جانسون: انگلیس نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد

به گزارش مجله جهانگیر، خبرگزاری خبرنگاران- نخست وزیر انگلیس در بیان چشم انداز خود برای ادامه معاملات تجاری با اتحادیه اروپا تاکید نمود: انگلیس نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد. مدل مورد نظر نخست وزیر محافظه کار انگلیس آن طور که دوشنبه اعلام نمود نمونه کانادایی است.

جانسون: انگلیس نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از یورونیوز، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در سخنان خود تاکید نمود در صورتی که اتحادیه اروپا چنین توافقنامه ای (مدل کانادایی) را نپذیرد، انگلیس به مفادی برمی گردد که پیشتر مطرح شده است: بریگزیت بدون توافق.

کانادا و اتحادیه اروپا یک پیمان مشترک به امضا رسانده اند که بر اساس آن مالیات گمرکی برای بسیاری از کالاهای وارداتی حذف شده است بدون اینکه کانادا و اتحادیه اروپا ناگزیر از تبعیت از قوانین داخلی یکدیگر باشند.

سخنان پرخاشگرایانه بوریس جانسون

بوریس جانسون در سخنان روز دوشنبه، کمتر از دو روز پس از خروج نهایی کشورش از اتحادیه اروپا، گفت: در صورت عدم امضای توافقنامه تجاری مورد نظر انگلیس (مدل کانادایی) از سوی رهبران اتحادیه اروپا، بی تردید دولت شرایط مورد توافق سازمان تجارت جهانی را به اجرا می گذارد.

نخست وزیر محافظه کار در سخنان خود اضافه نمود: اغلب به ما گفته اند که دو راه بیشتر برای دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا نداریم، یا از قوانین اروپایی و دادگاه های اتحادیه پیروی می کنیم (مدل نروژ) و یا اینکه روشی چون مدل تجارت آزاد کانادا را انتخاب کنیم. ما انتخاب خود را نموده ایم. انتخاب ما یک توافقنامه تجارت آزاد همچون کاناداست اما احتمالا اگر در این راستا شکست بخوریم به آنچه پیشتر شرح داده ایم بریگزیت بدون توافق رجوع خواهیم کرد.

شهردار پیشین لندن و تصمیم گیر اصلی دولت انگلیس در ادامه سخنان خود گفت: انتخاب انگلیس کسب یک توافق است اما سوال اینجاست آیا اتحادیه اروپا می خواهد ما را با کانادا مقایسه کند؟

بوریس جانسون تاکید نمود: انگلیس هیچ پیش شرطی را که اساس آن قوانین اتحادیه اروپایی باشد مانند سیاست های رقابتی، یارانه ها، حمایت های اجتماعی، محیط زیست و یا تمام موارد مشابه را نمی پذیرد.

تسهیل فرایند توافقنامه امنیتی

بوریس جانسون در سخنان خود علاوه بر پیشنهاد توافقنامه های تجاری خاطرنشان کرد، انگلیس به دنبال امضای یک توافقنامه عمل گرایانه در زمینه امنیت و محافظت از شهفرایندان است البته به شرطی که استقلال سیستم های حقوقی کشورش حفظ شوند.

نخست وزیر انگلیس در پاسخ به این سوال که آیا ادامه مذاکرات بدون توافق می تواند برای اقتصاد کشورش خطرناک باشد، گفت: ما جدا شده ایم و این یک توافق عظیم است.

سخنان متقابل مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا

میشل بارنیه، کمیسر مسؤول مذاکرات بریگزیت و مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا نیز دوشنبه درباره کسب توافقنامه با انگلیس سخنرانی کرد. دیدگاه های وی کاملا متضاد با سخنان جانسون بود.

وی خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا آماده ارائه طرح یک توافقنامه تجاری بلندپروازانه به عنوان ستون اصلی همکاری های بین طرفین است.

بارنیه گفت در این توافقنامه بی تردید تعرفه ها و سهمیه ها می توانند صفر باشند. با این حال کمیسر فرانسوی، که بریتانیایی ها لقب ناپلئون به او داده اند، تاکید نمود که کالاهای وارداتی به اتحادیه اروپا باید با قوانین سلامت و بهداشت قاره سازگار بوده و از استانداردهای لازم برخوردار باشند.

به گفته بارنیه، تجارت بین اتحادیه اروپا و انگلیس ناگزیر باید با واقعیت های جدید سازگار شوند.

این کمیسر افزود، هر اندازه که استانداردهای انگلیس و اتحادیه اروپا مشترک باشند به همان اندازه دسترسی به بازار مشترک راحت تر خواهد بود.

به گفته میشل بارنیه، وزیر پیشین ژاک شیراک و نیکولا سارکوزی، این انگلیس است که تصمیم خواهد گرفت آیا به حقوق و قوانین اتحادیه اروپا می پیوندد یا نه؟.

کمیسر مسؤول مذاکرات بریگزیت معتقد است پاسخ انگلیس به این سوال اساس بسیاری از سوال های آینده خواهد بود.

سخنان جانسون از نگاه یک تحلیل گر

به گفته نرمان اسمیت، تحلیلگر انگلیسی، سخنان پرخاشگرانه بوریس جانسون به نوعی لحن مذاکرات را در روزها و هفته های آینده تبیین خواهد نمود. زمانی که نخست وزیر می گوید: ما از قوانین اروپایی پیروی نخواهیم کرد، اگر اروپا با شرایط انگلیس کنار نیاید خروج بدون توافق اتفاق می افتد، به نوعی دست پیش دریافت در مذاکرات است.

به گفته این تحلیلگر، جانسون می خواهد بدین طریق تفاوت های خود را با ترزا می نشان دهد.

به گفته اسمیت، بوریس جانسون همچنین خواست در اولین سخنان پسا بریگزیتی خود استراتژی آینده را نیز ترسیم کند هرچند معلوم نیست تا چه اندازه پیروز به این کار گردد و آن را زمان نشان می دهد. نرمان اسمیت معتقد است انتها کسب توافق برای انگلیس خصوصا برای اقتصاد این کشور، حیاتی است و بدون تعامل و تفاهم هیچ توافقی به انتها نمی رسد.

پیشتر میشل بارنیه اعلام نموده بود کسب توافق تجاری و مالی بین انگلیس و اتحادیه اروپا نمی تواند در سال جای میلادی انتها یابد و نیازمند زمان بیشتری است؛ سخنانی که همیشه با مخالفت دولت محافظه کار انگلیس روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 665

به "جانسون: انگلیس نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون: انگلیس نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید