تفاوت ویروس جهش یافته کرونا با گونه قبلی ، خطرناک ترین جهش کووید 19 در آفریقا

به گزارش مجله جهانگیر، یک ویروس شناس با اشاره به تغییرات ویروس کرونای جهش یافته در انگلستان نسبت به ویروس قبلی، گفت: البته خطرناک ترین سویه از ویروس کرونا واریانت آفریقای جنوبی است؛ زیرا به نظر می رسد آن جهش، بیماری های خطرناک تری ایجاد کند.

تفاوت ویروس جهش یافته کرونا با گونه قبلی ، خطرناک ترین جهش کووید 19 در آفریقا

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا ناجی در مصاحبه با ایسنا درباره ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان، گفت: موضوعی که به صورت قطعی در مورد این جهش ویروس می توان گفت این است که تغییرات اخیر سبب افزایش میزان سرایت پذیری ویروس شده است. بر اساس آمارهایی که اعلام می گردد سرایت پذیری ویروس حتی تا 70 درصد افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: مشاهدات دیگری هم مانند ابتلای وخیم تر به بیماری، کاهش کارایی واکسیناسیون و... گزارش شده است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است. در حال حاضر افزایش سرایت پذیری ویروس به دلیل تغییرات پروتئین های سطحی ویروس کرونا ثابت شده است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تغییر در علائم ابتلا به نوع جهش یافته ویروس با گونه قبلی، اظهار کرد: مشاهدات شخصی پزشکان در انگلستان و آفریقای جنوبی بر این اساس است که به نظر می رسد این ویروس جهش یافته از کرونا، بیماری وخیم تری ایجاد می نماید اما معنای آن افزایش آمار مرگ و میر کرونا نیست؛ اما این ها مشاهدات شخصی است و باید منتظر باشیم تا نتایج تحقیقات علمی منتشر گردد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر جهش ویروس در انگلستان در سایر نقاط هم شاهد جهش در ویروس کووید 19 بوده ایم، توضیح داد: اکنون واریانت های متفاوتی از ویروس مشاهده می گردد، مثلا واریانت مربوط به انگلستان با واریانت مربوط به نیجریه و آفریقای جنوبی متفاوت است البته ممکن است جهش های مشترکی داشته باشند اما هرکدام از واریانت ها تغییرات مخصوص به خود را نیز داشته است. این تغییرات تنها در پروتئین سطحی ویروس نیست اما بعضی تغییرات آنها مشابه یکدیگر است .

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه فعلا خطرناک ترین سویه از ویروس کرونا واریانت آفریقای جنوبی است، اظهار کرد: به نظر می رسد آن جهش، بیماری های خطرناک تری ایجاد کند؛ بویژه در مورد برنامه واکسیناسیون؛ زیرا به نظر می رسد میزان حساسیت سویه جدید ویروس به آنتی بادی هایی که علیه سوش های قبلی ویروس ایجاد شده، نسبتا کمتر باشد البته این به معنای ناکارآمد بودن واکسن نیست بلکه ممکن است یک سری کارایی های واکسن را کاهش دهد که البته اثبات قطعی این حرف هم نیازمند فرصت برای اعلام نتایج تحقیقات است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهبودیافتگان از گونه های قبلی کرونا ممکن است به این ویروس جهش یافته هم مبتلا شوند یا خیر؟، گفت: تغییراتی در ویروس شکل گرفته است که این احتمال را به وجود می آورد تا ابتلا به این نوع از ویروس هم ممکن باشد.

این ویروس شناس تاکید نمود: نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی واکسیناسیون آکسفورد، جانسون اند جانسون و استرازنکا در آفریقای جنوبی و پیگیری کسانی که این واکسن ها را دریافت کردند درحال انجام است تا ببینند آیا افرادی که این واکسن ها را دریافت کردند به ویروس جهش یافته آلوده شده اند یا خیر و اطلاعات حاصل از آن تا هفته چهارم ماه ژانویه منتشر می گردد تا بتوانیم دقیق تر بگوییم واکسن های قدیمی نسبت به این سویه های ویروس چه رفتاری خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه فعلا تنها کار مهم تقویت بهداشت اجتماعی است، اضافه نمود: کنترل کووید 19 مقوله ای دو جانبه است که نمی توان تنها از دولت انتظار داشت بلکه مردم هم باید پروتکل ها را رعایت نمایند، ماسک بزنند، در تجمعات شرکت ننمایند، دورهمی نگیرند و... این در حالی است که باید هرچه سریع تر برنامه واکسیناسیون را در کشور شروع کنیم تا به وقفه چرخه انتقال ویروس یاری کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 1130

به "تفاوت ویروس جهش یافته کرونا با گونه قبلی ، خطرناک ترین جهش کووید 19 در آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت ویروس جهش یافته کرونا با گونه قبلی ، خطرناک ترین جهش کووید 19 در آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید