بلایی که آتش سوزی بر سر محیط زیست طارم آورد

به گزارش مجله جهانگیر، رئیس اداره محیط زیست طارم گفت: آتش سوزی در ارتفاعات این شهرستان علاوه بر این که موجب از بین رفتن بخشی از گونه های گیاهی و جانواری شد، در فرسایش خاک و آب های سطحی و زیرزمینی نیز تاثیرگذار است.

بلایی که آتش سوزی بر سر محیط زیست طارم آورد

غلامرضا عباسی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که در آتش سوزی ارتفاعات طارم در اراضی روستای چفتان بیش از 500 هکتار از اراضی طعمه حریق شد، اظهار کرد: به محض دریافت گزارش آتش سوزی محیط زیست شهرستان با همه ظرفیت انسانی و تجهیزات به منطقه جهت اطفای حریق اعزام شدند.

وی با بیان این که با کوشش های اجرا شده در نهایت در ساعت 1.30 دقیقه بامداد آتش به طور کامل مهار شد، ادامه داد: این آتش سوزی علاوه بر این که مراتع را از بین برد، سبب آلودگی هوا و انتشار دود خاکستر به مناطق مسکونی و کشاورزی نیز شد.

این مسئول با اشاره به این که آتش سوزی ها همیشه موجب ضرر و زیان به محیط زیست می گردد، اظهار کرد: این آتش سوزی سبب تخریب زیست گاه و تنوع زیستی و از بین رفتن گونه های جانوری به ویژه خزندگان مانند مار و سوسمار و نیز حشرات شد.

این مسئول، از بین رفت پوشش گیاهی خصوصاً درختان و درختچه ها مانند ارس را یکی دیگر از ضررهای این آتش سوزی به محیط زیست طارم عنوان نمود و اضافه کرد: درختانی مانند ارس که حفاظت شده هستند از ارزش جهانی برخوردار بوده و رشد آن ها بسیار کند است، به طوری که سال ها طول می کشد تا درخت ارس یک متر ارتفاع داشته باشد.

عباسی با اشاره به از بین رفتن گونه های مرتعی مانند گون و سایر گونه ها، عنوان نمود: این گونه ها علاوه بر این که سبب جلوگیری از فرسایش خاک می گردد، در نفوذپذیری آب نیز تاثیرگذار است.

این مسئول، تاثیرگذاری این آتش سوزی در آب های سطحی و زیرزمینی و آسیب به بافت خاک و فرسایش خاک را از دیگر ضررهای این آتش سوزی به محیط زیست طارم عنوان نمود و یادآور شد: فرسایش خاک نیز به نوبه خود موجب آب شویی می گردد.

وی با اشاره به این که در زمینه احیای منطقه آتش گرفته، بیشتر منابع طبیعی دخیل است، ادامه داد: گونه های مرتعی آتش گرفته به شرط اینکه بارندگی خوب باشد، احیا می گردد اما سالیان سال احیای آن ها طول می کشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 126

به "بلایی که آتش سوزی بر سر محیط زیست طارم آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که آتش سوزی بر سر محیط زیست طارم آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید