مقیمی: ثروت سهامداران ایران خودرو در امنیت کامل است

به گزارش مجله جهانگیر، مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ایران خودرو برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 با حضور بیش از 80 درصد از سهامداران برگزار شد و صورت های مالی به تصویب رسید.

مقیمی: ثروت سهامداران ایران خودرو در امنیت کامل است

به گزارش ایکوپرس، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه مجمع که به منظور حفظ سلامت سهامداران، به صورت اینترنتی و غیرحضوری برگزار شد، گزارشی از فعالیت ها و دستاورد های سال گذشته و برنامه های سال جاری ارایه کرد.

فرشاد مقیمی، با بیان این که از شرایط بحرانی سال گذشته که تولید روزانه به کمتر از هزار دستگاه خودرو رسیده بود عبور کرده ایم، گفت: بعد از اعمال تحریم های ظالمانه و خروج شرکای خارجی، داخلی سازی تولید را در دستور کار قرار دادیم و توانستیم در میز های های خودکفایی وزارت صمت و برنامه های نهضت خودکفایی و میثاق با قطعه سازان، تولید را به بیش از دوهزار دستگاه در انتها سال گذشته برسانیم. درحال حاضر خودمان میزان تولید را معین می کنیم و به هیچ کشور خارجی که معین کننده باشد، وابستگی نداریم.

وی شرح داد: پیروزیت ها، به برکت سرمایه های انسانی ایران خودرو، همدلی و همراهی شبکه تامین و شبکه خدمات پس از فروش حاصل شده است.

مقیمی از شکسته شدن پیاپی رکورد های تولید خودرو در سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: رکورد تولید در اردیبهشت ماه سال جاری نیز با تولید حدود 51 هزار دستگاه خودرو شکسته شد. بیش از 90 درصد از برنامه های تولید سال جاری در 4 ماه ابتدایی با وجود تاخیر یک هفته ای در شروع سال کاری به دلیل بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن محقق شده است. در کنار افزایش تولید، در سال گذشته پیروز به ارتقای کیفیت شش محصول شده ایم.

وی ادامه داد: تیراژ تولید در 4 ماه ابتدایی سال جاری به میزان 34 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. سال جاری تولید 500 هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را در دستور کار قرار داده ایم. در سال گذشته به تولید رونق بخشیده و سال جاری در جهت جهش تولید قرار داریم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، کاهش تعهدات معوق و افزایش عرضه به بازار را از نتایج افزایش تیراژ تولید برشمرد و گفت: علاوه بر این که از آبان ماه سال گذشته توانستیم تعهدات فروش های فوری را زودتر از موعد، تحویل مشتریان بدهیم، در حال حاضر تعهدات معوق در سایر فروش ها به کم تر از 50 هزار دستگاه رسیده است. در حالی که در سال گذشته بیش از 200 هزار دستگاه تعهد معوق داشتیم.

مقیمی اضافه کرد: سهم بازار محصولات ایران خودرو از 46.5 درصد در سال 97 به 52 درصد در سال 98 رسیده است. خوشبختانه با افزایش عرضه و اقدامات توسعه بازار، درحال حاضر ایران خودرو حدود 54 درصد از سهم بازار خودروی سواری کشور را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: در همین حال فرایند فروش تعدادی در خودرو سواری و وانت نیز افزایشی بوده است. کل فروش در سال گذشته 408 هزار دستگاه خودرو بوده درحالی که عدد فروش در سه ماه ابتدایی سال جاری 76 هزار دستگاه بوده که بیانگر رشد 47 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، افزایش حجم سرمایه شرکت ایران خودرو از طریق ارزیابی مجدد دارایی ها برای خروج از ماده 141 قانون تجارت را اقدامی بسیار مهم در ارتقای اعتبار این شرکت برای تامین مالی مطرح کرد و گفت: سرمایه شرکت را حدود 20 برابر افزایش دادیم. هم اکنون ارزش بازار سرمایه ایران خودرو با بیش از 190 هزار میلیارد تومان، در صدر خودروسازان داخلی واقع شده است.

وی از واگذاری 2105 میلیارد تومان دارایی های غیرمولد برای سرمایه پروژه های توسعه ای در سال 98 خبر داد و گفت: این سرمایه در توسعه محصول و قوای محرکه مورد استفاه قرار گرفته است.

مقیمی شرح داد: در حال حاضر 30 پروژه توسعه ای به ارزش 20 هزار میلیارد ریال در دست اجرا است و سرمایه گذاری در پروژه های توسعه ای دیگر به ارزش 10 هزار میلیارد ریال نیز در دست بررسی و تصویب است. برای تامین مالی از شرکت های گروه و بازار سرمایه هم استفاده می کنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، تدوین نقشه راه محصول و قوای محرکه را از اقدامات بسیار مهم و موثر در برنامه های توسعه ای ایران خودرو برشمرد و گفت: توسعه گیربکس، موتور و پلتفرم و محصول با همت مجموعه ایران خودرو دنبال می شود.

وی در این باره اظهار کرد: طراحی و توسعه گیربکس های شش سرعته دستی و AMT و توسعه پروژه گیربکس های اتوماتیک AT و DCT در دستور کار واقع شده است. همچنین ارتقای موتور های جاری از منظر استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت، در کنار طراحی و توسعه خانواده موتور سه استوانه درحال انجام است. درحال حاضر تمامی خودرو های بنزینی براساس استاندارد های یورو 5 تولید می شود، برای محصولات گازسوز نیز اقدامات لازم اجرا شده و با دریافت تاییدیه ها، این محصولات نیز با استاندارد یورو 5 تولید و عرضه خواهد شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: توسعه پلتفرم ایران خودرو با هدف توسعه سهم بازار از جمله برنامه های توسعه ای در سال 99 است که نتایج آن به زودی با عرضه محصول جدید به بازار دیده خواهد شد. محصول پروژه K132، خودرویی به روز و مدرن ایران خودرو است که تا انتها سال به تولید انبوه خواهد رسید. افزون بر آن کراس اوور و محصول هاچ بک دیگری نیز بر روی پلتفرم جدید ایران خودرو عرضه خواهد شد. ایران خودرو هر سال دست کم یک محصول جدید وارد بازار خواهد کرد.

مقیمی از افزایش ظرفیت تولید موتور ملی EF7 به روزانه هزار دستگاه در سال 99 خبر داد و گفت: به منظور توسعه ناوگان حمل و نقل، ون وانا با موتور TC EF7 نیز در سال جاری عرضه خواهد شد. خط تولید اتوبوس شهری نیز بعد از 8 سال فعال شده که به زودی محصولات آن وارد بازار خواهد شد.

وی توسعه موتور خودرو های تجاری را نیز از برنامه های سال جاری دانست و گفت: موتور 355 به استاندارد یورو 5 و موتور 457 به استاندارد یورو 4 ارتقای خواهند یافت.

مقیمی با بیان این که به منظور عرضه محصول مورد نیاز مشتریان، اقدام به طراحی و تولید خودروی اتوماتیک کرده ایم، خاطرنشان کرد: راناپلاس، سورن پلاس، سمند سال سال جاری روانه بازار خواهد شد. محصول 207 پانوراما و دناپلاس اتوماتیک نیز از دیگر محصولاتی است که به زودی به مشتریان عرضه خواهد شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزایش همکاری ها با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه و استفاده از توانمندی شرکت های قطعه ساز داخلی را از رویکرد های اصلی ایران خودرو در توسعه محصول مطرح کرد و گفت: از توانمندی برخی نهاد ها و ارگان ها مانند صنایع دفاع و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری، در توسعه محصولات بهره خواهیم برد. بومی سازی ECU و کالیبراسیون موتور از دستاورد ها مهم این همکاری ها است که در نیمه دوم سال جاری محقق خواهد شد. ایران خودرو از همکاری تمامی نهاد ها و شرکت های دانش بنیان برای توسعه داخلی سازی و تولید محصول جدید استقبال می کند.

وی سال 99 و 1400 را زمان برچیدن میوه های دوران تحریم در صنعت خودروی کشور دانست و گفت: با همراهی زنجیره تامین، شرکت های دانش بنیان، نهاد های توانمند، کارکنان و مدیران و متخصصان ایران خودرو بتوانیم جهت توسعه صنعت خودروی کشور را با سرعت بیشتری طی کنیم.

گفتنی است، مجمع عمومی شرکت ایران خودرو به صورت برخط و اینترنتی به سمع و نظر سهامداران رسید که تا زمان تنظیم این گزارش، حدود 25 هزار نفر از آن بازدید کردند. در مراسم مجمع، گزارش حسابرس و بازرس قانونی نیز ارایه شد و صورت های مالی به تصویب سهامداران رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 894

به "مقیمی: ثروت سهامداران ایران خودرو در امنیت کامل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقیمی: ثروت سهامداران ایران خودرو در امنیت کامل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید