معترضان شیلی پیروز شدند، برگزاری رفراندوم

به گزارش مجله جهانگیر، ایرنا نوشت: سباستین پینرا رییس جمهوری شیلی با برگزاری همه پرسی درباره تغییر قانون اساسی این کشور موافقت کرد.

معترضان شیلی پیروز شدند، برگزاری رفراندوم

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق قانونی که پینرا دوشنبه امضا کرد قرار است این همه پرسی 26 آوریل 2020 (هفتم اردیبهشت 1399) برگزار گردد.

قرار است در همه پرسی سال آینده از رای دهندگان دو سوال پرسیده گردد: 1) آیا خواهان یک قانون اساسی جدید هستند؟ و 2) چه کسی باید قانون اساسی جدید را تدوین کند؟

سوال دوم همه پرسی به این نکته اشاره دارد که آیا باید اعضای کمیته تدوین قانون اساسی همگی توسط مردم انتخاب شوند یا نه.

دولت پینرا خواهان تشکیل کمیته ای است که نیمی از اعضای آن از قانونگذاران فعلی مجلس باشد و نیمی دیگر از اعضای آن توسط مردم انتخاب شوند.

این در حالی است که گروه های مخالف دولت خواهان تشکیل کمیته ای هستند که تمام اعضای آن با رای مستقیم مردم انتخاب شده باشند.

در صورتی که رای دهندگان به تغییر قانون اساسی رای بدهند کمیته منتخب باید ظرف 9 ماه متن قانون اساسی جدید را ارائه دهد. این زمان تا 3 ماه قابل تمدید است.

قانون اساسی فعلی شیلی در دوره دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه نوشته شده و تغییر آن یکی از خواسته های اصلی معترضانی است که طی دو ماه گذشته اعتراضات گسترده ای را علیه دولت برگزار نموده اند.

معترضان معتقد هستند که قانون اساسی این کشور یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 406

به "معترضان شیلی پیروز شدند، برگزاری رفراندوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان شیلی پیروز شدند، برگزاری رفراندوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید