تأثیر برگزیت بر آینده لیگ برتر انگلیس، شیر فوتبال اروپا در قفس تنهایی!

به گزارش مجله جهانگیر، کامل شدن پروسه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، خواه ناخواه بر فوتبال انگلیس به عنوان دارنده یکی از لیگ های جذاب و مطرح فوتبال اروپا تأثیر خواهد گذاشت.

تأثیر برگزیت بر آینده لیگ برتر انگلیس، شیر فوتبال اروپا در قفس تنهایی!

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با قیمت تور ایتالیا تابستان همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش، بعد از سه سال خاتمه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت نهایی شد، اتفاقی که اگرچه خرسندی و خوشبینی گروهی از اهالی بریتانیا را به همراه داشته، اما نگرانی هایی را هم درباره تبعات این جدایی به وجود آورده است. یکی از اصلی ترین دغدغه ها هم مربوط به آینده فوتبال انگلیس می گردد.

شاید به نظر برسد که لیگ برتر انگلیس درون حبابی است که آن را از سایر بخش های جامعه انگلیس جدا می نماید، اما حتی جذاب ترین لیگ فوتبال دنیا هم از تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در امان نیست. مقامات لیگ و چند تن از رؤسای باشگاه ها تا کنون به صورت علنی نگرانی خود را از بابت ضرر های بالقوه برگزیت برای فوتبال جزیره ابراز نموده اند، اما خیلی های دیگری هنوز مطمئن نیستند که آیا این ماجرا اصلاً به ضرر لیگ برتر تمام خواهد شد و اگر اینطور است، میزان آن چقدر خواهد بود. از این رو همانطور که قابل انتظار بود، این بلاتکلیفی فلج نماینده بر دغدغه های آن هایی که به نوعی به فوتبال بریتانیا در ارتباط هستند دامن زده است. این شرایط، اما نه فقط برای اهالی فوتبال بلکه بسیاری از فعالان دیگر صنایع صدق می نماید و همه آن ها منتظر هستند تا نمایندگان سیاسی شان از راه رسیده و بهترین راه چاره را برای تجارت آن ها ارائه نمایند. اما واقعیت این است که هیچ ضمانتی برای ضربه نخوردن لیگ برتر وجود ندارد و با فروکش کردن التهابات سیاسی و اقتصادی برگزیت، دوره گذاری شروع می گردد که قطعاً بخش های بیشتری از تأثیر برگزیت بر بریتانیا را به تصویر خواهد کشید. اما برگزیت به طور خاص بر فوتبال جزیره و لیگ برتر انگلیس چه تأثیری می گذارد؟

برگزیت اصطلاحی است که برای تعریف خروج بریتانیا از اتحایه اروپا استفاده می گردد و کلمه ای مرکب از دو واژه British به معنای بریتانیایی و Exit به معنای خروج است. در همه پرسی که ماه ژوئن سال 2016 صورت گرفت، برگزیت با 51.9 درصد رأی موافق، به تصویب رسید. نکته جالب درباره برگزیت این است که اگرچه اوج کاربرد این اصطلاح در سال های 2015 و 2016 بود، اما طبق فرهنگ لغت آکسفورد، این واژه از سال 2012 وجود داشته است.

سال 2016 زمانی که بحث برگزیت داغ شد، تمام 20 باشگاه لیگ برتر انگلیس مخالف این اتفاق بودند که تعجب آور هم نبود. در آن موقع ریچارد اسکودامور، رئیس لیگ برتر فوتبال انگلیس در گفت و گویی که با شبکه رادیو 5 BBC انجام داد و در آن مصاحبه او اعتراف کرد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کاملاً به ضرر لیگ برتر است، اما با توجه به نتیجه همه پرسی او چاره ای نداشت جز اینکه سازمان تحت هدایتش را از همان مسیری بگذارند که اکثریت مردم بریتانیا خواسته بودند.

اگرچه هنوز دقیقاً تعیین نیست که برگزیت چه تأثیراتی بر لیگ برتر خواهد گذاشت، اما چند سناریوی احتاقتصادی وجود دارد که احتمال شکل گیری آن ها در آینده ای نه چندان دور وجود دارد و به این ترتیب ما می توانیم تصویری واضح تر از تبعات احتاقتصادی این ماجرا بر فوتبال انگلیس داشته باشیم.

خروج سخت از اتحادیه اروپا می تواند منجر به بازگشت قوانین سختگیرانه تر در حوزه جابجایی کالا ها و نفرات به داخل لیگ برتر و خارج از آن گردد در حالی که خروج نرم می تواند معیار های آسان تری را به همراه داشته باشد. برگزیت هم از سوی مجلس بریتانیا هم از سوی مجلس اروپا تأیید شده است و به این ترتیب الان موضوع مهم ماهیت روابط آینده میان بریتانیا و سایر نقاط دنیا است.

یکی از اصلی ترین دلایل نگرانی و مخالفت اهالی فوتبال انگلیس با برگزیت، نگرانی از شرایط بازیکن غیربومی تیم ها بوده است، چون اعمال محدودیت برای جذب بازیکنان غیربریتانیایی که پیش از این آزادانه به انگلیس رفت و آمد داشتند، کار آن ها را برای تقویت تیم های شان سخت خواهد نمود و این یکی از تبعات اجتناب ناپذیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

بعد از برگزیت، ممکن است که بازیکنان اهل کشور های عضو اتحادیه اروپا مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا که در انگلیس مشتریانی مثل منچستریونایتد یا آرسنال دارند، حکم بازیکنانی غیر اروپایی را پیدا نمایند و برای حضور آن ها در ترکیب تیم های انگلیسی محدودیت هایی در نظر گرفته گردد. این یعنی که برای این دسته از بازیکنان باید یکسری معیار ها یا معافیت های خاص در نظر گرفته گردد تا بتوانند به عنوان کارمندان یک باشگاه فوتبال، مجوز کار در بریتانیا دریافت نمایند. این در حالیست که سال 2016 شبکه BBC لیستی مشتمل بر 332 بازیکن شاغل در لیگ برتر، چمپیونشیپ و لیگ برتر اسکاتلند منتشر کرد که در صورت نهایی شدن برگزیت، واجد شرایط دریافت مجوز کار در فوتبال انگلیس نخواهند بود.

علاوه بر این، خروج از اتحادیه اروپا بدان معناست که باشگاه های فوتبال در بریتانیا با محدودیت هایی برای جذب بازیکنان زیر 18 سال غیربریتانیایی برای آموزشگاه های شان محدودیت های به مراتب بیشتری خواهند داشت. طبق قوانین فیفا، باشگاه اجازه جذب بازیکن خارجی زیر سن قانونی را نمی دهد مگر اینکه این جابجایی میان دو باشگاهی صورت بگیرد که هردوی آن ها وقع در کشور های زیرمجموعه اتحادیه اروپا باشند؛ بنابراین با نهایی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، انگلیس دیگر جزو کشور های حوزه اتحادیه اروپا محسوب نمی گردد و به عنوان مثال باشگاهی مانند آرسنال دیگر نخواهد توانست سسک فابرگاس های بعدی اش را از بارسلونا یا دیگر تیم های اروپایی جذب کند. تمامی باشگاه های بریتانیایی از فیفا اطمینان دریافت نموده اند که تا سرانجام دوره گذار برگزیت که سرانجام سال 2020 است، بتوانند مانند قبل از بند 19 اساسنامه فدراسیون دنیای فوتبال در حوزه جابجایی بهره ببرند، اما تعیین نیست که بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد.

با این وجود نشریه تایمز انگلیس ماه نوامبر سال 2018 در گزارشی فاش کرد که اتحادیه فوتبال انگلیس، در نظر دارد تعداد بازیکنان خارجی شاغل در هر یک از تیم های باشگاهی لیگ برتر این کشور را به 12 نفر کاهش دهد که 5 نفر کمتر از سقف محدودیت فعلی خواهد بود. تصویب چنین قانونی بدون شک بر شرایط تیم های لیگ برتر تأثیر خواهد گذاشت به خصوص تیم های مدعی. اما فقط بازیکنان نیستند که شامل چنین محدودیت هایی می شوند، چون لیگ برتر در دو دهه گذشته شامل ورود موجی از مربیان خارجی بوده است به طوری که در ماه ژانویه سال 2022 از 20 تیم لیگ فزونی، 10 تیم مربی غیر بریتانیایی دارند که مهمترین شان پپ گواردیولا در منچسترسیتی، یورگن کلوپ در لیورپول و ژوزه مورینیو در تاتنهام هستند.

به جز احتمال کاهش تعداد بازیکنان اروپایی غیر بریتانیایی در ترکیب تیم های لیگ فزونی، برگزیت ممکن است تبعات دیگری هم برای فوتبال جزیره داشته باشد که نتایج می تواند در کوتاه یا بلند مدت خودش را نشان دهد. یکی از آن ها زیان های اقتصادی است. همانطور که چندی پیش مایک گارلیک مدیر باشگاه برنلی گفت، کاهش ارزش پوند در قیاس با یورو، کار باشگاه های انگلیسی را برای خرید بازیکن در بازار رقابتی فوتبال اروپا بسیار سخت تر خواهد نمود.

علاوه بر این، درآمد های هنگفت لیگ برتر انگلیس که به لطف محبوبیت و جذابیت گسترده اش در سطح دنیا دارد نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. کاهش چشمگیر ستاره های غیربریتانیایی در ترکیب تیم ها، بدون شک بر میزان جذابیت لیگ برتر انگلیس تأثیر منفی خواهد گذاشت و از میزان خاطبان آن خواهد کاست.

با توجه به مواردی که ذکر شد انتظار می رود که برگزیت ضربه قابل توجهی چه از نظر کیفی چه از نظر اقتصادی به فوتبال انگلیس بزند مگر اینکه سیاستمداران این کشور تمهیداتی بیندیشند که برای فوتبال استثنا هایی را در نظر بگیرد.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 412

به "تأثیر برگزیت بر آینده لیگ برتر انگلیس، شیر فوتبال اروپا در قفس تنهایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر برگزیت بر آینده لیگ برتر انگلیس، شیر فوتبال اروپا در قفس تنهایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید