلره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درمورد آسیب های رنگ مو و دکلره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید