نگومی؛ نخستین دفتر قشم شناسی منتشر شد

به گزارش مجله جهانگیر، عبدالرضا دشتی زاده ـ نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و استاد دانشگاه ـ درباره انگیزه نگارش این کتاب ، گفت: امیدوارم بخشی از پیام میراث بومی باشکوه این سرزمین که درحال فراموشی است، به نسل جدید منتقل شود.

نگومی؛ نخستین دفتر قشم شناسی منتشر شد

او درباره نُگومی، عنوان این کتاب توضیح داد: نگومی نوعی صندوق نگین دار است. مردم محلی به نگین نگوم می گویند و از این نظر چنین عنوانی برای این کتاب انتخاب شد، چون مانند صندوقی است که خاطرات قدیمی و فرهنگ بومی مردم همچون نگین در آن گردآوری شده است. در این کتاب با تعدادی از افراد فرهیخته قشم که موزه های محلی و مردم شناسی را راه اندازی کرده اند، مصاحبه کرده ام و به واژه شناسی اشیایی که از سفرهای دریایی به این جزیره رسیده اند، پرداخته ام.

او اضافه کرد: سعی بر این بود بخشی از توانمندی جامعه محلی قشم و موزه های مردم شناسی که باید در چرخه گردشگری به آن توجه شود، معرفی شوند. کتاب اردیبهشت ماه منتشر خواهد شد و از جامعه محلی و موزه داران که در تهیه آن کمک کرده اند، تشکر می کنم.

به گفته دشتی زاده، موزه های مردمی و محلی که در کتاب نُگومی به آن ها پرداخته شده در روستاهای دیرستان، طولا، گورزین، لافت، دفاری و گوران توسط مردم راه اندازی شده اند.

در معرفی این کتاب آمده است: نخستین کتاب مجموعه قشم شناسی (میراث فرهنگی و گردشگری) به معرفی موزه ها، مردم محلی و فرهنگ بومی این جزیره متمرکز شده است و بخشی از توانایی های مردم محلی جزیره قشم در معرفی داشته های فرهنگی خویش بررسی می شود.

موزه های محلیِ بزرگ ترین جزیره خلیج فارس مکان هایی بسیار ساده و تفکربرانگیز و دارای ماهیتی متفاوت با سایر موزه های کشور هستند. خوانندگان در این کتاب با تلاش کسانی آشنا خواهند شد که با موزه داری توانسته اند جنبه های مهمی از میراث نیاکان خویش را حفظ کنند. این موزه های محلی که در چندین روستای جزیره قشم ایجاد شده اند، برای گردشگران نمایی خوانا از فرهنگ بومی این سرزمین شگفت انگیز را بازسازی می کنند.

گردشگران علاقه مند به فرهنگ بومی، دانشجویان و راهنمایان گردشگری و میراث فرهنگی با خواندن این کتاب که قیمت روی جلد آن 35 هزار تومان است، می توانند با جایگاهی نوین از جذابیت های جزیره قشم در گردشگری حوزه خلیج فارس آشنا شوند.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1354

به "نگومی؛ نخستین دفتر قشم شناسی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگومی؛ نخستین دفتر قشم شناسی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید