تاثیر چای سبز در مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

به گزارش مجله جهانگیر، نتایج یک تحقیق نشان می دهد ترکیبی موجود در چای سبز می تواند به مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک یاری کند.

تاثیر چای سبز در مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

به گزارش مجله جهانگیر، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، شیوع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک یکی از بزرگ ترین تهدیدها در حوزه سلامت جهانی است. محققان همیشه به دنبال راهکاری برای برطرف این بحران بوده اند و نتایج آنالیز های اخیر نشان می دهد ترکیبی در چای سبز وجود دارد که می تواند تاثیرگذاری داروهای موجود را در از بین بردن این باکتری ها تقویت کند.

از اوایل دهه 1930 میلادی داروهای آنتی بیوتیک در درمان عفونت های باکتریایی فاکتور کلیدی به حساب می آیند. با این حال مطالعات نشان می دهد باکتری ها و قارچ ها به سرعت در حال مقاوم شدن به داروهایی هستند که پیش از این برای مقابله با آن ها فراوری شده اند. در چنین شرایطی عفونت های ناشی از باکتری های مقاوم به دارو در مدت زمان طولانی تری درمان شده و گاهی اوقات حتی درمان آن ها ممکن نیست.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا تنها در آمریکا سالانه دو میلیون نفر به باکتری های مقاوم به دارو آلوده می شوند و حدود 23 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

در این آنالیز اخیر ترکیبی از چای سبز مورد مطالعه نهاده شد که نشان داد این ترکیب می تواند اثربخشی داروهای آنتی بیوتیک را تقویت نموده و باکتری ها را از بین ببرد.

محققان انگلیسی در آنالیز جدید خود روی باکتری سودوموناس آئروژینوزا متمرکز شدند. این باکتری می تواند موجب عفونت های شدید پوستی، خونی و تنفسی گردد. این باکتری به شکل فزاینده ای در حال مقاوم شدن به بسیاری از آنتی بیوتیک هاست و در حال حاضر با ترکیبی از داروها درمان می گردد.

چای سبز حاوی ترکیبی موسوم به اپی گالوکتشین است. در این آنالیز محققان انگلیسی این ترکیب را با آنتی بیوتیک آزترئونام استفاده کردند که تعیین شد این ترکیب تعداد باکتری های سودوموناس آئروژینوزا را در بافت آزمایشگاهی کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 196

به "تاثیر چای سبز در مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر چای سبز در مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید