شهریه 500 میلیونی مدارس اروپایی در ایران

به گزارش مجله جهانگیر، تحصیل در مدارس خارجی در ایران این روز ها برای مهاجرت تحصیلی یکی از روش های اخذ اقامت کشور های اروپایی به شمار می رود.

شهریه 500 میلیونی مدارس اروپایی در ایران

به گزارش ایرنا، کشور های اروپایی مدارسی با هزینه های هنگفت و شهریه 500 میلیونی در ایران دارند. به گفته فیاضی، رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، چند کشور از نظیر فرانسه، ترکیه، ایتالیا و آلمان مدارسی در ایران دارند که شهریه آن ها چند صد میلیونی است. دانش آموزان ایرانی برای گرفتن اقامت آن کشور مجبور به تحصیل در این مدارس هستند.

مهدی فیاضی در برنامه فرامتن شبکه افق درباره آزمون جذب دانش آموزان در مدارس ترکیه، اظهار کرد: خبر داشتیم که برخی سفارتخانه ها از جمله سفارت ترکیه نسبت به مهاجرفرستی در سنینی که هیچ توجیهی ندارد، اقدام می کنند، ولی مشخصا از این آزمون خبر نداشتیم.

وقتی از او پرسیده شد آیا می توانستید جلوی این آزمون را بگیرید؟، ادامه داد: این آزمون را خبر نداشتیم. متأسفانه اقدامات مشابهی در این زمینه وجود دارد.

فیاضی افزود: برای مؤسسات رسمی وابسته به برخی سفارتخانه ها، کارکرد های فرهنگی و اجتماعی تعریف کردند و از ایران مجوز گرفتند و در اقدام متقابل، ما هم در کشور آن ها به دلیل روابط محبت آمیز که می خواهیم با هم داشته باشیم، این فعالیت ها را داریم.

اعتراض برای توقف فعالیت!

وی شرح داد: متأسفانه مؤسسه وابسته به سفارت ترکیه در یک اقدام غیرقانونی، غیرمجوزدار و بدون اطلاع ایران، به سرمایه انسانی ما دست اندازی کرده است آن هم در سنینی که شاید بچه ها و خانواده ها بیشتر احساسی درباره این سن تصمیم بگیرند تا برآورد های دقیق تر داشته باشند.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در واکنش به این پرسش که چه برخوردی با این اقدام ترکیه داشتید؟، اظهار کرد: طبیعتا سخنگوی بین دو کشور، وزارتخانه ها و کنندگی های سیاسی آن ها یعنی سفارتخانه ها هستند؛ نامه اعتراضی از سوی ما تنظیم شد و به وزارت امور خارجه داده شد؛ این نامه از سوی وزارت امور خارجه به سفارت ترکیه داده شده است که قطعا این کار باید کان لم یکن اعلام شود و اینگونه فعالیت ها توقف داشته باشد.

هزینه 500 میلیون تومانی تحصیل در مدارس خارجی در ایران

فیاضی درباره نحوه اقدام سایر کشور ها برای جذب دانش آموز در مدارس شان، گفت: اقدام آن ها آزمون نیست بلکه یک اقدام دیگر انجام می دهند که یک مقدار خسارتش هم بیشتر است. آن ها مدارسی دارند که در این مدارس با شهریه های 200، 300 تا 500 میلیون تومانی، 200، 300 دانش آموز را ثبت نام می کنند و به آن ها قول اقامت می دهند یا می گویند درخواست قبلی اقامت شما به شرطی تمدید می شود که شما در مدرسه آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی داخل ایران ثبت نام کنید، چون شما می خواهید شهروند ما باشید یا شهروند ما هستید و قصد تمدید اقامت دارید.

وی در ادامه افزود: مهاجر فرستی با هزینه خود خانواده ها و البته هزینه های نجومی انجام می شود، برای تعدادی از آن دانش آموزان، اقامت در آن کشور ها رخ می دهد، ولی عموما مجبورند که هزینه کنند یعنی بعداً سالی حدود 30 هزار یورو باید هزینه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1857

به "شهریه 500 میلیونی مدارس اروپایی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهریه 500 میلیونی مدارس اروپایی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید