راه اندازی دو موزه ایرانی در هند و چین ، مشکل بیمه هنرمندان پابرجاست

به گزارش مجله جهانگیر، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از راه اندازی دو موزه برای صنایع دستی ایرانی در هند و چین اطلاع داد و گفت: مشکل بیمه هنرمندان صنایع دستی همچنان پابرجاست.

راه اندازی دو موزه ایرانی در هند و چین ، مشکل بیمه هنرمندان پابرجاست

با ما همراه باشید و با قیمت چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بهمن نامورمطلق - معاون صنایع دستی کشور در آستانه برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه سالانه صنایع دستی ضمن اشاره بر اقدامات این معاونت در راستای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه صنایع دستی از راه اندازی دو موزه برای صنایع دستی ایرانی در هند و در چین اطلاع داد و گفت: ما به دنبال یافتن بازارهای جدید و نمایش صنایع دستی فاخر و نفیس ایرانی هستیم. چین، هند و روسیه از جمله بازارهایی هستند که نمی توانیم بی تفاوت از کنار آن بگذریم؛ به همین خاطر سال جاری نمایشگاه صنایع دستی را در کشور روسیه برگزار می کنیم و به زودی موزه ایی برای نمایش آثار فاخر و نفیس ایرانی در چین و پس از آن در هند راه اندازی خواهد شد.

معاون صنایع دستی کشور همچنین از رفع شدن مشکل مستمری هنرمندان اطلاع داد و گفت: مشکل مستمری هنرمندان صنایع دستی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین صندوق حمایت از هنرمندان رفع شده اما مشکل بیمه همچنان باقی است و ما کماکان در حال گفت وگو با سازمان تامین اجتماعی و دیگر نهادهای مرتبط با بیمه هنرمندان هستیم.

نامورمطلق از وجود 2 میلیون هنرمند صنایع دستی در کشور اطلاع داد و گفت: از این 2 میلیون نفر، 55 هزار نفر بیمه هستند، 360 هزار نفر از این تعداد نیز در سامانه ما ثبت نام کردند که همه این افراد احتیاج به بیمه ندارند. 30 هزار هنرمند صنعتگر نیز در اولویت بیمه شدن هستند که ما در سال جدید توانستیم سه هزار نفر را معرفی کنیم.

معاون صنایع دستی کشور همچنین به فعالیت هایی که سال 94 در زمینه حمایت از صنایع دستی انجام گرفته بود، اشاره و بیان نمود: سال گذشته نمایشگاه های ترویجی در خارج از ایران برگزار گردید که بارزترین نمونه این نمایشگاه ها، ارائه صنایع دستی در کشورهایی بود که رئیس جمهور و هیات دولت به آن کشورها سفر می کردند.

نامورمطلق ادامه داد: نمایشگاه هایی نیز در داخل کشور برگزار گردید، تا آنجا که رشد صادرات صنایع دستی ما در سال 94، 13 درصد بیش از سال 93 بود، 55 درصد هم در زمینه فروش داخلی رشد داشتیم. البته تمامی این موارد با مطلوب های ما فاصله بسیار دارد و ما می کوشیم تا به نقطه مطلوب برسیم.

وی با اشاره به اعطای نشام ملی مرغوبیت به 1100 هنرمند گفت: سال 94 همچنین به 1100 نفر که در حوزه طراحی صنایع دستی، حرف های تازه ای برای گفتن داشتند و آثارشان قابلیت رسیدن به فراوری انبوه و نیمه انبوه را داشت، نشان ملی اعطا کردیم. همچنین علاوه بر راه اندازی 10 بازارچه جدید توانستیم دومین نمایشگاه سوغات زیارتی را برگزار کنیم و سهم خود از سوغات زیارتی را بالا ببریم.

معاون صنایع دستی کشور همچنین با تاکید بر به برنامه ششم توسعه گفت: خوشحالیم از اینکه صنایع دستی در اسناد بالادستی کشور جا گرفته است و در برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم بندهایی مربوط به صنایع دستی وجود دارد و این برای ما یک فرصت محسوب می گردد.

نامورمطلق تاکید نمود: در برگزاری نمایشگاه صنایع دستی که خودکفاترین نمایشگاه در طول تاریخ کشور است برخی موسسات حرفه ای نیز حضور پیدا کردند، به عنوان نمونه برخی شرکت های خصوصی و فروشگاه های اینترنتی، غرفه هایی را اجاره نموده و به طور رایگان در اختیار هنرمندان مناطق محروم گذاشتند. بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید هم از جمله حمایت کنندگان ما در برگزاری این نمایشگاه هستند. تصور ما این است که برندهای ایرانی در حال متولد شدن هستند و دنیا درهای خود را به روی ما و هنرهای سنتی ما باز می نماید.

به گزارش chtn - وی یکی از مسائل جدی در این حوزه را کالاهای قاچاق دانست و اضافه نمود: همچنان یکی از معضلات اصلی ما ورود کالاهای قاچاق است. 20 میلیارد دلار کالای قاچاق چیزی نیست که ما بتوانیم به تنهایی و به راحتی با آن مبارزه کنیم. سال گذشته برای نخستین بار با گشت های مبارزه با قاچاق همراه شدیم و توانستیم چندین واحد قاچاق را شناسایی کنیم اما احتیاجمند همکاری های بیشتر و نهادینه تر در این زمینه هستیم.

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به اینکه چرا بخشی از بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی به آثار فاخر اختصاص داده شده است؟ گفت: یکسری از کالاهای ما برای حراجی ها و گالری های شناخته شده است. این گونه کالاها جزو صنایع دستی نفیس و فاخر هستند اما کالاهای درجه سوم و چهارمی هم وجود دارند که جزو صنایع دستی خوب و با کیفیت به حساب می آیند و قابلیت ارائه در نمایشگاه 5 خرداد که مهمترین نمایشگاه صنایع دستی است را دارند. ما به ارائه و نمایش این گونه آثار در بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی پرداختیم؛ ضمن اینکه نمایشگاهی که به بهانه روز دنیای صنایع دستی برگزار می گردد، به همه هنرمندان تعلق دارد و کالاهای مختلف در رده بندی های متفاوت و با قیمت های متنوع در آن ارائه می گردد.

نامورمطلق در ادامه بیان نمود: ما در نمایشگاه صنایع دستی به جای آنکه فروش را دنیای کنیم، بخش تجاری را دنیای کردیم و این سرمایه را در اختیار تجار و بازرگانانی گذاشتیم که می خواهند به ایران بیایند و به فراوریکنندگان سفارش دهند. ما افرادی را از اروپا و چین دعوت کردیم تا به ایران بیایند و با صنایع دستی ما آشنا شوند.

معاون صنایع دستی کشور در ارتباط با میزان فروش نمایشگاه صنایع دستی، گفت: سال گذشته فروش ما نزدیک به سه میلیارد تومان بود. امیدواریم سال جاری هم فروش خوبی داشته باشیم. در هر حال نمایشگاه سال جاری در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می گردد و اگرچه مصلی مسائل خاص خود را دارد. اما هنرمندان تجربه خوبی از برگزاری نمایشگاه در مصلی تهران و میزان فروش داشتند.

معاون صنایع دستی کشور گفت: دو هیأت تجار اروپایی که واردکننده صنایع دستی به اتحادیه اروپا از چین و هند هستند از بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی بازدید نموده و برای نخستین بار سفارش خرید می دهند.

نامورمطلق در ارتباط با این پرسش که چرا شهر آفتاب را برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی انتخاب نکردید، گفت: ترجیح دادیم سال جاری در مصلی نمایشگاه را برگزار کنیم چرا که دسترسی هنرمندان به مصلی راحت تر است و ان شاءالله برای سال آینده به سراغ شهر آفتاب می رویم.

منبع: تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: jahangirrazmi.ir شناسه مطلب: 489

به "راه اندازی دو موزه ایرانی در هند و چین ، مشکل بیمه هنرمندان پابرجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی دو موزه ایرانی در هند و چین ، مشکل بیمه هنرمندان پابرجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید