ایران خواستار تداوم رویکرد بی طرفانه آژانس شد

به گزارش مجله جهانگیر، هم زمان با آغاز به کار رسمی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، نماینده کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین بر لزوم ادامه رویه مستقل، حرفه ای و بی طرفانه آژانس تأکید کرد.

ایران خواستار تداوم رویکرد بی طرفانه آژانس شد

به گزارش مجله جهانگیر، کاظم غریب آبادی روز دوشنبه در نشست ویژه تأیید نهایی انتصاب رافائل گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس، گفت: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نباید به واسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع روبرو شود و همچنین نمی بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشورها شود.

وی با تأکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جمهوری اسلامی یکی از سازمان های بسیار مهم است، افزود: ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و با فعالیت ها و برنامه های هسته ای قابل ملاحظه، همواره به آژانس و نقش شاخص آن در ظرفیت سازی مبتنی بر نیازها و اولویت های خود توجه داشته است.

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، افزود: به همین دلیل، ایران معتقد است که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نباید به واسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع روبرو شود و همچنین نمی بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشورها شود.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به اینکه نظارت و راستی آزمایی در ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت، جزو مأموریت های اصلی کنونی آژانس است، گفت: ایران یک شریک مهم آژانس است. قابل ذکر است که صرفاً در سال جاری تا نوامبر 2019، بیش از 588 بازرسی معادل 1376 نفر-روز بازرسی در ایران اجرا شده است. بنابر این، حفظ روابط کاری سازنده بین ایران و آژانس، حائز اهمیت فراوانی بوده و ما معتقدیم چنین امری بایستی در یک رویه مستقل، حرفه ای و بی طرفانه صورت پذیرد.

غریب آبادی در پایان تأکید کرد: هیچ شکی نیست که بقای سه رکن ان.پی.تی (پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای) و همچنین اعتبار آژانس، عمدتاً وابسته به پایبندی به این اصول است.

نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز برای تأیید انتصاب رافائل گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس، برگزار شد. گروسی نخستین فرد از منطقه آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می کند. او امروز گفت که قصد دارد در آینده نزدیک به تهران سفر کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 330

به "ایران خواستار تداوم رویکرد بی طرفانه آژانس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران خواستار تداوم رویکرد بی طرفانه آژانس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید