دلایل افزایش عرضه امروز سهام چیست؟

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران: با صعود پرشتاب سهام که دلایل متعددی برای آن قابل طرح است، توقف طولانی مدت در صعود پُرشتاب سهام میتواند فرضیه و گزینه ای باشد که در پیش روی بازار قرار گیرد.

دلایل افزایش عرضه امروز سهام چیست؟

به گزارش مجله جهانگیر به نقل از دنیای بورس؛ یکی از مواردی که از سوی بعضی از معامله گران در شرایط کنونی مطرح می شود هراس از توقف نمادها به دنبال بعضی از موارد قانونی است. برای مثال افزایش سرمایه سنگین بالای 200 درصد موجب توقف چند هفته ای یک نماد می شود. گرچه در شرایط کنونی جهش قیمتی سهام به واسطه توقف طولانی مدت (مانند جهش بیش از 100 درصدی خگستر) را شاهد هستیم اما به باور بعضی از فعالان بازار خگستر در شرایط خوب بازار بازگشایی شد و اگر شرایط معاملات این گونه نبود قطعا شرایط متفاوتی را شاهد بودیم.

بر این اساس در شرایط کنونی بعضا هراس از توقف طولانی مدت بعضی از نمادها به واسطه انجام افزایش سرمایه بالای دویست درصد مطرح می شود. احتمال این که رشدهای پرشتاب بازار در هفته های آینده به خاتمه برسد و سهام مورد نظر در فضای منفی بازگشایی شود استرس را برای معامله گران دارندگان این نمادها بیشتر نموده است.

حتی بعضا این موضوع مطرح می شود که از توقف چند روزه به واسطه برگزاری کنفرانس مطبوعاتی نیز هراس وجود دارد. به عقیده این فعالان در بازار پشتوانه قدرتمندی برای رشد قیمتی سهام مشاهده نمی شود و تب بالای نقدینگی رشدهای مداوم قیمت را رقم زده است. در این شرایط اگر ناگهان نقدینگی تغییر جهت دهد تکلیف چیست؟

برای یک معامله گر حقیقی در ارزش بالای معاملات این امکان میسر است که اگر سهام معامله شود حتی اگر فضای منفی به سهام هجمه آورد سریع از سهام خارج شده و از ریسک احتمالی نزول بازار فرار کند اما اگر سهام متوقف باشد استرس شدیدی را باید تحمل کنیم.

رویه ماه های اخیر کاملا خلاف این موضوع بوده و بازگشایی های نمادها معمولا با جهش قیمتی سهام همراه بوده است. باید دید که آیا سناریو بالا در شرایط کنونی بر قیمت سهام اثرگذار است یا خیر؟

تب بالای معاملات سهام

ارزش معاملات خرد بازار سهام کشور تا این لحظه به حدود 12500 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که همچنین حدود 80 دقیقه تا خاتمه معاملات سهام زمان باقی است.

گرچه به دنبال شناسایی سود و همچنین سایر عوامل مانند عرضه های سنگین سهام دولتی افزایش فشار فروش در سهام را شاهد بودیم. در ادامه اما نمادهای عظیم همچنان صف های خرید سنگین را حفظ کردند و این موضوع بار دیگر به نظر می رسد به افزایش تقاضا در کل بازار سهام یاری نموده است.

در این شرایط انتظار برای اوج گیری هر چه بیشتر ارزش معاملات وجود دارد. گرچه سهام رشدهای پرشتابی را تجربه نموده است ولی با همه نگرانی ها از رشدهای افسارگسیخته ادامه هجمه نقدینگی می تواند مقاومت های پیش رو در هم شکند.

صف های خرید سنگین عظیمان، ضامن بازار سهام

از تعداد صف های خرید به صورت محسوسی کم شده است و ارزش صف های خرید نیز نسبت به دقایق گذشته محدود شده است.

با این حال صف های خرید سنگین در سهام شرکت های عظیم به ضامنی برای کل بازار تبدیل شده است و احتمال عبور از عرضه های سنگین را افزایش داده است.

در این خصوص سهام پالایش نفت اصفهان صف خرید به ارزش نزدیک به 260 میلیارد تومان رابه خود می بیند. سهام بانک تجارت صف خرید سنگینی به ارزش 183 میلیارد تومان را در سقف قیمتی دارد. در سهام بانک ملت نیز صف خرید به ارزش نزدیک به 140 میلیارد تومانی در سقف قیمتی مشاهده می شود. شبندر نیز دارای صف خرید به ارزش 111 میلیارد تومان ست.

خگستر با رشد بیش از 100 درصدی کشف قیمت شده است و همچنان تقاضا در سقف قیمتی برای این نماد چشم گیر است و صف خرید بیش از 100 میلیارد تومانی را تجربه می نماید. در حالی که احتمال شیوع فشار فروش به دیگر نمادهای بازار وجود داشت اما این صف های خرید سنگین تا حدود خوبی به بازار دلگرمی داده شاهد بازگشت دوباره قیمت ها هستیم. همچنان تا خاتمه معاملات زمان زیادی باقی است و باید منتظر ادامه معاملات ماند.

دو دلیل برای افزایش عرضه سهام

طی لحظات اخیر عرضه سهام در بازار اوج گرفته است و این موضوع به عقب نشینی بعضی از نمادها از صف خرید بعضا تا محدوده منفی شده است. در حالی که شاخص سهام فاصله خود با 800 هزار واحد را به حدود یک درصد رسانده بود عرضه سهام تا حدودی اوج گرفته است و احتمال سرایت فشار فروش به دیگر نمادها نیز وجود دارد.

دو دلیل برای افزایش عرضه سهام در شرایط کنونی می توان نام برد. نخست سودهای کلانی است که سرمایه گذاران بورس طی همین مدت کوتاه کسب نموده اند که هراس از سوخت این سودهای شیرین معامله گران را آماده فروش قرار می دهد. البته فشار فروش سهام در شرایط کنونی کل بازار را در بر نگرفته است و حتی سهام شرکت های عظیم تر صف های خرید سنگین را تجربه می :نند با این حال نگرانی از ادامه معاملات وجود دارد.

دلیل دوم برای افزایش فشار فروش سهام را انتظار برای جذب نقدینگی سنگین به دنبال عرضه صندوق ETF از سهام دولت به ارزش 16 هزار میلیارد تومان در مرحله اول مطرح می نمایند. بر این اساس مطرح می شود این عرضه سنگین می تواند نقدینگی قابل توجهی را به خود جذب کند. باید منتظر ادامه معاملات ماند زیرا بورس در هفته های اخیر در روزهای زیادی چنین فشار فروشی را تجربه نموده است و با هجمه نقدینگی از آن عبور نموده است.

باید دید پس از جهش سهام از ابتدای سال آیا نقدینگی توان مقابله با عرضه های سهام را خواهد داشت یا خیر.

خیز شاخص بورس برای ابرکانال جدید | فولاد به بازار بازمی شود

شاخص کل بورس تهران در نیم ساعت نخست معاملات امروز رشد بیش از 2 درصدی را تجربه کرد. این نماگر با صعود نزدیک به 18 هزار واحدی از مرز 787 هزار واحد گذشت. ابرکانال 700 نیز با سرعت هر چه بیشتر پشت سرگذاشته شد و همچنان خط خاتمه صعود سهام تعیین نیست.

تا این لحظه 260 نماد صف خرید به ارزش نزدیک به 5800 میلیارد تومانی را دارا هستند. ارزش معاملات خرد بازار سهام برای 528 نماد حدود 2900 میلیارد تومان است. صفهای خرید سنگین میتواند بار دیگر به عقبنشینی فروشندگان سهام مشابه روز گذشته منجر شود. در حالیکه همه از ترس جاماندن از بازدهی بازار از عرضه سهام خودداری مینمایند در عین حال حرفهایهای بازار نگرانتر از همواره معاملات را دنبال مینمایند.

امروز با بازگشایی نمادهای عظیمی مانند فولاد و احتمال رشد ده درصدی با توجه به صف خرید سنگین در کشف قیمت حتی احتمال فتح ابرکانال 800 نیز وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 750

به "دلایل افزایش عرضه امروز سهام چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل افزایش عرضه امروز سهام چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید