ماجرای مردی که از عامل سرطانش، خط تولید ساخت!

به گزارش مجله جهانگیر، آقای شجاع که از کارمندان برج مراقبت پرواز در فرودگاه یزد است اوایل دهه هشتاد یک شبه متوجه می شود که درون معده اش، توموری بزرگ جاخوش کرده و این یک معنا بیشتر نمی تواند داشته باشد: او در اوج جوانی دچار بیماری سرطان معده شده است.

ماجرای مردی که از عامل سرطانش، خط تولید ساخت!

به گزارش گروه اجتماعی مجله جهانگیر، در دنیایی که فست فودها در آن حکومت می کنند، پیدا کردن محلی برای خوردن غذای سالم کمی سخت شده است. با گذر زمان سلیقه خوراکی عموم جامعه به سمت غذاهای فست فودی یا به عبارت بهتر سوسیس و کالباس ها رفته! امری که نه تنها کارشناسان تغذیه را به نگرانی انداخته که بیماری های حاصل از مصرف زیاد این محصولات، کم کم دارد مردم را هم می ترساند.

این بار بچه های تیم مستندساز بزرگ راه همت تا یزد سفر کرده اند تا با چشم خود نمونه سالمی از فست فودها را ببینند و داستان شکل گیری ایده اش را برای مردم تعریف کنند. بزرگراه همت مجموعه مستندی است که هر هفته به سراغ یک مجموعه خودجوش فرهنگی یا اجتماعی می رود و قصه آدم هایی را روایت می کند که با سخت کوشی توانسته اند بر مسائل غلبه کنند.

پانزدهمین قسمت بزرگ راه همت به تهیه کنندگی اباذر صالحیان و کارگردانی محمد تراب زاده روایتگر چگونگی تاسیس موسسه ای است که توسط آقای محمدعلی شجاع تاسیس شده و امروز محصولات سالم و ارگانیک را به فروش می رساند.

اما داستان آقای شجاع در ابتدا چیزی شبیه یک تراژدی بوده، داستانی که با عزم ویژه و دغدغه مثال زدنی او این روزها شنیدنش حس امید را در همه زنده می کند.

آقای شجاع که از کارمندان برج مراقبت پرواز در فرودگاه یزد است اوایل دهه هشتاد یک شبه متوجه می گردد که درون معده اش، توموری بزرگ جاخوش کرده و این یک معنا بیشتر نمی تواند داشته باشد: او در اوج جوانی دچار بیماری سرطان معده شده است.

به قول خودش این سرطان به خاطر استفاده بیش از حد او از محصولات فست فودی بوده است.

اما داستان آقای شجاع به سفری برمی گردد که او و همسرش به مشهد مقدس داشته اند. او در حرم امام رضا(ع) به این فکر می افتد که اگر خدا خواست و او توانست دوباره به زندگی ادامه دهد، یک کار خیر عام المنفعه انجام دهد. کاری که بعد از مرگ هم تمام نگردد و به قول معروف باقیات الصالحاتی باشد برای قبر و قیامتش.

همین ایده باعث می گردد که او به فکر اصلاح سبک زندگی بیافتد.

آقای مهدی دهقان چناری از دوستان آقای شجاع در مستند به یک نکته مهم اشاره می کند. او می گوید: یکی از عوامل شکل گیری بیماری آقای شجاع بحث تغذیه بود. و این مسئله باعث شد که ما به سمت تولید محصولات غذایی ارگانیک و سالم برویم

آقای شجاع می گوید کار را با سختی تمام شروع کرده ؛ هیئت موسس که همگی از دوستان و هم هیئتی های آقای شجاع هستند به این نتیجه می رسند که باید از تولید تنها یک محصول غذایی شروع کنند و آن را در میان اعضا و اقوام و هیئتی ها به فروش برسانند. کاری که کم کم باعث می گردد آن ها از تولید یک محصول به تولید 200 محصول غذایی و سالم برسند. آقای شجاع می گوید علاوه بر 200 محصول تولیدی چیزی نزدیک به 1600 محصول دیگر نیز توسط گروه های مورد اعتماد دیگر تولید می گردد و در مجموعه فروشگاه هایی در یزد به فروش می رسد.

اما آن چه داستان آقای شجاع را جالب تر می کند تولید سوسیس و کالباس های سالم است. خانم آقای شجاع می گوید رسیدن به خط تولید این محصولات فست فودی سالم از خانه آن ها شروع شده است. ابتدا در خانه چندکیلو از سوسیس های سالم را تولید می کنند و در بین اقوام به فروش می رسانند؛ اتفاقی که باعث می گردد آن ها به فکر ایجاد یک خط تولید کارخانه ای بیافتند.

آقای شجاع می گوید قبل از مبتلا شدن به بیماری سرطان همه می گفتند که او روزی پیتزا فروشی خواهد زد. آن ها درست می گفتند! آقای شجاع امروز در یزد به واسطه خط تولید سوسیس های سالم یک فست فودی سالم راه انداخته. مغازه ای که در آن مردم با خیال راحت پیتزا می خورند و نگران نیستند.

نکته جالب زندگی آقای شجاع دقیقا همین نکته است. همان چیزی که او را به دام بیماری مهلکی چون سرطان معده انداخت امروز خط تولیدش توسط خود او راه افتاده، البته این بار با یک تغییر بزرگ؛ کسی قرار نیست با مصرف این محصولات برایش اتفاق ناگواری بیافتد. محصولات ارگانیک بدون مواد نگه دارنده و بدون اسیدهای مخرب.

این موسسه البته دستی هم در آتش سینما دارد. شاید جالب باشد بدانید سرمایه گذار فیلم خانه ای کنار ابرها به کارگردانی سیدجلال دهقانی اشکذری، همین موسسه آقای شجاع بوده.

یکی از دوستان آقای شجاع می گوید: ابتدا همه پول توسط مردم جمع آوری شد و بعد از اینکه فیلم توانست خودی نشان دهد بقیه نهادها و موسسات نیز کمک مالی کردند.

علاوه بر این ها، آنها توانسته اند در زمینه تولید 500 قلم پوشاک، لوازم آرایشی، شوینده ها، ظروف غذا و کتب مرتبط با تغذیه نیز فعالیت کند.

آقای شجاع می گوید محصولات طبیعی و ارگانیک اصولاً گران تر از دیگر محصولات عرضه می شوند و برای عموم جامعه قابل استفاده نیستند که برای حل این مشکل حاشیه سود مجموعه به شدت پائین آورده شده است.

وی می گوید طبق بررسی های اجرا شده تعیین شده است در صورت اصلاح مصرف شکر، نمک، آب، نان و روغن، درصد بالایی از مسائل مرتبط مرتفع می گردد. بنابراین تمام تمرکز خود را برای جایگزینی و بهبود این محصولات قرار داده است.

او می گوید ما برای جایگزینی شکر معمول از شکر قهوه ای استفاده می کنیم. شکری که از نیشکر و بدون استفاده از فرآیندهای شیمیایی تولید می گردد. همچنین تلاش بر این است تا روغن های کنجد، زیتون و روغن گاو جایگزین روغن های معمول که از مواد نفتی به دست می آیند، شوند.

خلاصه آقای شجاع از راه رفته با ما سخن می گوید. بیماری او روزی ایده اصلاح سبک زندگی را در ذهن او کاشته، ایده ای که قدم اولش اصلاح تغذیه بوده است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 343

به "ماجرای مردی که از عامل سرطانش، خط تولید ساخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مردی که از عامل سرطانش، خط تولید ساخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید