مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید شد

به گزارش مجله جهانگیر، سازمان امور مالیاتی بیان کرد که کسانی که پیروز به ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره بهار 1401 تا خاتمه 15 تیرماه نشده اند، تا خاتمه 26 تیرماه سالجاری فرصت دارند.

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید شد

به گزارش ایسنا، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اظهار داشت: به منظور تکریم مودیان محترم مالیاتی و فراهم آوردن زمینه اجرای تکالیف قانونی و مشارکت حداکثری در تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، چنانچه هر یک از مودیان مشمول مالیات بر ارزش افزوده که تا تاریخ 1401/4/15 پیروز به تسلیم اظهارنامه دوره اول سال 1401 خود نشده اند، حداکثر تا تاریخ 1401/04/26 نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره مزبور اقدام نمایند.

جرایم عدم تسلیم اظهارنامه و تاخیر پرداخت مالیات و عوارض تا زمان مذکور با رعایت ماده 191 قانون مالیات های مستقیم مورد بخگرددگی قرار خواهد گرفت.

طبق این گزارش، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره تعیین وضع می گردد.

در این زمینه، مؤدیان مالیاتی باید حداکثر 15 روز پس از خاتمه هر فصل مالیات مربوطه در این زمینه را پرداخت نمایند که پیش از این، براساس اعلام سازمان امور مالیاتی آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار سال 1401 و پرداخت مالیات متعلق، تا خاتمه امروز (15 تیرماه) بود که در حال حاضر، تا خاتمه 26 ماه جاری تمدید شد.

لازم به ذکر است که قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 1387 به صورت آزمایشی تصویب و هر ساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال 1399 این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال 1399 تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، به وسیله مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس از این، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در اوایل خرداد سال گذشته تصویب و در تیرماه نیز به رئیس جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اجرای این قانون از 13 دی ماه سال گذشته شروع شده است.

اما در این زمینه، سازمان امور مالیاتی اظهار داشت که تا زمان راه اندازی سامانه مؤدیان، نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آنها، حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1863

به "مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید