توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کرونا

به گزارش مجله جهانگیر، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان به فرمولاسیون تولید داروی رمدسیویر برای بیماران با علایم شدید کووید-19 دست یافتند که بنا بر سیاست های وزارت بهداشت در حال حاضر این دارو تنها توزیع بیمارستانی دارد.

توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کرونا

دکتر سعید ملکی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه این شرکت در سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: هدف از تاسیس این شرکت، تولید داروهای خاص و وارداتی بوده است؛ از این رو توانستیم بسیاری از داروهای وارداتی مورد نیاز کشور را تولید کنیم.

ملکی، داروهای تولید شده در این شرکت را داروهای وارداتی مورد نیاز برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص مانند تالاسمی، سرطان ها و همچنین برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ و ویروس دانست و یادآور شد: از جمله داروهای ضد قارچ و ویروس را می توان به آسیکلوویر تزریقی و وریکونازول اشاره کرد که در حال حاضر به بازار سلامت کشور عرضه شده اند.

وی با اشاره به موفقیت این شرکت در تولید داروی رمدسیویر اضافه نمود: این دارو قبلا برای درمان بیماری هایی چون سارس و مرس تجویز می شد؛ ولی از آنجایی که در ایران این دو بیماری شیوع نیافت، این دارو به تولید داخل نرسید.

مجری طرح اضافه نمود: پس از شیوع کرونا ویروس در کشور و متعاقب آن مطالعات نشان داد که این دارو در درمان مبتلایان به این ویروس اثربخش است؛ از این رو به سمت تولید این دارو رفتیم.

به گفته ملکی، این دارو همزمان با سایر کشورها در ایران به تولید رسید و وارد بازار دارویی کشور شد. ملکی، اثرات این دارو بر ویروس کرونا را مشابه اثرات آنتی بیوتیک های باکتریا استاتیک دانست و توضیح داد: مکانیزم این دارو در بدن به گونه ای است که از تکثیر و رشد این ویروس در بدن جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: هر دارویی که مانع از رشد ویروس در بدن می شود، در هر زمانی که فرد مبتلا به آن می شود، قابل تجویز است.

این محقق یادآور شد: در بسیاری از مبتلایان، کرونا ویروس بدون علامت فرد را درگیر می کند؛ از این رو در شرایط شیوع این ویروس، سعی می شود که این دارو برای افرادی تجویز شود که در مرحله حاد بیماری قرار دارند.

ملکی با تاکید بر اینکه داروی رمدسیویر تولید شده است، اظهار کرد: تولید داروی رمدسیویر به محض تایید وزارت بهداشت و درمان در دستور کار این شرکت دانش بنیان قرار گرفت و اکنون در حال طی مراحل ثبتی است تا در بیمارستان های کشور به صورت گسترده توزیع شود.

ملکی خاطر نشان کرد: از آنجایی که این دارو یک داروی ژنریک است، در بیمارانی که علایم حاد این ویروس را داشتند، از این دارو به آنها تجویز شد و نتایج تست های کارآزمایی های بالینی نشان داد که این دارو برای کاهش رشد ویروس ها اثر مثبت داشته است.

وی با بیان اینکه این دارو به طور اختصاصی برای ویروس کرونا تولید شده است، اضافه نمود: بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، این دارو بیشتر بیمارستانی و برای بیماران مبتلا به کرونا ویروس که در بیمارستان بستری هستند، تجویز می شود؛ از این رو سیاست وزارت بهداشت بر توزیع داروخانه ای این دارو نیست.

ملکی خاطر نشان کرد: این دارو مستقیما به داروخانه های بیمارستان ها توزیع می شود.

این محقق حوزه دارویی با اشاره به تجربیات این شرکت در شرایط شیوع ویروس کرونا و اقدام برای تولید دارو، تاکید کرد: رفتار ویروس ها در سال های گذشته نشان داد که موتاسیون و جهش های ژنتیکی در ویروس ها زیاد بوده است، به گونه ای که در 20 یا 30 سال گذشته جهان بیماری هایی چون سارس، مرس و ابولا را تجربه کرد، ضمن آنکه ویروس آنفلوآنزا نیز جهش های زیادی داشته که نشان می دهد در سال های آینده انواع جدید از این ویروس را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: ما هم اگر پایه تولید داروهای دیگر را از قبل نداشتیم، نمی توانستیم به این سرعت به تولید داروی رمدسیویر دست یابیم؛ از این رو لازم است که شرکت های این حوزه فعالیت های علمی و تحقیق و توسعه خود را در زمینه های مختلف افزایش دهند تا اگر در آینده مجددا با چنین چالش هایی در حوزه سلامت روبرو شدیم، آمادگی مقابله با آن را داشته باشیم.

در اکتبر سال 2015 مؤسسه پژوهش پزشکی بیماری های عفونی ارتش ایالات متحده آمریکا گفت که نتایج پیش بالینی امیدوارکننده ای به دست آورده اند که ماده دارویی GS-5734 می تواند ویروس ابولا را در میمون های رزوس مهار کند.

ماده دارویی GS-5734 عنوان داروی رمدسیویر (Remdesivir ) است که به عنوان یک داروی ضد ویروس جدید شناخته می شود. این دارو را شرکت دارویی گیلیاد کشور آمریکا برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت های ویروسی ساخت، ولی به تدریج معین شد که این دارو خاصیت ضد ویروسی علیه سایر ویروس های تک رشته ای RNA نظیر ویروس سین سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانواده کرونا ویروس ها (شامل کروناویروس مرس و سارس)، را دارد.

بر این اساس در زمان شیوع جهانی کرونا ویروس، اداره غذا و داروی آمریکا به داروی رمدسیویر جهت استفاده در درمان موارد شدید کووید-19 در بیمارستان مجوز اضطراری داد و این پروتکل نیز در جهان در حال اجرا است.

در ایران نیز، این دارو برای موارد شدید کووید-19 که در بیمارستان ها بستری هستند، تجویز می شود و از آنجایی که این دارو وارداتی است، محققان و برخی از شرکت های دانش بنیان نسبت به تولید این دارو در کشور اقدام کردند. این دارو تنها توزیع بیمارستانی دارد.، ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 928

به "توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع بیمارستانی داروی ایرانی رمدسیویر برای موارد شدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید