راهنمای کامل استفاده از مترو در مسکو

به گزارش مجله جهانگیر، مترو مسکو یکی از دردسترس ترین وسایل حمل و نقل عمومی است که بسیاری از افراد به طور روزانه از آن برای رفت و آمد به محل کار، خرید، مدرسه، دانشگاه و حتی بازدید از جاذبه های شهر استفاده می نمایند. اگر به عنوان جهانگرد خارجی وارد مسکو شدید و می خواستید از امکانات حمل ونقل عمومی مترو استفاده کنید، راهنمای مترو مسکو خبرنگاران را بخوانید. خواندن راهنمای زیر، تنها 5 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت؛ اما سفری مطمئن و لذت بخش را در تور روسیه برایتان به ارمغان می آورد. شما با این مقاله، همچون یک فرد روسی می توانید در شهر سرخ مسکو بچرخید و حتی دیگران را در این تور خارجی هدایت کنید.

راهنمای کامل استفاده از مترو در مسکو
 • تور روسیه با مترو
  • آغاز ماجراجویی در مترو مسکو با خرید بلیط
  • قیمت بلیط مترو مسکو، از یک تا صد روبل
  • سواری نامحدود با کارت ترویکا مترو مسکو
  • روسیه گردی با کارت یونایتد
  • ایستگاه های مترو مسکو؛ سرزمینی مملو از جاذبه
  • متروی مسکو و زبان روسی
  • ایستگاه های مجذوب کننده مترو مسکو
  • دسترسی به جاذبه های تور روسیه با مترو مسکو
  • ساعات کاری مترو مسکو
  • قوانین مترو مسکو
  • چه چیزهایی در مترو مسکو ممنوع است؟
  • مترو سواری در تور خارجی

تور روسیه با مترو

مترو مقرون به صرفه ترین و سریع ترین حمل و نقل در مسکو است و استفاده از آن در سفر به مسکو و تور روسیه توصیه می گردد. ازآنجایی که پس از جام جهانی 2018 میلادی، مترو مسکو برای مهمانان خارجی و جهانگرد ها محبت آمیز تر طراحی شده است، پیمایش آسانی هم دارد. در اینجا چند نکته مهم درباره استفاده از مترو مسکو برای شما شرح داده می گردد تا سفر و تور خارجی بدون دغدغه و راحتی داشته باشید.

آغاز ماجراجویی در مترو مسکو با خرید بلیط

خرید بلیط مترو در مسکو بسیار ساده است. شما به راحتی در تور روسیه می توانید از دستگاه های فروش بلیط موجود در ایستگاه ها (دستگاه های اتوماتیک خرید بلیط مترو مسکو) یا باجه هایی به نام (КАССА) کارت یا بلیط مترو خریداری کنید. این دستگاه ها به دو زبان انگلیسی و روسی هستند.

برخی از ورودی های مترو مسکو علامتی دارند که نشان می دهد در تور روسیه با کارت یا با استفاده از تلفن هوشمند امکان پرداخت هزینه سفر وجود دارد. شما جهانگردان در تور روسیه برای ورود به مترو می توانید کارت مترو کاغذی یک بارمصرف بگیرید. جدای از آن، از برنامه هایی مانند Apple Pay و Samsung Pay در گوشی تلفن همراهتان، برای پرداخت هزینه مترو مسکو بهره ببرید.

قیمت بلیط مترو مسکو، از یک تا صد روبل

قیمت یک بلیط تک سفره برای بزرگسالان حدود 55 روبل (حدود 0.75 دلار آمریکا) تمام می گردد. مدت اعتبار بلیط تک سفره یا دومسیره، با احتساب روز فروش 5 روز است.

شما کاربران مترو مسکو با 2 نوع کارت مترو به نام های ترویکا کارت (Troika card) و یونایتد کارت (United card) نیز می توانید هزینه سفر را پرداخت.

سواری نامحدود با کارت ترویکا مترو مسکو

کارت ترویکا (Troika) یک کارت چندمنظوره مفید در تور روسیه است که با آن می توانید هزینه سفر در مترو مسکو، قطارهای حومه شهر، قطارهای Aeroexpress یا ورودی باغ وحش مسکو، پلانتاریوم و گالری ترتیاکوف را پرداخت کنید. هزینه خرید این کارت 50 روبل است که این مبلغ پس از بازگرداندن کارت به دفتر بلیط به صورت نقدی بازگردانده می گردد.

هر بار استفاده از این کارت در مترو مسکو، مبلغ 40 روبل از موجودی آن کسر می نماید؛ بنابراین بهتر است به اندازه تعداد مسیر و استفاده آن را شارژ کنید. حداکثر اندازه واریزی به کارت ترویکا، 3000 روبل است و این مبلغ، به مدت 5 سال از آخرین شارژ، روی کارت ذخیره می ماند. بعلاوه با این کارت، می توانید از مزیت استفاده نامحدود 1 یا 3 روزه بهره ببرید. قیمت یک روزه، 230 روبل و هزینه 3 روزه، 430 روبل است. هزینه هر روز استفاده از آن، تقریباً برابر با 6 سواری مترو یک نفره است.

روسیه گردی با کارت یونایتد

کارت یونایتد (United card) به شما این امکان را می دهد که به مترو، مونوریل، اتوبوس، واگن برقی یا تراموا در سفر و تور خارجی روسیه دسترسی داشته باشید. کارت یونایتد در سراسر مسکو معتبر است. هزینه یک بار استفاده از این بلیط برای یک سواری با مترو، 57 روبل است. استفاده از بلیط یونایتد برای دو بار سواری با مترو، مبلغ 114 روبل از شارژ کارت کم می نماید.

ایستگاه های مترو مسکو؛ سرزمینی مملو از جاذبه

شبکه مترو مسکو بیش از 200 ایستگاه دارد که برخی از آن ها به عنوان میراث فرهنگی این شهر شناخته می شوند. داشتن نقشه مترو تهران در تلفن همراهتان می تواند در مسیریابی و یافتن ایستگاه های موردنظرتان به شما یاری کند. هر ورودی ایستگاه با حرف M لاتین و هر خط با رنگ خاصی تعیین شده است. به طور مثال، خط قهوه ای از ایستگاه دوبرینیسکایا (Dobryninskaya) می گذرد. توجه داشته باشید که هر ایستگاه مترو مسکو، چندین ورودی دارد.

این علامت ها نشان می دهد که اگر به قطاری برای رفتن به Oktyabrskaya (ایستگاه بعدی) احتیاج دارید، باید به چپ بپیچید یا اگر به قطاری برای رفتن به Paveletskaya احتیاج دارید به راست بپیچید.درحالی که منتظر قطار هستید، می توانید تابلو مسیر خط قهوه ای را روی دیوار دنبال کنید. نام ایستگاه (Dobryninskaya) در قسمت بالا سمت راست نوشته شده است. روی نقشه همه ایستگاه ها لیست شده اند تا بتوانید دوباره مسیر درست خود را آنالیز کنید.

برخی از ایستگاه ها چندین خروجی دارند. به همین دلیل، علائم روی تابلو ها را برای بیرون رفتن یا تغییر خط بادقت ببینید. در هر ایستگاه برای تغییر خط، پله یا پله برقی وجود دارد و علائم تابلوها در مترو مسکو راه درست را به شما نشان می دهند. برای تغییر خط در هر ایستگاه احتیاجی به بیرون آمدن کامل از ایستگاه های مترو مسکو را ندارید؛ به جز خط 14 که حتماً باید کامل از ایستگاهی بیرون آمده و دوباره برای تغییر خط، به ورودی خط نو وارد شوید.

متروی مسکو و زبان روسی

شما به عنوان یک جهانگرد خارجی می توانید از گوگل مپ یا اپلیکیشن های موبایل مانند Metroman یا Yandex.Metro برای پیداکردن مسیر متروها یا ایستگاه های موردنظر در تور روسیه یاری بگیرید. گوگل مپ ابزار آماده و راحتی برای ترجمه تابلوهای روسی و نام ایستگاه ها است. در تور خارجی و گشت وگذار با مترو مسکو پیشنهاد می گردد به وسیله دو اپلیکیشن نام برده شده، نقشه آفلاین مترو را از قبل دانلود کنید.

اگر به زبان روسی مسلط هستید، برنامه اپ متروی مسکو برای برنامه ریزی مسیر و شارژ کارت Troika هم راه چاره مطلوبی است.

یک ورودی مترو ممکن است به خطوط مختلفی منتهی گردد. یادتان باشد که خطوط در متروی مسکو با رنگ ها و اعداد مختلف روی تابلوهای بالای مسیر تعیین شده اند. شما باید مسیر خود را از قبل بدانید و علائم را دنبال کنید.

درون برخی از قطارها صفحه نمایش الکترونیکی وجود دارد که ایستگاه های بعدی را به شما نشان می دهد. مکان فعلی قطار با آخرین رنگ قرمز تعیین می گردد. هرچند بهتر است خودتان هم تعداد ایستگاه ها را بشمارید.

ایستگاه های مجذوب کننده مترو مسکو

در تور روسیه فرصت گشت و گذار در مترو را از دست ندهید. اولین خط مترو در مسکو در سال 1935 میلادی افتتاح شد که برخی از ایستگاه های آن، هنوز در حال استفاده هستند. متروی مسکو امن و تمیز است و مجموعه معماری منحصربه فرد با ایستگاه های خیره کننده دارد. یکی از جاذبه های تور خارجی روسیه، زیباترین ایستگاه های مترو مسکو هستند که در ادامه معرفی می شوند.

برخی از ایستگاه های مترو مسکو به علت معماری زیبا و تزیینات هنری خود، به جاذبه های جهانگردی تبدیل شده اند. از جمله این ایستگاه ها می توان به ایستگاه های کیفسکایا، آربتسکایا، پلوشچاد رولوسیون، نوفوکوزنتسکایا و مایاکوفسکایا اشاره نمود. اینکه چه ایستگاه هایی زیباتر هستند تا حدودی به سلیقه هر فرد بستگی دارد. بر اساس طبقه بندی سال 2011 معمار روسی یوری گریدچین (Yuri Gridchin) برترین ایستگاه ها در دو گروه معرفی شده اند. در گروه اول، 20 ایستگاه باشکوه (5 ستاره) در خطوط مترو به شماره 1، 2، 3، 5 و 7 هستند.

در خط 1: ایستگاه های کومسومولسکایا (Komsomolskaya)، کراسنیه وروتا (Komsomolskaya)، کروپوتکینسکایا (Kropotkinskaya) و وروب ویوی گوری (Vorobyevy gory)

در خط 2: ایستگاه های مایاکوفسکایا (Mayakovskaya)، نووکوزنتسکایا (Novokuznetskaya) و اتوزاودسکایا (Avtozavodskaya)

در خط 3: ایستگاه های پارک پوبدی (Park Pobedy)، کیفسکایا (Kievskaya)، آرباتسکایا (Kievskaya) و دو ایستگاه به نام های (Ploschad Revolyutsii) و (Elektrozavodskaya)

در خط 5: ایستگاه های تاگانسکایا (Taganskaya)، کومسومولسکایا (Komsomolskaya)، نووسلوبودسکایا (Novoslobodskaya)، کیفسکایا (Kievskaya) و Prospekt Mira

در خط 7: ایستگاه های پوشکینسکایا (Pushkinskaya) و کوزنتسکی موست (Kuznetskiy most)

در خط 9 ایستگاه ناگاتینسایا (Nagatinskaya)

در طبقه بندی دوم هم 46 ایستگاه زیبای 4 ستاره وجود دارد که نامشان در این مقاله نمی گنجد.

دسترسی به جاذبه های تور روسیه با مترو مسکو

مترو مسکو به شما امکان دسترسی به بسیاری از منطقه ها شهر را در تور روسیه می دهد. شما می توانید با استفاده از مترو به مراکز خرید، موزه ها، پارک ها، رستوران ها و دیگر جاذبه های جهانگردی مسکو بروید. برای رفتن به جاذبه های میدان سرخ، کلیسای جامع سنت باسیل، کرملین، تئاتر بولشویک و اطراف آن می توانید خط مترو سبز را به سمت ایستگاه (Teatralnaya station) سوار شوید یا به سمت یکی از ایستگاه های Okhotny Ryad, Pl. Revutsii, Borovitskaya, Biblioteka Imeni Lenina بروید.

ساعات کاری مترو مسکو

مترو مسکو حتی در روزهای تعطیل، از ساعت 5:30 صبح تا 1 بامداد فعال است؛ اما در تور خارجی برای امنیت بیشتر، احتمال اینکه برخی خطوط زودتر یا دیرتر تعطیل شوند را در نظر بگیرید. شلوغ ترین ساعات مترو مسکو از ساعت 8 صبح تا 9:30 صبح و 4 بعدازظهر تا 7:30 بعدازظهر است که بهتر است از آن ها اجتناب کنید.

درحالی که منتظر قطار هستید، زمان ورود قطار به ایستگاه را در تابلو اعلانات مترو ببینید. این تابلو زمان حرکت قطار قبلی را هم نشان می دهد. قطارها هر 1 تا 3 دقیقه یک بار می آیند؛ بنابراین احتیاجی به عجله نیست

قوانین مترو مسکو

در مترو مسکو باید از قوانین به خصوصی پیروی کنید. به طور مثال، خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات در ایستگاه ها و قطارها ممنوع است. بعلاوه باید حواستان باشد تا از خطوط زرد و احتیاط عبور نکنید. برای سوارشدن به قطارها، همواره باید از ورودی های هوشمند بگذرید. برای خروج احتیاجی به زدن مجدد کارت یا بلیت خود نخواهید داشت. کارت خود را روی کارت خوان ورودی قرار دهید و پس از سبزشدن نور قرمز آن، عبور کنید. این کارت خوان موجودی کارت شما را هم نشان می دهد. برخی از ایستگاه ها، باجه راهنما به زبان انگلیسی و البته سرویس بهداشتی دارند.

چه چیزهایی در مترو مسکو ممنوع است؟

در مترو مسکو، حمل وسایل خطرناک مانند اسلحه، مواد منفجره، مواد شیمیایی خطرناک و وسایل برنده ممنوع است و برای شما وجهه قانونی ناگواری دارد. بعلاوه از حمل حیوانات خانگی بدون قفس یا کیسه حمل و وسایل سنگینی مانند پیانو در مترو مسکو اجتناب کنید.

مترو سواری در تور خارجی

با رعایت همه نکات گفته شده در این راهنما، شما می توانید از سیستم مترو مسکو به راحتی بهره ببرید و از سفر خود در این شهر زیبا و تور خارجی نهایت لذت را ببرید. برای جابه جایی کمتر هزینه کنید و حتی سریع تر به مقصد برسید. کارت بلیط کاغذی برای یک بار سفر با مترو مسکو مناسب تر است؛ اما برای 3 روز سفر با مترو، کارت مترو ترویکا یا یونایتد بگیرید.

بعد از جام جهانی 2018 تابلوهای اعلانات و نام ایستگاه ها، به انگلیسی هم نوشته شده اند؛ اما محض اطمینان از گوگل مپ برای ردیابی مسیر بهره ببرید. درنهایت هم پیشنهاد می دهیم در تور روسیه برای بازدید از جاذبه های شهر مانند میدان سرخ مسکو یا جابه جایی در شهر از مترو یاری بگیرید تا در اتلاف وقت صرفه جویی کنید. اگر تجربه سفر به مسکو و استفاده از مترو این شهر را دارید، برای ما در بخش نظرات بنویسید و راهنمای باقی جهانگردان در این شهر باشید.

لینک کوتاه:

http://dlho.ir/n5030 کپی کردنمنبع: دالاهو
انتشار: 7 تیر 1403 بروزرسانی: 7 تیر 1403 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 2074

به "راهنمای کامل استفاده از مترو در مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل استفاده از مترو در مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید