دانستنی های فوق العاده جالب درباره نوزادان

به گزارش مجله جهانگیر، خبرنگاران: هرکدام از ما که پدر، مادر، یا خواهر و برادر بزرگتر هستیم، می دانیم که بچه ها چقدر عزیز و ارزشمند هستند. آن ها با دست ها و پا های تپل، صورت گرد و چشمان معصومشان بسیار دوست داشتنی هستند. می توانید ساعت ها به آن ها خیره شوید و از بغل کردنشان لذت ببرید. بچه ها آنقدر ناز هستند که اغلب فراموش می کنیم چقدر جالب هستند.

دانستنی های فوق العاده جالب درباره نوزادان

بله همه ما زمانی بچه بودیم، و حالا کم و بیش شبیه هم هستیم. اما چیز های باورنکردنی زیادی هست که نوزادان را از بزرگتر ها متمایز می نماید. آماده اید با آن ها آشنا شوید؟

نوزادان کشکک زانو ندارند

بله، شاید ترسناک به نظر برسد، اما حقیقت دارد. نوزادان به جای کشکک زانو یک ساختار غضروفی دارند که شباهت زیادی به کشکک زانو دارد. اما این ساختار تا شش ماهگی شکل نمی گیرد. فقدان کشک زانوست که باعث می گردد بیشتر نوزادان به جای چهار دست و پا رفتن ابتدا روی دست هایشان سینه مال بروند.

بچه ها به محض تولد می توانند بخزند

تحقیقات موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می دهد که نوزادان در عرض یک ساعت بعد از خشک شدن و گذاشتن روی سینه مادرشان می توانند به سمت سینه مادر خزیده و آن را پیدا نمایند.

نوزادان تازه به جهان آمده گریه نمی نمایند

نوزادان در سه هفتگی می توانند اشک فراوری نمایند. غدد اشکی آن ها هنوز باید رشد کند؛ بنابراین همه جیغ هایی که می زنند، چیزی جز بیان خواسته ها و احتیاجهایشان نیست. یادتان باشد آن ها تا یک ماهگی گریه نمی نمایند.

نوزادان با 300 استخوان به جهان می آیند

وقتی به جهان آمدیم، 300 استخوان داشتیم. به مرور زمان تعدادی از این استخوان ها به هم می پیوندند و به استخوان جدید و بزرگتری تبدیل می شوند، به همین دلیل انسان بالغ 206 استخوان دارد. جمجمه نوزادان هم با بزرگسالان فرق دارد، مثلا جمجمه نوزاد استخوان های بیشتری دارد که با هم همپوشانی دارند که هنگام تولد به بچه یاری می نماید. بالای سر نوزاد هم قسمت نرمی به نام ملاج یا فونتانل (Fontanelle) وجود دارد. این قسمت از سر، زایمان را راحت تر می نماید و از آسیب های مغزی جلوگیری می نماید.

مویی که نوزاد هنگام تولد دارد، می ریزد

اگرچه نوزاد شما ممکن است با مو های مشکی و ضخیم به جهان بیاید، اما احتمالا این مو روی سرش نمی ماند. مویی که نوزاد هنگام تولد دارد، در چند هفته اول می ریزد و طی یک سال آینده دوباره رشد می نماید.

بچه ها همواره خواب آلود هستند

چون مغز نوزاد تا 60درصد از کل قندخون بدن را مصرف می نماید، نوزادان به خواب بیشتری احتیاج دارند. آن ها چند سال اول می توانند به حدی بخوابند که در هر ساعت از روز سه دقیقه و در هر ساعت از شب کمتر از سه دقیقه هوشیار باشند.

نوزادان 300 بار در روز می خندند

بزرگسالان تنها 60 بار در روز می خندند، اما نوزادان 300 بار. البته از زمانی که یاد می گیرند بخندند؛ یعنی از ماه اول.

نوزادان با لهجه شما گریه می نمایند

گروهی از دانشمندان دانشگاه وورزبورگ دریافتند که نوزادان در سه ماه آخر بارداری زبان محلی مادرشان را متوجه می شوند؛ بنابراین می توانند بعد از تولد الگو های زبانی مادرشان را بشناسند و در گریه های خود به کار گیرند. یعنی نوزادان ایتالیایی و آلمانی مثل هم گریه نمی نمایند.

نوزادان می توانند هم زمان نفس بکشند و بخورند

تا به حال فکر کردید نوزادان چطور می توانند کل بطری شیر را بدون توقف برای نفس کشیدن بخورند؟ چون می توانند تا هفت ماهگی همزمان بخورند و نفس بکشند.

بچه ها موسیقی را که در رحم مادرشان می شنیدند می شناسند

نوزاد شما احتمالا سلیقه موسیقی شما را می شناسند. این به لطف توانایی شنوایی نوزادان در رحم مادرشان اتفاق می افتد. تحقیقات دانشگاه هلسینکی نشان می دهد که نوزادان آهنگی را که در رحم مادرشان می شنیدند تا چهار ماهگی تشخیص می دهند. نکته عجیب اینجاست که اگر برای نوزادتان آهنگی پخش کنید که دربارداری گوش می دادید، آرام می گردد.

منبع: celebspulse

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 89

به "دانستنی های فوق العاده جالب درباره نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های فوق العاده جالب درباره نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید