نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در سعدآباد افتتاح شد

به گزارش مجله جهانگیر، عصر دیروز دوشنبه 24 اردیبهشت مراسم افتتاحیه نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در مجموعه سعدآباد تهران برپا شد.

نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در سعدآباد افتتاح شد

مراسم افتتاحیه نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در سعدآباد با حضور محمدرضا عسگری معاون مجموعه سعدآباد، مجید آقا محسنی رئیس شورای اسلامی شهر اوشان فشم میگون، استاد محمد بهرامی نگارگر معروف و استادان و پیشکسوتان این حوزه برگزار گردید و از تعدادی از استادان و متخصصان این حوزه با اهدای لوحی قدردانی شد.

دکتر شهرام امینیان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد گفت:

تا چند دهه قبل شاهنامه و شاهنامه خوانی به چهارسوق بازارها، قهوه خانه ها و مراسم خاص محدود شده بود و کم کم به دست فراموشی سپرده می شد، اما برگزاری هزاره ای برای فردوسی به صورت هم زمان در برلین، پاریس، لندن و مسکو نتایج مهمی در بر داشت و شاهنامه به عنوان یک اثر جهانی مطرح شد و در مراکز آکادمیک راه پیدا کرد. متأسفانه امروزه به این علت که همه شاهنامه شناس هستند و کسی فردوسی شناس نیست روایات نادرستی نظیر دشمنی فردوسی با زبان عرب مطرح می گردد.

به گفته وی از قرن هفتم شاهنامه های فردوسی مصور شدند، این پدیده تا عصر حاضر نیز ادامه دارد. شخصیت های شاهنامه پخته هستند و داستان ها در شاهنامه مثل یک نمایش روایت شده اند و این انگیزه ای شد که نگارگران شاهنامه را به تصویر در بیاورند و امروز این افتخار نصیب شده است که در پنجاهمین سالگرد نگارگری بزرگ یعنی استاد حسین بهزاد گردهمایی صورت گیرد.

پروفسور حسین باهر نیز در خصوص رفتارشناسی افتراقی حکیم ابوالقاسم فردوسی اعلام کرد:

فردوسی اولین کسی است که بین جان و خرد تفکیک قائل شده و آدمی را صاحب هر دو می داند. در علم رفتارشناسی جان ساحت IQ و خرد ساحت EQاست. EQ در اشعار فردوسی بسیار مورد تأکید قرار گرفته است. چون IQ چندان در اختیار ما نیست پس باید EQ بیشتر بپردازیم. به قول فردوسی به یزدان که گر ما خرد داشتیم/کجا این پایان بد داشتیم.

امین صادقی شاهنامه خوان معروف ایران نیز شاهنامه خوانی کرد.

از نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد که در موزه مینیاتور بهزاد واقع شده بود، به وسیله حاضران تماشا شد.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1729

به "نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در سعدآباد افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه فردوسی و شاهنامه از نگاه استان حسین بهزاد در سعدآباد افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید